OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski Północnej: świetny sprawdzian w Kartuzach

17.05.2021
Z udziałem medalistów Mistrzostw Świata i Europy oraz Pucharu Świata i krajowych imprez mistrzowskich odbyły się w Kartuzach Mistrzostwa Polski Północnej w formułach low kick i kick light oraz soft-contact. To był świetny sprawdzian – w bezpiecznych warunkach w czasie pandemii – przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski w różnych kategoriach wiekowych i wersjach walki.

W turnieju na Kaszubach, pod patronatem Burmistrza Kartuz Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego, wzięło udział ok. 250 zawodniczek i zawodników z ponad 30 klubów.

- Cieszymy się, że udało się przeprowadzić zawody w ten sposób, aby każdy czuł się bezpiecznie. Zadbaliśmy o przestrzeganie zasad sanitarnych, do tego sala rozgrzewkowa była całkowicie oddzielona od hali, w której odbywały się walki turniejowe. Zresztą rywalizację podzieliliśmy na 2 dni w ten sposób, aby kickboxerzy rywalizowali w komfortowych warunkach, bez presji czasu itd. – mówił Patryk Zaborowski, który wraz z Tomaszem Biernackim zadbał o organizację mistrzostw.

W Kartuzach startowali m.in. znakomici reprezentanci Polski z Akademii Sportów Walki Knockout Zielona Góra - Kacper Frątczak (-86kg) i Rafał Gąszczak (+94kg). Obaj są aktualnymi Mistrzami Świata – Kacper w low kicku, zaś Rafał w kick light. W 2019 roku Rafał Gąszczak został też Wicemistrzem Świata w light contact. W tej formule jest też Mistrzem Europy.

Podczas MP Północnej Rafał Gąszczak pokonał na punkty Krzysztofa Zaradnego i Pawła Bobrowskiego oraz w finale przed czasem Kamila Stańczaka.

- W poprzednich latach nie startowałem w MP Północnej, ale na pewno jeszcze będę się tam pojawiał - fajna organizacja zawodów i dobre przetarcie przed właściwymi Mistrzostwami Polski. Swoją formę oceniam jako bardzo wysoka, a towarzyszy temu też głód walki. Chcę jeszcze w tym roku wystąpić w Mistrzostwach Polski: light contact, kick light oraz na Mistrzostwach Świata, które odbędą się we Włoszech. Moim zamiarem jest reprezentowanie Polski w dwóch formułach – kick light i light contact - i przywiezienie dwóch złotych medali – przyznał Rafał Gąszczak, który został najlepszym zawodnikiem mistrzostw w formule planszowej.

Z kolei drugi z podopiecznych trenera Tomasza Pasek z zielonogórskiej ASW Knockout – Kacper Frątczak był najlepszym kickboxerem w formule ringowej. Zwyciężył w wadze -86kg w low kicku.

- Oba pojedynki rozstrzygnąłem przed czasem. Pierwszą walkę wygrałem przez nokaut w pierwszej rundzie z zawodnikiem z Gdańska - Łukaszem Kusińskim. Z kolei w finale skrzyżowałem rękawice z fighterem z Lęborka - Mateuszem Pawlikiem. W tej walce również triumfowałem przez nokaut, tyle że w drugiej rundzie – powiedział.

Kacper Frątczak także po raz pierwszej startował w turnieju tej rangi. – Wraz z moim szkoleniowcem podjęliśmy decyzję o występie w Kartuzach i był to start kontrolny przed zbliżającymi się Mistrzostwami Polski Seniorów w formule low kick w Mysłowicach. Będę tam w pełnej gotowości. Wcześniej w tym roku walczyłem na Mistrzostwach Polski Ziem Zachodnich we Włoszakowicach oraz w Mistrzostwach Polski K1 Pro-Am w Nowej Soli. W obydwu imprezach zwyciężyłem. Ciężka praca popłaca, ciężkie przygotowania i poświęcenia dają spodziewane efekty. Moim celem są Igrzyska Olimpijskie.

Z grona znanych zawodników i z osiągnięciami międzynarodowymi w Kartuzach byli m.in. Mateusz Białecki (Smok Toruń) i Grzegorz Błotnicki (A&W Team Obrowo). Spotkali się w finale -69kg, w którym triumfował Mateusz Białecki 3:0. Wcześniej w półfinale wygrał on z Miłoszem Tessmerem, a Grzegorz Błotnicki pokonał Piotra Kruszyńskiego, kolegę klubowego Mateusza.

- Planowałem występ w low kicku, ale nie było zawodników w mojej wadze, więc zdecydowałem że jeżeli przyjechałem to wystartuję na macie w kategorii do 69 kg. W finale wygrałem z Grzegorzem Błotnickim. Bardzo fajne są takie imprezy jak MP Północnej, ponieważ każdy start buduje doświadczenie. A z mojego klubu triumfowali także senior Hubert Paradowski i junior Gerard Zarębski – przyznał Mateusz Białecki.

- Zanim dotarłem do finału, wygrałem Antonim Schroderem i Piotrem Kruszyński. Z Mateuszem nigdy nie walczyłem, dopiero zaczynam przygodę zarówno w seniorach, jak i wyższej kategorii wagowej. Jeśli chodzi o sam pomysł zawodów to uważam, że bardzo dobry i takie imprezy powinny być na stałe w kalendarzu – dodał Grzegorz Błotnicki.

W pozostałych wagach w tej formule w seniorach złote medale zdobyli: -63kg Albert Mederski (Olimpia Nowe Miasto Lubawskie), -74kg Marcin Rychert (Rebelia Kartuzy), -79kg Krzysztof Łuniewicz-Stępniak (Legionowski Klub Sportów Walki Tajfun), -84kg Hubert Paradowski (Smok Toruń), -94kg Bartłomiej Kwidziński (Agoga Gym Lębork), -50kg Olimpia Podolska (Wataha Pruszcz Gdański) – najlepsza seniorka, -60kg Kamila Biegańska (Pomorska Szkoła Walki Fighter Chwaszczyno).

- W obecnej sytuacji na trybunach nie mogło być kibiców, ale kickboxerom udało się stworzyć ciekawe zawody przed zbliżającymi się MP. Trenerom ten start pozwolił na określenie etapu, na jakim są ich podopieczni. A wtedy łatwiej o optymalne przygotowania do imprez mistrzowskich, które wyłonią kadrę narodową na mistrzowskie zawody międzynarodowe. Cieszy również, że przyjechali na turniej reprezentanci klubów niemal z całej Polski, bo byli np. i z Mazowsza, i Dolnego Śląska itd. – dodał Patryk Zaborowski, trener Rebelii i organizator.

Dla jego zawodniczek i zawodników był to test m.in. przed Mistrzostwami Polski Kadetów w kick light i MP Juniorów w light contact w podleszczyńskich Włoszakowicach. – Pojedziemy do Wielkopolski dobrze przygotowania i z nadzieją na medale. Ważne, że w MP Północnej miała okazję zaprezentować się grupa naszych debiutantów. Fajnie się spisali, powygrywali walki i widać, że warto stawiać na ich rozwój sportowy – ocenił pochodzący z Kartuz Patryk Zaborowski, m.in. brązowy medalista Mistrzostw Świata w 2011 roku i Mistrzostw Europy w 2012 roku oraz zdobywca Pucharu Świata w 2015 roku.

W low kicku seniorów wygrała m.in. Aleksandra Mądraszewska z Championa Gdańsk. W finale wagi -52kg pokonała Paulinę Ilnicką (KS Kaiser Olsztyn) i została wybrana najlepszą seniorką tej formuły w MP Płn.

W wadze -91kg Kamil Ruta (Fighter Wrocław), były Mistrz Świata i 3-krotny Mistrz Europy WAKO, wygrał (KO 1) z Łukaszem leszczyńskim (Corpus Gym Gdańsk)

W tej formule po złoto sięgnęli także (wcześniej wspomniany został Kacper Frątczak): -63kg Albert Mederski (Olimpia Nowe Miasto Lubawskie), -71kg Kamil Mateja (Rebelia Kartuzy), -75kg Patryk Goljasz (Fighter Wrocław), -81kg Eryk Niewęgłowski (Corpus Gym Gdańsk), +91kg Bartosz Matyjek (Agoga Gym Lębork) i -60kg Kamila Biegańska (Pomorska Szkoła Walki Fighter Chwaszczyno).

Bardzo zacięta rywalizacja odbywała się też w młodszych grupach wiekowych

Low kick juniorzy starsi -67kg Gerard Zarębski (Smok Toruń) - najlepszy zawodnik, -71kg Vladyslaw Shatunskyi (Fighter Wrocław), -75kg Armin Wilczewski (Rebelia Kartuzy), -60kg Dominika Plichta (Champion Gdańsk).

W juniorach w kick light najlepsi byli: -57kg Artur Bożyk (Rebelia Kartuzy), -63kg Kacper Śleszyński (Rebelia Kartuzy) – najlepszy zawodnik, -69kg Michał Rosłoński (KS Piechotka Team Zalewo), -74kg Marcel Anulewicz (Legionowski Klub Sportów walki Tajfun), -79kg Dawid Szwalgin (Agoga Gym Lębork), -84kg Alex Rosiak (Klub Sportów Walki Włocławek), +94kg Andrzej Dzwonkowski (Gdański Klub Kick Boxingu Duet) oraz -55kg Karina Pioch (Rebelia Kartuzy), -60kg Marta Durczak (Złomiarz Team Gdańsk) – najlepsza zawodniczka, -65kg Julia Pawlak (Legionowski Klub Sportów walki Tajfun), +70kg Justyna Szyszko (Champion Gdańsk).

W kadetach triumfowali m.in.; starsi -42kg Maciej Wawer-Jarmosz (Gdański Klub Kick Boxingu Duet), -47kg Damian Czaja (Rebelia Kartuzy), -57kg Jakub Nowaczyk (Champion Gdańsk), -63kg Nikodem Kucharski (Wataha Pruszcz Gdański), +69kg Wiktor Zawadzki (CSW Champion Lubawa); młodsi -42kg Dawid Ciepłuch (KS Piechotka Team Zalewo) – najlepszy zawodnik, -47kg Bartosz Szwejk (KS AZS AWF Warszawa), -52kg Błażej Pepliński (Rebelia Kartuzy), -46kg Barbara Budek (Klub Sportowy Egida Olsztyn) – najlepsza zawodniczka.