Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski w K1 Rules: wygrane faworytów, ale i kilka niespodzianek

29.04.2019
Mistrzostwa Polski w K1 Rules: wygrane faworytów, ale i kilka niespodzianek
Mistrzostwa Polski w K1 Rules: wygrane faworytów, ale i kilka niespodzianek

Sześcioro kickboxerów - Ewa Pietrzykowska (-56kg), Emilia Czerwińska (-60kg) oraz Przemysław Kacieja (-63,5kg), Wojciech Kazieczko (-67kg), Bartosz Dołbień (-81kg) i Michał Bławdziewicz (+91kg) - na ringu w Sanoku obroniło tytuły Mistrzów Polski w formule K1. W kilku kategoriach doszło do niespodziewanych rozstrzygnięć.

- To były udane zawody. W ich trakcie stoczono bardzo dobre walki. Pojawiły się też nowe twarze. Nasze zmagania obserwowało blisko 800 osób. To jest dobry wynik - mówił Artur Szychowski, który wraz ze Zbigniewem Prychem od niedawna prowadzą reprezentację Polski K1 Rules.

Już po raz 3 z rzędu złotą medalistką MP została Ewa Pietrzykowska. Pokonała inne zawodniczki z Warszawy - w półfinale Klarę Kleczkowską i w finale Paulinę Saczuk. Natomiast w ćwierćfinale wygrała z zawodniczką gospodarzy Anetą Kopeć.

- Z Kopeć nigdy wcześniej nie walczyłam, Kleczkowską pokonałam po raz drugi, zaś już piąty pojedynek stoczyłam z Saczuk. Do tej pory zawsze wygrywałam z Pauliną w K1. Ostatnią walkę w kraju przegrałam w 2015 roku, a miało to miejsce na MP juniorek w low kicku - powiedziała wybrana najlepszą seniorką MP 2019 Ewa Pietrzykowska, dodając, że nie zamierza zmieniać kategorii na -60kg, gdzie mistrzynią jest Emilia Czerwińska.

W wadze -65kg broniąca tytułu Pola Rogala przegrała z Magdaleną Rak. W najniższej kategorii -48kg po tytuł sięgnęła Dagmara Tchorek, zaś w -52kg zwyciężyła Gabriela Kuzawińska. Po pierwszym, szybkim nokaucie, w finale do walki z nią nie wyszła Żaneta Cieśla.

- W tym roku postanowiłam łączyć starty w muaythai z rywalizacją w kickboxerskiej formule K1. Dwa tygodnie wcześniej po raz 3 z rzędu zdobyłam tytuł Mistrzyni Polski PZMT/IFMA. Do Sanoka wybrałam się w tym samym celu, aby walczyć o złoty medal Mistrzostw Polski K1 i tym samym zapewnić sobie prawo do reprezentowania w tej formule naszego kraju na arenie międzynarodowej. Kalendarz największych federacji kickboxingu i muaythai, WAKO i IFMA pozwala na łączenie startów w obu tych organizacjach. W Sanoku walczyłam z Martyną Stefanik, ubiegłoroczną srebną medalistką. W pierwszej rundzie przeciwniczka była 2-krotnie liczona, a w drugiej odsłonie mocnym kolanem kończę walkę przed czasem. Moja kolejna rywalka nie przystąpiła do walki finałowej - przyznała nowa Mistrzyni Polski w wadze -52kg.

Utytułowana zawodniczka full contact Karolina Dziedzic-Gruszowska (-70kg) wystąpiła w sanockich zawodów i pewnie zdobyła złoty krążek. - Drugi raz w życiu startowałam w formule K1 w seniorach. Pierwsze złoto wywalczyłam w 2014 roku po finałowym zwycięstwie z Katarzyną Jaworską. Dziś obie walki wygrałam zdecydowanie na punkty. Zdecydowałam się na występ głównie dlatego, że kolejny w swojej koronnej formule mam dopiero w czerwcu. Chciałam spróbować i zobaczyć jak powalczę w K1 bez większego przygotowania specjalistycznego. Zobaczymy czy trenerzy kadry wyjadą z jakąś propozycją, choć nie ukrywam, że full contact stawiam na pierwszym miejscu.

Na wieczornej gali w Sanoku odbyło się 10 pojedynków finałowych - dwa kobiece z udziałem Ewy Pietrzykowskiej i Emilii Czerwińskiej oraz 8 seniorów. W jednym z nich broniący mistrzowskiego pasa Bartosz Dołbień pokonał Daniela Kolasińskiego 3:0.

- Walka finałowa była wyjątkowo stresująca z kilku względów. Po pierwsze biłem się z klubowym kolegą z Palestry Warszawa, po drugie z bardzo dobrym zawodnikiem i po trzecie czułem presję obrony tytułu, który wiele dla mnie znaczy. Nie mogłem przegrać tej walki, dlatego dałem z siebie 110 procent. Znamy się z Danielem od dawna, trenujemy razem i wiemy jakie są nasze dobre i słabe strony. Tym razem to mi udało się wygrać. Kilka lat temu w kat. wagowej -75kg przegrałem z nim w finale decyzją sędziowską. Walka była wyrównana, wiedziałem, że nie mogę go do siebie dopuścić, dlatego kopałem dużo prawą noga, co skutecznie trzymało Daniela na dystans. Zdominowaliśmy kat. -81kg, co uważam za nasz wspólny sukces - podkreślił Bartosz Dołbień.

Zawodnicy Palestry triumfowali w 3 z 4 najwyższych kategorii. W -86kg najlepszy okazał się Szczepan Stawiarski, a w +91kg Michał Bławdziewicz. Pierwszy z wymienionych w walce o złoto pokonał kolegę z drużyny Daniela Bralewskiego. Ten kickboxer z kolei wcześniej wyeliminował zeszłorocznego Mistrza Polski wagi -91kg Tomasza Koniecznego.

- Jest to moje 3 złoto pod szyldem PZKB, wcześniej zdobyłem tytuły w K1 Pro Am i Oriental Rules, a wywalczyłem też jedno złoto w muay thai. Jeśli chodzi o niedzielny finał, to była twarda walka, kolega klubowy postawił twarde warunki, ale byłem pewny swoich kopnięć - mówił Szczepan Stawiarski, który rok temu był 3 w MP K1 w Warszawie. Kickboxing trenuje od 10 lat, ukończył Politechnikę Warszawską, z wykształcenia jest geodetą i pracuje w zawodzie.

W kat. -71kg w finale Maciej Markowski z Palestry przegrał z Damianem Piskorzem z Hunter Gym Bydgoszcz. Rok wcześniej Maciej Markowski też zdobył srebro, a wtedy zwyciężył wrocławianin Łukasz Kaczmarczyk.

- Od początku mojej przygody z kickboxingiem celuję tylko w twarde formuły low kick i K1 i w obu mam tytuły Mistrza Polski Seniorów. Dążę do zdobycia wszystkich krążków ze złotego kruszcu jednego roku. W Sanoku wszystkie walki wygrałem na punkty, w pierwszej rywal był liczony po mocnym prawym. Jeśli chodzi o sam finał to wiele zawdzięczam narożnikowi. Trener Łukasz Rambalski idealnie przygotował taktykę na walkę, zmieniał ją i dostosowywał do sytuacji, a mi pozostało słuchać wskazówek i działać - powiedział Damian Piskorz.

W tej wadze nie startował aktualny Mistrz Świata Adam Gielata. - Niestety z powodów zdrowotnych nie przyjechałem do Sanoka. W tym roku walczyłem tylko raz, zdobywając pas mistrzowski DSF Kicboxing Challenge. To była kontynuacja wielu zawodowych pojedynków stoczonych w tamtym roku. Formę podtrzymuję walkami amatorskimi. 12 walk w poprzednim roku to naprawdę bardzo dużo nawet jak dla młodego organizmu. Stąd moja niedyspozycja na MP. Muszę być zdrowy, bo tylko ono gwarantuje mi pełną dyspozycję startową w jakiejkolwiek formie rywalizacji sportowej - ocenił.

Tytułów nie obronili Robert Soboń (-60kg) czy Michał Burdan (-75kg), zaś bardzo utytułowany, ale w innych formułach Mateusz Kubiszyn (-91kg) odpadł w półfinale po porażce z Jarosławem Zawodnim. Najlepszym seniorem turnieju został wybrany srebrny medalista wagi -67kg Kamil Rościński. W finale przegrał z Wojciechem Kazieczko, któremu rok wcześniej uległ w półfinale MP K1. W kat. -75kg złoto wywalczył Kacper Muszyński.

- Low kick i K1 są dla mnie na równi, walka na podobnych zasadach nie stanowi problemu. Wychodziłem pewnie do każdej walki i wykonywałem swoją pracę. W ćwierćfinale pokonałem broniącego tytułu Michała Burdana, z którym wygrałem wcześniej bodajże w 2016 roku. Myślę, że moim atutem było przygotowanie motoryczne. Jestem zadowolony, ponieważ to był mój drugi start w MP i drugie złoto - powiedział Kacper Muszyński.

W juniorach wyróżnieni zostali: starsi - Martyna Kierczyńska i Adrian Gunia, młodsi - Oliwia Gajewczyk i Adam Tutak. Swoje 4 złoto w K1 w juniorach wywalczył 18-letni Filip Zawłocki (-86kg), 2-krotny Mistrz Świata, który dodatkowo niedawno zwyciężył w PŚ w Austrii. - Więcej przeciwników miałbym w kat. -91kg, ale moją docelową jest -86kg i w niej chcę walczyć w Mistrzostwach Europy. Wcześniej czekają mnie jeszcze zawody Pucharu Świata w Rimini i Pucharu Polski. Finał w Sanoku wygrałem na punkty. Teraz jestem na etapie uczenia się i eksperymentów. Celowo skupiałem się na obronie w 1 rundzie, by w pełni świadomie wykorzystać 2 i 3 rundę. Przygotowuję się już do debiutu seniorskiego.

Złote krążki w hali widowiskowo-sportowej "Arena Sanok" zdobyli juniorzy starsi -54kg Piotr Woźniak (KS Sporty Walki Piła), -57kg Dawid Ruszkowski (MLKS Spider Złotów), -60kg Adrian Gunia (Klub Sportowy Dragon Starachowice), -63,5kg Miłosz Hołodniuk (Puncher Wrocław), -67kg Adrian Koszałka (Fight Gym Lublin), -71kg Dawid Siek (KS Sporty Walki Piła), -75kg Karol Kwiatek (Waleczna Lubelszczyzna Lublin), -81kg Bartosz Dołoto (Klub Sportowy Thor Szkoła Walki Ełk), -86kg Filip Zawłocki (Klub Sportowy DRAGON Starachowice), -91kg Damian Inglot (Samuraj Sanok) oraz -48kg Natalia Wajman (Legion Głogów), -56kg Beata Affek (Legionowski Klub Sportów walki Tajfun), -60kg Martyna Kierczyńska (Legion Głogów), -65kg Julia Gierejko (Ragnarok Białystok), -70kg Nikola Błąkała (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków), +70kg Justyna Ciborska (GSWW Najemnik Gliwice).

Juniorzy młodsi -51kg Stanisław Brzozowski (Palestra Warszawa), -54kg Oliwier Stelmach (MLKS Spider Złotów), -57kg Stanisław Urbanowicz (Klub Sportowy Pretorium Poznań), -60kg Gniewomir Herbst (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków), -63,5kg Mateusz Foltyn (Klub Sportowy Pretorium Poznań), -67kg Miłosz Baran (Samuraj Sanok), -71kg Piotr Kłyś (ASW Fighter Mogilany), -75kg Patryk Kmita (Ragnarok Białystok), -81kg Hubert Tarka (Viktoria Szydłowiec) i +81kg Adam Tutak (Samuraj Sanok) oraz -44kg Patrycja Pawikowska, -48kg Alicja Siebyła, -52kg Julia Wojtan, -60kg Wiktoria Czyżewska (wszystkie Klub Sportowy Dragon Starachowice) i +60kg Oliwia Gajewczyk (Klub Sportowy Thor Szkoła Walki Ełk).

Wyniki walk finałowych MP Seniorów

-54kg Tomasz Wojtak (Towarzystwo Sportowe Wisła Kraków) - Wojciech Sanecki (Husarz Czudec Kickboxing) 3:0
-57kg Damian Roll (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki TOM CENTER) - Cezary Osieł (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) DQ1
-60kg Michał Marszał (Golden Dragon Bydgoszcz) - Mariusz Lach (Legion Głogów) 3:0
-63,5kg Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra) - Kamil Krzyżaniak (Hunter Gym Bydgoszcz) 3:0
-67kg Wojciech Kazieczko (FUNFIT BOXING TEAM Zielona Góra) - Kamil Rościński (Samuraj Sanok) 3:0
-71kg Damian Piskorz (Hunter Gym Bydgoszcz) - Maciej Markowski (Palestra Warszawa) 3:0
-75kg Kacper Muszyński (Uczniowski Klub Sportowy Armia Polkowice) - Bartosz Guz (Fight Gym Lublin)
-81kg Bartosz Dołbień (Palestra Warszawa) - Daniel Kolasiński (Palestra Warszawa) 3:0
-86kg Szczepan Stawiarski (Palestra Warszawa) - Daniel Bralewski (Palestra Warszawa) 3:0
-91kg Jarosław Zawodni (KO GYM Świebodzice) - Mariusz Skupin (Uczniowski Klub Sportowy Armia Polkowice) KO3
+91kg Michał Bławdziewicz (Palestra Warszawa) - Robert Dochód (KICKBOXING TEAM SEJNY) WO

-48kg Dagmara Tchorek (Palestra Warszawa) - Kamila Gołębiewska (Fight Club Radzymin (Wołomin) 2:1
-52kg Gabriela Kuzawińska (X Fight Piaseczno) - Żaneta Cieśla (Legion Głogów) WO
-56kg Ewa Pietrzykowska (Palestra Warszawa) - Paulina Saczuk (AZS AWF Warszawa) 3:0
-60kg Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra) - Sylwia Kaliś (Legionowski Klub Sportów walki TAJFUN) 3:0
-65kg Magdalena Rak (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji RING Kraków) - Pola Rogala (AZS AWF Warszawa) 3:0
-70kg Karolina Dziedzic-Gruszowska (UKS Diament Pstrągowa) - Paulina Ludviček (KS Gym Fight Wrocław) 3:0
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL