Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski Kadetów Starszych – udany turniej w czasie pandemii

08.09.2020
Mistrzostwa Polski Kadetów Starszych – udany turniej w czasie pandemii
Mistrzostwa Polski Kadetów Starszych – udany turniej w czasie pandemii
Julia Szyjkowska i Łukasz Gumiński w light contact oraz Wiktoria Lendzion i Patryk Andrzejewski w poinftightingu zostali wybrani najlepszymi zawodnikami Mistrzostw Polski w kickboxingu kadetów starszych. Turniej w Krynicy-Zdrój był pierwszym mistrzowskim PZKB w czasie pandemii koronawirusa. Zawody okazały się sportowym i organizacyjnym sukcesem.

W 2-dniowym turnieju, organizowanym przez Polski Związek Kickboxingu, UKS Evan Nowy Sącz i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, i odbywającym się zgodnie z protokołem bezpieczeństwa, wystąpiło 184 zawodników i zawodniczek z 43 klubów. Pierwszego dnia rywalizowali młodzi kickboxerzy w light contact, a w niedzielę w pointfightingu.

Po 2 złote medale zdobyły Amelia Wasilewska (KSW Łuków) w wadze -42kg i Żaneta Stenka (GOSRiT Luzino) +65kg. Druga z wymienionych Mistrzyń Polski jest młodszą siostrą utytułowanej reprezentantki kraju, Pauliny Stenki, wielokrotnej medalistki Mistrzostw Świata i Europy Juniorów, która w debiucie w MŚ Seniorów wywalczyła brązowy medal.

- Żaneta jest młodsza ode mnie o 6 lat, to zawodniczka bardzo zawzięta i wytrwała. Namówiłam ją na treningi kickboxingu, a obecnie trenujemy w Wejherowie i w Luzinie. Z domu do Wejherowa mamy 15 km, a do Luzina 3 km. Ciężko mi określić, czy byłam lepsza czy gorsza od siostry w jej wieku. Ale wiem, że jest bardzo zdolna. 3 razy w tygodniu ćwiczymy razem. Z pewnością jest w stanie osiągnąć sukcesy w tym sporcie – mówi pochodząca z Kębłowa 20-letnia Paulina Stenka.

Z uwagą Mistrzostwom Polski przyglądali się selekcjonerzy kadry narodowej Biało-Czerwonych - Emilia Szabłowska, Agnieszka Turchan i Zenon Pawlikowski.

- Obecny rok jest niezwykły, wirus zabrał nam starty i wolność w pierwszym półroczu i poczynił niemałe szkody. Powrót do rywalizacji i możliwość spotkania się w gronie kickboxerskiej rodziny były naszym marzeniem od wielu miesięcy. Organizatorzy mieli dużo więcej pracy i procedur przed, w trakcie i po zakończeniu rywalizacji i jako pierwsi musieli podołać wyzwaniu. Procedury podczas rejestracji, ważenia, pobytu w hotelu, na hali i w czasie walk były szczegółowo opisane i przestrzegane przez wszystkich, bo zależało nam na rozegraniu zawodów. Zakaz treningów na salach, w klubach i zamknięcie młodych zawodników w domach odbiło się niewątpliwie na ich przygotowaniach, kondycji i limitach wagowych, co zabrało im także pewność siebie.

- Ale dali z siebie wszystko, widać było tę radość spotkania się na hali, poczucie adrenaliny, atmosfery w trakcie walk. Co do samych zawodników, wielu z nich przeszło do kategorii juniora i znów jest dużo nowego narybku. Z zeszłego roku potwierdzili swoją klasę Oliwia Czader i Jakub Bilski. Z trenerem Zenonem Pawlikowskim oglądaliśmy poczynania wszystkich medalistów z myślą o przyszłym roku, czyli Mistrzostwach Świata przeniesionych z tego roku – powiedziała Agnieszka Turchan, trenerka reprezentacji w formule light contact.

Z kolei Emilia Szabłowska przyznała: - Przebieg zawodów wyglądał bardzo fajnie. Wszystko na czas, sędzia główny Jerzy Bassa pilnował bezpieczeństwa na sali, by ludzie nie gromadzili się przy matach. Poziom sportowy w pointfightingu był zadowalający, jak na polskie realia, w tej nie do końca popularnej formuły kickboxingu. Mistrzowie Polski w większości to zawodnicy, którzy wygrali zawody tej rangi nie pierwszy raz. W moim odczuciu cześć zawodników z niektórych klubów, którzy mieli utrudniony dostęp do sali i nie pomogli trenować cały czas przez pandemię, wykazywali przede wszystkim braki kondycji. Jest to w pewnym stopniu zrozumiałe. Liczba osób w kategoriach nie była najwyższa. Cześć osób albo nie dała rady się przygotować do MP, albo rodzice dzieci wciąż obawiają się ryzyka uczestniczenia w imprezach masowych.

Najlepszymi kickboxerami wybrano: light contact - Julię Szyjkowską (A&W Team Obrowo) i Łukasza Gumińskiego (Sekcja Kickboxingu Zamek Expom Kurzętnik), pointfighting - Wiktoria Lendzion (Ninja Academy Warszawa) i Patryk Andrzejewski (KSW Team Police). Do najlepszych klubów, odpowiednio, należały: Zamek Expom Kurzętnik, SKF Boksing Zielona Góra i A&W Team Obrowo oraz X Fight Piaseczno, Ninja Academy Warszawa i Tęcza Stanisławów (powiat Mińsk Maz.).

- Najlepiej zaprezentował się Patryk Andrzejewski z KSW Police, wygrywając zdecydowanie 3 walki i zostając nowym Mistrzem Polski w wadze -52kg. Również Wiktoria Lendzion z Ninja Academii Warszawa pokazała wysoka formę wygrywając trzy walki, z czego dwie z dobrymi rywalkami. Nie zawiedli „starzy” Mistrzowie, jak Martyna Wieteska z X Fight Piaseczno, Amelka Wasilewska z KSW Łuków, Filip Suder z Prime Wieliczka, Jakub Trześniak z Dan Świdnik, a także Jakub Kasprowicz z Ninja Academy. Najważniejsze jest to, że znów działamy, walczymy i dzieci mają motywację do ciężkiej pracy na sali – dodała trenerka Emilia Szabłowska.

Ubiegłoroczna Wicemistrzyni Europy Kadetów w kick light i brązowa medalistka w light contact Oliwia Czader (-42kg) zwyciężyła w tej drugiej formule w kategorii -50kg. W finale zawodniczka klubu Beskid Dragon Bielsko-Biała pokonała Martynę Wieteskę (X Fight Piaseczno), która była najlepsza w pointfightingu.

- To był dość udany występ po tak długiej przerwie. Już po raz 12 zdobyłam Mistrzostwo Polski. W poprzednich latach walczyłam w kadetkach młodszych, dopiero drugi raz startowałam w MP w kadetkach starszych. W Krynicy najcięższy pojedynek stoczyłam z Zuzanną Szymaniak – stwierdziła Oliwia Czader.

W innych finałach light contact, Julia Szyjkowska wygrała w kat. -55kg z Klaudią Mazur (SKF Boksing Zielona Góra), a Łukasz Gumiński w kat. -47kg z Pawłem Perlikiem (A&W Team Obrowo).

- Stoczyłam 4 walki, a najtrudniejsza do pokonania była Samanta Klein. To był męczący pojedynek. Kickboxing trenuję od 3 lat w A&W Team Obrowo pod okiem trenera Andrzeja Maciusiewicza. Mieszkam w Działyniu i uczęszczam tam do szkoły podstawowej. A co do wcześniejszych sukcesów, w kadetach młodszym zdobyłam w kick ligit złoto w -42kg i srebro -37kg oraz w light contact srebro -42kg i brąz -37kg – powiedziała Julia Szyjkowska, która planuje jeszcze – podobnie jak wielu innych kadetów - start w MP kick light.

Łukasz Gumiński odebrał złoty krążek w Krynicy po trzech zwycięstwach. – Bardzo ciężka była pierwsza walka, z Hubertem Wilukiem. Na co dzień trenuję w klubie Zamek w Kurzętniku. Ćwiczę od 4 lat pod okiem bardzo doświadczonego trenera Leszka Jobs. Mieszkam w Bratianie i uczę się w miejscowej SP im. Rodu Działyńskich. Wcześniej byłem już Mistrzem Polski kadetów młodszych – light contact i kick light w wadze -42kg.

W pointfightingu wyróżnieni zostali Wiktoria Lendzion, złota medalistka kat. -55kg, i Patryk Andrzejewski, złoty medalista kat. -52kg. W ligh contact wywalczył on srebrny medal. Ich finałowymi przeciwnikami w PF byli Alicja Wiszniowska (Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki) i Michał Niebrzydowski (Ninja Academy).

- Bardzo zacięty był finał z Alicją Wiszniowską. Dla mnie to już kolejny sukces w zawodach rangi Mistrzostw Polski. W 2017 roku zajęłam 2 miejsce, a 2019 – 1 miejsce, zostałam najlepszą kadetką i pojechałam na Mistrzostwa Europy na Węgry. W debiucie wygrałam pierwszą walkę, a nieznacznie przegrałam drugą z późniejszą złotą medalistką ME. W tym roku powtórzyłam osiągnięcie w MP. Startuję tylko w formule pointfighting, od 5 lat trenuję w Ninja Academy Warszawa, gdzie moją trenerką jest Emilia Szabłowska. Jestem medalistą Pucharu Świata i Europy – dodała Wiktoria Lendzion.

Natomiast Patryk Andrzejewski mówił: - Łącznie w obu formułach stoczyłem 6 walk, zdobyłem złoto i srebro. W dorobku mam już 5 złotych medali MP, jedno srebro i dwa brązowe krążki. Zanotowałem także trzy występy w MŚ i ME, ale za każdym razem przegrywałem pojedynek ćwierćfinałowy, czyli o medal z tym samym rywalem z Bułgarii. Mam nadzieję, że w przyszłości to się zmieni. Od 7 lat trenuję w klubie KSW Team Police. Moimi trenerami są Jacek Mikulski i Rafał Adamczyk. Tym szkoleniowcom zawdzięczam wszystkie sukcesy. Mieszkam w małej wsi Brzózki, a od roku uczęszczam do SP 5 w Policach.

Złoci medaliści MP, kadeci starsi:

Light Contact
-37kg Kacper Olęcki (Zamek Kurzętnik)
-42kg Dawid Mączkowski (Zamek Kurzętnik)
-47kg Łukasz Gumiński (Zamek Kurzętnik)
-52kg Igor Hołobotowski (SKF Boksing Zielona Góra)
-57kg Mieszko Siemiątkowski (Zamek Kurzętnik)
-63kg Jakub Bilski (UKS Relaks Skarżysko Kamienna)
-69kg Filip Jóźwiak (SKF Boksing Zielona Góra)

-37kg Marlena Stefańska (UKS EVAN Nowy Sącz)
-42kg Amelia Wasilewska (KSW Łuków)
-46kg Oliwia Wiśniewska (Stowarzyszenie Kick Boxingu Pitbull Milicz)
-50kg Oliwia Czader (Beskid Dragon Bielsko-Biała)
-55kg Julia Szyjkowska (A&W Team Obrowo)
-60kg Wiktoria Szumska (KSW Szczecinek)
-65kg Natalia Parzuchowska (Klub Sportowy Semiramida Pułtusk)
+65kg Żaneta Stenka (GOSRiT Luzino)

Pointfighting
-42kg Jakub Kasprowicz (Ninja Academy Warszawa)
-47kg Hubert Wiluk (X Fight Piaseczno)
-52kg Patryk Andrzejewski (KSW Police)
-57kg Jakub Trześniak (DAN Świdnik)
-63kg Filip Suder (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime, Wieliczka)
-69kg Semir Wasilewski (UKS Dragon Gorzów Wielkopolski)
+69kg Sebastian Jędraś (X Fight Piaseczno)

-42kg Amelia Wasilewska (KSW Łuków)
-46kg Dominika Niemiec (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime, Wieliczka)
-50kg Martyna Wieteska (X Fight Piaseczno)
-55kg Wiktoria Lendzion (Ninja Academy Warszawa)
-60kg Julia Brulińska (UPLKS Tęcza Stanisławów/Tang Soo Do Ronin Tęcza Stanisławów)
-65kg Julia Musiałek (SKT Tiger Dzierżoniów)
+65kg Żaneta Stenka (GOSRiT Luzino)
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL