Gala DSF Kickboxing Challenge
Fundacja Mistrzom Sportu
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
DuoLife

PARTNERZY

MP w Kickboxingu: debiut Wichowskiego, a Kubiszyn w nowej wadze

12.04.2019
MP w Kickboxingu: debiut Wichowskiego, a Kubiszyn w nowej wadze
MP w Kickboxingu: debiut Wichowskiego, a Kubiszyn w nowej wadze


Znakomici kickboxerzy wystąpią w Mistrzostwach Polski full contact, które od piątku do niedzieli potrwają w Swarzędzu. Na liście startowej są m.in. debiutujący w MP w tej formule Łukasz Wichowski. Natomiast Mateusz Kubiszyn wystąpi w nowej kategorii. Turniej dla seniorów oraz juniorów starszych i młodszych nosi imię zasłużonego trenera Jacka Dreli.

- Chciałem upamiętnić Jacka Drelę, naszego trenera, mentora i przyjaciela. Żył formułą full contact i bardzo się z nami utożsamiał. Bardzo go brakuje, na pewno znalazłoby się miejsce dla niego w moim sztabie – mówił Radosław Laskowski, główny trener reprezentacji Polski w full contact, którego asystentem w kadrze jest mieszkający właśnie w Swarzędzu Wojciech Kierstein.

W MP full contact wystąpi wielu świetnych i utytułowanych kickboxerów na czele z medalistami ostatnich edycji Mistrzostw Świata (2017, Budapeszt) i Mistrzostw Europy (2018, Maribor). Zgłoszeni są m.in. Mistrzynie Świata Karolina Dziedzic-Gruszowska (-70kg) i Beata Leśnik (+70kg), Mistrz Europy Robert Krasoń (-81kg), Wicemistrzowie Europy Karolina Mośko (-52kg) i Mateusz Kubiszyn (-86kg) oraz brązowi medaliści ME Paulina Saczuk (-56kg), Emilia Czerwińska (-60kg), Przemysław Kacieja (-63,5kg), Jakub Pokusa (-71kg) i Szymon Wąs (-91kg).

- Z kadrowiczów zabraknie w wadze ciężkiej kontuzjowanego Szymona Dwornikowskiego, brązowego medalistę ubiegłorocznych ME. Bardzo ciekawe pojedynki zapowiadają się chociażby w kategorii -81kg, gdzie są Łukasz Wichowski i Robert Krasoń. Dość silną rywalizację będziemy obserwować w niektórych kobiecych wagach np. -65kg. Jestem przekonany, że poziom sportowy będzie bardzo wysoki, a druga sprawa to znakomita atmosfera w naszej drużynie fullcontactowej. Cieszymy się, że znów wszyscy będziemy razem. Potem czeka nas start w Pucharze Świata w Rimini – dodał trener Radosław Laskowski.

Hitem na skalę europejską i światową będzie zapowiadana walka Roberta Krasonia (Piotrowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center) z Łukaszem Wichowskim (KS X Fight Piaseczno). Pierwszy z zawodników specjalizuje się w full contact, był Mistrzem Polski w wadze -75kg nieprzerwanie w latach 2013-2017, a w poprzednim roku zwyciężył w kategorii -81kg. W tej właśnie wadze spotka w Swarzędzu odnoszącego wielkie sukcesy w light contact Łukasza Wichowskiego, który jest aktualnym Mistrzem Świata i Wicemistrzem Europy.

- W MP full contact jeszcze nigdy nie walczyłem, nie miałem też jeszcze okazji rywalizować z Robertem Krasoniem. Startowałem raz w Pucharze Świata w Rimini, gdzie stoczyłem 3 pojedynki i zdobyłem srebrny medal. A decyzja odnośnie mistrzostw kraju była dość spontaniczna, chcę się sprawdzić i pokazać z jak najlepszej strony. Zawsze walczę po to, żeby wygrywać, a co wygram to zobaczmy. Przyszłość w tej formule uzależniam od rezultatu tych zawodów - powiedział Łukasz Wichowski.

W kategorii wagowej -86kg niestety nie dojdzie do rywalizacji Mateusza Kubiszyna (KKS Sporty Walki Poznań) z Kacprem Frątczakiem (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra).

- W tym roku zmieniam kategorię wagową na wyższą -91kg. 2019 rok rozpocząłem od zdobycia Pucharu Świata w full contact w Dublinie, następnie wygrałem walkę w boksie zawodowym i przed tygodniem zwyciężyłem w pojedynku profesjonalnym na zasadach K-1 Rules. Obyło się bez kontuzji, więc mogę dalej realizować plan kolejnych startów i walczyć o następne złoto full contact w MP w Swarzędzu - przyznał Mateusz Kubiszyn, który ma na koncie poza srebrem ME 2018 także tytuł Mistrza Świata z 2015 roku i Wicemistrza Europy z 2016 roku. W MP full contact wygrywał od 2013 do 2018 roku, z wyjątkiem sezonu 2014.

Z kolei Kacper Frątczak przyznał: - Jestem zgłoszony, ale mój start stoi pod znakiem zapytania ze względów organizacyjnych, ponieważ mam w ten weekend 3 bardzo istotne wydarzenia sportowe i osobiste. Jestem bardzo ambitnym człowiekiem i zawsze zależy mi na realizacji planów. Startowałem kilka razy w MP seniorów w full contact i zawsze stawałem na najwyższym stopniu podium, wywalczyłem 3-krotnie Puchar Świata w Dublinie, Budapeszcie i Rimini. Jestem w świetnej formie i z pewnością celowałbym tylko w złoto, jeśli będę walczył w Swarzędzu - dodał kickboxer, które ostatnie złote krążki w FC miał w MP 2015 i 2016 w wadze -81kg.

Bardzo ciekawie zapowiada się występ w -63,5kg Przemysława Kaciei (SKF Boksing Zielona Góra), który był najlepszy w Mistrzostwach Polski FC w dwóch ostatnich edycjach. Niedawno, po serii zwycięstw w różnych formułach, nie powiodło mu się w MP w low kicku w Nowym Targu, ale w ćwierćfinale miał bardzo doświadczonego rywala, aktualnego Wicemistrza Europy Michała Królika (PACO Team Mysłowice), który ostatecznie sięgnął po złoto.

Po kilku zwycięstwach z rzędu Kamila Dajwłowskiego, od 2017 roku mistrzem kraju w wadze -71kg jest Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań). W 2015 roku był najlepszy w -63,5kg.

- W tym roku walczę o 4 tytuł Mistrza Polski Seniorów w formule full contact. Jeśli chodzi o przygotowania to jak zawsze były bardzo mocne, trenowałem w KKS Sporty Walki Poznań, rodzimym KSW Szczecinek oraz pod okiem szkoleniowca od przygotowania motorycznego Jakuba Juniewicza. To będą moje pierwsze walki w 2019 roku. Z imprezy na imprezę czynię progres i skupiam się na swoich mocnych stronach - ocenił Jakub Pokusa.

Wśród kobiet także nie zabraknie ciekawych pojedynków z udziałem bardzo dobrych zawodniczek, jak np. utytułowanej Karoliny Dziedzic-Gruszowskiej (UKS Diament Pstrągowa) z kat. -70kg.

- Być może od razu spotkam się w finale z Karoliną Jują, choć liczę, że jeszcze któraś zawodniczka do nas dołączy po ważeniu. Przygotowania były długie i bardzo ciężkie, a nad nimi czuwał jak zawsze mój niezastąpiony trener Jerzy Pilarz. Myślę, że zrobiliśmy wszystko żeby złoto MP full contact po raz siódmy zostało w Diamencie. Później może wystartuję w Pucharze Świata w Budapeszcie i Rimini. Głównym celem są jesienne Mistrzostwa Świata. W finale poprzednich MŚ wygrałam z Norweżką Birgit Reitan Oksnes, zaś w półfinale ME 2018 przegrałam z Rosjanką Natalią Yurchenko. Liczę na rewanż z Rosjanką za kilka miesięcy - stwierdziła.

W innych wagach w ostatnich latach mocne pozycje mają np. -65kg Pola Rogala (Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji Wola), -60kg Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra) czy -56kg Paulina Saczuk (Stowarzyszenie Sportu i Rekreacji Wola). W tej ostatniej wadze po raz ostatni w 2017 roku wygrała Dorota Godzina, jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych polskich kickboxerek. Karierę już zakończyła, a kilka dni temu została mamą syna Adama – gratulacje!

Najwięcej zmian w poprzednich MP było w wadze -52kg. W 2018 roku zwyciężyła Sylwia Lewandowska, w 2017 Olga Michalska, w 2016 Maria Romańska, w 2015 Żaneta Cieśla, a w 2014 Karolina Mośko. Teraz w tej kategorii zgłoszone są Sylwia Lewandowska (KKS Sporty Walki Poznań), Anna Knobel (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański) i Paulina Matusiak (Polska Akademia Kickboxingu - Gdańsk).

Równocześnie reprezentanci Polski startować będą w Pucharze Świata w Innsbrucku - Austrian Classic (kick light, light contact, pointfighting). W składzie są m.in. Adrian Durma, Rafał Gąszczak, Patrycja Jaworska, Zuzanna Kalbarczyk, Paulina Stenka czy Oskar Zawiślak.

Szczegółowe informacje
http://pzkickboxing.pl/soi/zawodnicy/151
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu i Turystyki
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
Copyright 2014 - 2019 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL