Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi: wystąpi ponad 20 kickboxerów z polskich uczelni

13.07.2022
Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi: wystąpi ponad 20 kickboxerów z polskich uczelni
Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi: wystąpi ponad 20 kickboxerów z polskich uczelni


Ponad 20 zawodniczek i zawodników z polskich uczelni wystąpi w kickboxingu w Europejskich Igrzyskach Akademickich (European Universities Games 2022) w Łodzi. Turniej odbędzie się od 16 do 18 lipca w Łodzi. Na liście startowej są i nasi, i zagraniczni medaliści Mistrzostw Świata i Europy. Ambasadorką zawodów jest znakomita kickboxerka Paulina Jarzmik.

Areną zmagań będzie Hala Sportowa Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. ks. Ignacego Skorupki.

Rywalizację zaplanowano w czterech formułach walki – w ringowych K-1 i Full Contact oraz na planszy Pointfighting i Kick Light. Łącznie pojedynki o medale odbywać się będą w 27 kategoriach wagowych pań i panów.

Skład reprezentacji Polski przedstawia się następująco:

Pointfighting -84kg Jakub Dziliński, -55kg Nicola Kaczmarek, -65kg Julia Setla, +65kg Paulina Stenka
Kick Light -63kg Albert Mederski -74kg Jakub Winnicki i Filip Krata -84kg Olexiy Babenko +84kg Serhii Babenko
-55kg Nicola Kaczmarek -65kg Julia Setla i Gabriela Sztukowska +65kg Paulina Badowska i Paulina Stenka
Full Contact -67kg Mateusz Kupijaj -71kg Oskar Zawiślak i Wojciech Pietrzak -81kg Maciej Michalski
-56kg Weronika Szymczak i Olena Shydlovska -60kg Natalia Zakrzewska
K-1 -71kg Jarosław Iwanow -81kg Rafał Dobies -86kg Dominik Grzęda
-56kg Weronika Szymczak i Olena Shydlovska -60kg Paulina Grzegórska

Przed zawodami rozmawialiśmy z grupą polskich kickboxerów, którzy wystąpią w Europejskich Igrzyskach Akademickich:

Dominik Grzęda: - Dla mnie jest to moje przedłużenie sezonu i jednocześnie wykorzystanie faktu, że spełniam kryteria do startu międzynarodowego, których nigdy za wiele. Planuję wystartować w wadze -86kg. Ostatni raz w tym limicie walczyłem właśnie w Europejskich Igrzyskach Akademickich w Zagrzebiu w 2019 roku. I nie wspominam tego startu dobrze, walczyłem w pierwszym pojedynku z późniejszym zwycięzcą oraz najlepszym zawodnikiem turnieju. Rywali z Łodzi nie znam z bezpośrednich walk. Bili się oni zawodowo.

Paulina Grzegórska: - Europejskie Igrzyska Akademickie to największe multisportowe wydarzenie dla sportowców-studentów na kontynencie. Jest to impreza na najwyższym poziomie rywalizacji, jeśli chodzi o sport akademicki. W kickboxingu wezmą udział zawodnicy, którzy są utytułowani i mają medale Mistrzostw Świata i Europy. Cieszę, że będę mogła godnie reprezentować Uniwersytet Łódzki w najcięższej formule K-1. Czuję się bardzo dobrze przygotowana. Ciężko trenuję w klubie Proyama Federacja Sportu i Sztuk Walki pod okiem trenera Stanisława Kołodziejskiego. Postaram się wypaść jak najlepiej. Będę walczyć o medal! Dam z siebie wszystko, aby dobrze się zaprezentować. Mam nadzieję, że zrealizuję swój cel i z Europejskich Igrzysk Akademickich wrócę ze złotym medalem na szyi.

Oskar Zawiślak: - Na Europejskich Igrzyskach Akademickich startuję w formule full contact do 71 kg. Z powodu braku light contact zdecydowałem się na full i będzie to mój debiut w tej formule na zawodach międzynarodowych. Ostatnie tygodnie przygotowań były dość intensywne, pomagał mi trener Michał Saramonowicz. Uważam, że jestem dobrze przygotowany i dam z siebie wszystko, by stanąć na najwyższym stopniu podium. Są to pierwsze zawody w moim rodzimym mieście i chcę się pokazać z jak najlepszej strony, liczę także na liczne wsparcie ze strony znajomych i mojej rodziny. Jestem studentem Uniwersytetu Łódzkiego, kierunek turystyka i rekreacja. Byłem już Mistrzem Europy Juniorów, zaś w Mistrzostwach Świata najwyżej zająłem 5 miejsce.

Nicola Kaczmarek: - Startuję pierwszy raz na Europejskich Igrzyskach Akademickich, ale już teraz mogę powiedzieć, że te zawody są zorganizowane na bardzo dobrym poziomie! O rywalkach nie mam żadnych informacji i póki co nie zaprzątam sobie tym głowy. Startuję w formule pointfighting pierwszy raz w życiu oraz w kick light w wadze do 55 kg. Nie jest to moja naturalna waga, ale niestety nie było mojej kategorii w tych formułach. Po intensywnym półroczu liczę na dwa złote medale.

Mateusz Kupijaj: - Wystartuję w full contact w kategorii -67kg. Z Akademii Kaliskiej rywalizować będą także Weronika Szymczak z LZS Poprawa Siedlików i Nicola Kaczmarek z KS Prosna Kalisz. Tegoroczne Europejskie Igrzyska Akademickie są dla mnie bardzo ważnymi zawodami, podsumowującymi bardzo udany sezon w nowym klubie LZS Popraa Siedlików. Moim celem jest zaprezentowanie się z jak najlepszej strony i zdobycie złotego medalu dla klubu i uczelni. Mimo młodego wieku nie są to moje pierwsze międzynarodowe zawody, brałem udział również w Mistrzostwach Świata oraz Europy WAKO, zdobywając na nich srebrny oraz brązowy medal. Srebro wywalczyłem w MŚ w Irlandii w 2016 roku w low kicku -57kg, a brąz rok później w Macedonii w tej samej formule i wadze.

Julia Setla: - Jeśli chodzi o rangę zawodów, to jest turniej międzynarodowy, do którego zgłosiły się osoby z Wielkiej Brytanii, Bośni i Hercegowiny, Szwajcarii, Chorwacji itp. Są to zawody z pewnością podobnego poziomu co Mistrzostwa Europy, czy też Świata. Zgłosiły się kickboxerki, z którymi miałam styczność właśnie na tego typu zawodach. Jeśli chodzi o moje rywalki to są dziewczyny na wysokim poziomie, z którymi miałam już kiedyś do czynienia. Bardzo chętnie się z nimi zmierzę. Pointfighting traktuję już bardziej jako zabawę, natomiast jeśli chodzi o kick light to mam mocne nadzieje i cel, aby przywieźć złoto.

Rafał Dobies: - Będzie to mój debiut w Europejskich Igrzyskach Akademickich. Nie znam jeszcze moich rywali. Pewnym jest jednak to, że przygotowałem się dobrze do zawodów i postawię ciężkie warunki każdemu, z kim przyjdzie mi walczyć. Ostatnie miesiące skupiałem się głównie na formule K-1, czuję się w niej świetnie i śmiało nastawiam się na zdobycie medalu. Jestem reprezentantem AWF im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, a do tej pory w kickboxingu PZKB zdobyłem: Młodzieżowe Mistrzostwo Polski kick light i Młodzieżowe Wicemistrzostwo Polski, Wicemistrzostwo Polski seniorów light contact, brąz MP pointfighting, Akademickie Mistrzostwo i Wicemistrzostwo Polski light contact oraz Młodzieżowe Wicemistrzostwo w full contact.

Albert Mederski: - W Europejskich Igrzyskach Akademickich w Łodzi startuję w formule kick light -63 kg. Szczerze mówiąc wolałbym wystartować w light contact, bo to na tej formule skupiam się najbardziej w ostatnich latach, lecz niestety nie było takiej możliwości. Na zawodach nie uwzględniono owej formuły. Miałem dosyć długą przerwę od kick light, jednakże uważam, że mam szanse stanąć na podium, w innym wypadku nie startowałbym w zawodach nie wierząc w zwycięstwo. W juniorach oraz kadetach startowałem w tej formule i często stawałem na najwyższym stopniu podium w kraju, na zawodach międzynarodowych niestety nie udało mi się nigdy wywalczyć medalu.

Natalia Zakrzewska: - EUSA Games są dla mnie pierwszą imprezą międzynarodową w życiu, wiec zdecydowanie jest to spore wyzwanie. Co więcej w mojej kat. wagowej -60kg w formule full contact startuje aktualna Mistrzyni Świata Randall Tennessee. Jednak mam za sobą dobre starty na Mistrzostwach Polski, dlatego cieszę się, że Gdański Uniwersytet Medyczny dał mi możliwość startu w tak ciekawym wydarzeniu, które odbędzie się w Łodzi.

Walki eliminacyjne i półfinałowe na planszy odbędą się w sobotę, a w ringu w niedzielę. Z kolei finały Pointfighting i Kick Light 17 lipca, zaś K-1 i Full Contact 18 lipca.

Kilka tygodni temu w hali sportów walki Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie odbyły się Mistrzostwa Polski Akademickiego Związku w kickboxingu w formułach K-1, Full Contact, Pointfighting i Light Contact. To był jednocześnie etap przygotowań do European Universities Games. W K-1 Rules złoto zdobyła m.in. -60kg Paulina Grzegórska, w full contact -67kg Mateusz Kupijaj i -60kg Weronika Szymczak, w light contact -74kg Oskar Zawiślak, +70kg Paulina Badowska -60kg Natalia Zakrzewska. Pointfightingu -79kg Jakub Dziliński.

W 2019 roku w Zagrzebiu odbyły się pierwsze Europejskie Igrzyska Akademickie. Ewa Pietrzykowska (-56kg) i Pola Rogala (-65kg) na zasadach K-1 Rules oraz Bartłomiej Mienciuk (-84kg) w formule light contact zostali srebrnymi medalistami.

Łącznie w chorwackiej stolicy Biało-Czerwoni wywalczyli dziesięć krążków. Na najniższym stopniu podium historycznych zawodów stanęli: w K-1 - Paulina Saczuk (-56kg), Olena Shydlovska (-56kg), Tomasz Przybylski (75kg) i Emil Witkowski (-81kg), w light contact - Weronika Walczak (+65kg) i Piotr Kołakowski (-84kg) oraz w pointfightingu - Jakub Kalinowski (-84kg). Walki sędziowali zaś Ryszard Zawistowski i Tomasz Bałdyga. Swoją obecnością zawody uświetnił znakomity przed laty zawodnik, a dziś prezes Polskiego Związku Kickboxingu Piotr Siegoczyński.

W pojedynkach finałowych Ewa Pietrzykowska (Uniwersytet Warszawski) i Pola Rogala (AWF Warszawa) przegrywały z przeciwniczkami zza południowej granicy, odpowiednio Słowaczką Moniką Chochlikovą 1:2 i jej rodaczką Alexandrą Filipovą 0:3. Z kolei Bartłomiej Mienciuk (Akademia Morska w Szczecinie), uległ Ukraińcowi Danylo Demchyshynowi 0:3.
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2022 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL