Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski Low Kick: zmiana “warty” w większości kategorii wagowych

13.04.2023
Mistrzostwa Polski Low Kick: zmiana “warty” w większości kategorii wagowych
Mistrzostwa Polski Low Kick: zmiana “warty” w większości kategorii wagowych
Świetnym widowiskiem były - zorganizowane przez Max Boxing Klub Nowe Miasteczko i MFC Makowski Fighting Championship – Mistrzostwa Polski Low Kick w Nowej Soli. W większości kategorii w seniorach triumfowali nowi mistrzowie i mistrzynie, ale też kilkoro osób obroniło tytuły wywalczone rok temu na ringu w Piotrkowie Trybunalskim. Najlepszymi kickboxerami MP 2023 uznano Martynę Gasińską i Dominika Kaletę.

Patronat nad zawodami objęli: Polski Związek Kickboxingu, Prezydent Miasta Nowa Sól, MOSiR Nowa Sól. Rywalizowało 402 seniorów, juniorów starszych i młodszych ze 102 klubów.

Po raz 3 z rzędu w formule Low Kick triumfowała w wadze -48kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk), a złoto obronili też (niektórzy mają po kilka tytułów, chociaż nie wywalczonych rok po roku): +91kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra), -91kg Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce), -70kg Marta Janikowska (KS Pretorium Poznań).

W walkach finałowych, na niedzielnej gali finałowej Rafał Gąszczak znokautował w 1 rundzie Pawła Turka (Stowarzyszenie Sarara Team Fight Club Kraków). Z kolei Dominik Grzęda pokonał Karola Łasiewickiego (Fight Academy Ostrołęka) 3:0, zaś Aleksandra Mądraszewska wygrała z Kamilą Gołębiewską (Fight Club Radzymin) 3:0 i Marta Janikowska z Julią Marciniak (KSW Szczecinek) TKO 3.
- Po raz pierwszy walczyłem zarówno z Szymonem Szlakiem, jak i Pawłem Turkiem. W półfinale, po pierwszej akcji przeciwnik odwrócił się i pokazał na bark, sędzia wyliczył go i przerwał walkę. Drugi pojedynek też skończył się szybko, w pierwszej akcji bokserskiej wszedł prawy sierpowy, który był początkiem końca. Cieszę się z obronionego tytułu Mistrza Polski, lubię walczyć w ringu, nie tylko spełniam się na macie – mówi utytułowany Rafał Gąszczak, jeden z najlepszych współcześnie polskich kickboxerów walczących pod egidą PZKB i WAKO.
- Pierwsza walka 20 sekund, druga około 45, a nie licząc liczeń to też ze 20. Następne wyzwanie to Puchar Świata w Budapeszcie, który odbędzie się w czerwcu. Następnie w listopadzie Mistrzostwa Świata, gdzie będę po raz drugi bronił mojego tytułu w kick light – dodał zielonogórzanin.

Również dwóch rywali (Przemysław Tobiasz, Karol Łasiewicki) w drodze po złoto pokonał siedlczanin Dominik Grzęda. - To były znajome mi nazwiska. Walkę finałową oceniam na w pełni kontrolowaną, czułem przewagę warunków fizycznych, którą w pełni wykorzystałem. W pierwszej rundzie udało mi się celnie trafić prawym prostym w tempo i doprowadzić do dwóch liczeń. Gdyby runda trwała nieco dłużej, podejrzewam, że skończyłbym ją przed czasem – stwierdził Dominik Grzęda.

Z kolei Marta Janikowska po swoim sukcesie powiedziała: - Zdobyłam drugi złoty medal w formule low kick, broniąc tytuł z 2022 roku. Walka finałowa przebiegła dość chaotycznie, w pierwszej rundzie przegrywałam na punkty, w drugiej przystąpiłam do rywalizacji z chłodną głową i zaczęłam wychodzić na prostą. Doszło do pierwszego liczenia przeciwniczki. Na początku 3 rundy również doprowadzam do kolejnego liczenia, co daje mi wygrana przez TKO.

Z Pretorium, po tytuł sięgnął również Wojciech Urbanowicz w -60kg. Jego rywalem w decydującej potyczce był Cezary Osieł (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) – wynik 3:0.
- Poprzednie złoto w tej formule zdobyłem w kategorii junior starszy w MP w Nowym Targu w 2019 roku. W kolejnym roku w Starachowicach wywalczyłem srebro, także po trzech walkach. Przed 2 laty w Mysłowicach skończyłem rywalizację na 3 miejscu. W roku 2022 w Piotrkowie Trybunalskim pierwszy, wygrany pojedynek stoczyłem z Cezarym Osiełem. W finale poniosłem porażkę na punkty z Adrianem Dziubałtowskim. Teraz z Cezarym przyszło nam walczyć w finale. Chciałem aby pojedynek był czytelny dla sędziów i oddawał kunszt dyscypliny. We wszystkich rundach utrzymałem wystarczającą przewagę, natomiast zabrakło wypracowania sytuacji, która pozwoliłaby skończyć pojedynek szybciej niż na pełnym dystansie – mówił Wojciech Urbanowicz.

Wśród zawodników, którzy wrócili na seniorski tron w Low Kicku, znalazł się w kat. -81kg Dominik Kaleta (Sportowy Klub Kickboxing Kielce). W finale pokonał Patryka Mielniczuka (Uniq Fight Club Warszawa) 3:0.
- Finału nie zaliczam do udanych, choć wiadomo wynik najważniejszy. Miałem z trenerem Markiem Soboniem inny plan na walkę, ale wiadomo, że nie zawsze idzie tak, jak sobie planujemy. W trzech wcześniejszych pojedynkach, które doprowadziły mnie do finału, spełniłem założenia szkoleniowca – przyznał Dominik Kaleta.

Po turnieju w Nowej Soli poprosiliśmy o komentarz także innych złotych medalistów:
-63,5kg Patryk Herdzina (Stowarzyszenie Fight Club Knurów): - W tej formule jest to moje drugie złoto na MP, choć to z zeszłego roku było na zasadach Pro-Am. Żeby dostać się do finału musiałem stoczyć 3 walki w sobotę. Najpierw walczyłem z Miłoszem Stykiem, z którym kiedyś już spotkałem się w ringu. Drugą walkę w południe wygrałem przed czasem w trzeciej rundzie z Szymonem Żelazko, a w trzeciej zwyciężyłem walkowerem. Jak oceniam finał? Na pewno Konrad Kamiński postawił poprzeczkę bardzo wysoko i myślę, że obaj daliśmy naprawdę dobry pojedynek.

-75kg Hubert Marcisz (Kick Boxing Małpka Zawiercie): - Pierwszy złoty medal w Low Kicku na MP zdobyłem będąc w juniorach w kategorii -81kg. Teraz wywalczyłem długo wyczekiwane złoto w seniorach. Uważam, że finał był najtrudniejszym stoczony pojedynkiem, ale w mojej głowie. Sam przebieg walki okazał się pomyślny, co zawdzięczam dobrej taktyce zaplanowanej przez trenera. Co do pozostałych pojedynków, zaplanowane były 4 walki, stoczyłem jednak tylko 3. Jeden zakończył się w pierwszej rundzie z powodu kontuzji przeciwnika.

-52kg Martyna Gasińska (Rawski Klub Karate Kyokushinkai Rawa Maz.): - Jest to moje pierwsze złoto Mistrzostw Polski w formule Low Kick, w poprzednich latach byłam dwa razy srebrną medalistką jako juniorka starsza. Do tej pory na swoim koncie miałam złoto w formule K-1 w juniorkach starszych oraz w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Kick Light. Jeśli chodzi o finał w Nowej Soli, jestem przekonana, że wraz z Oliwią dałyśmy dobrą walkę, pełną wymian i mam nadzieję, że dobrze się ją oglądało. W moim odczuciu najbardziej wymagający był oczywiście finał, ponieważ to jedyna moja walka na tych mistrzostwach, która trwała całe trzy rundy. Co do półfinału z Barbarą Nalepką, oczywiście walka była mocna, obie szukałyśmy swoich słabych punktów, jednak razem z trenerami mieliśmy dobrze opracowany plan. Pierwsza runda przebiegała zgodnie z założeniami, co potwierdzał mi w przerwie remis widoczny na ekranie punktowym. Druga była również wyrównana, jednak celny high kick kilka sekund przed końcem zakończył walkę nokautem.

-56kg Justyna Krosta (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków) - To mój pierwszy tytuł Mistrzyni Polski w formule Low Kick. Walka finałowa potoczyła się zgodnie z wcześniej ustalonym planem i taktyką. Od samego początku kontrolowałam walkę, wszystkie ciosy były czysto trafiane, a przez to przeciwniczka już w pierwszej rundzie była liczona. Tak naprawdę wszystkie trzy rundy prowadziłam ze znaczna przewagą punktową i zwyciężyłam 3:0.
Moje wcześniejsze tytuły to: złoto w Pucharze Polski Low Kick 2021, K-1 2022, brąz Mistrzostw Polski K-1 2020, 2021, Low Kick 2020, 2022.

-60kg Patrycja Płonka (UKS Korio Gym Ruszów): - Był to mój drugi start na Mistrzostwach Polski w formule Low Kick, w zeszłym roku zdobyłam srebro w wyższej kategorii. Z żadną z rywalek póki co nie miałam okazji spotkać się na ringu. Wszystkie walki okazały się wymagające, pierwsza była swego rodzaju zaaklimatyzowanie się w ringu po przerwie zimowej, następne dwie w dość krótkim odstępie czasu i obydwie zawodniczki były dobrze przygotowane. Finałowy pojedynek był obarczona dodatkowo zmęczeniem po zbijaniu wagi, które osłabiło organizm przez co zabrakło świeżości i siły. A miałam ją we wcześniejszych walkach.

-65kg Agata Fijałkowska (UKS Sanda Płock): - Szczerze mówiąc, nie liczę wygranych i przegranych walk. Oglądam walkę, wyciągam wnioski i staram się korygować błędy. W seniorkach jest to moje pierwsze złoto w formułach ringowych. Ze swoimi przeciwniczkami spotkałam się pierwszy raz. Wszystkie trzy pojedynki były mocne i wymagały walki o punkty do ostatniej sekundy.

+70kg Oliwia Gajewczyk (KS Thor Szkoła Walki Ełk): - To już moje piąte złoto w formule low kick, ale pierwsze z seniorkach. Żadnej z moich rywalek nie znałam, obie były wymagające, ale przy finale był większy stres. Pojedynki były trudniejsze niż w juniorkach, raczej miało na to wpływ obycie w ringu i doświadczenie.

Mistrzostwa Polski Low Kick seniorów:
+91kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) - Paweł Turek (Stowarzyszenie Sarara Team Fight Club Kraków) KO 1
-91kg Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce) - Karol Łasiewicki (Fight Academy Ostrołęka) 3:0
-86kg Krzysztof Kamiński (Rawski Klub Karate Kyokushinkai Rawa Mazowiecka) - Krystian Katra (Fight-Hobby Legnica) wo
-81kg Dominik Kaleta (Sportowy Klub Kickboxing Kielce) - Patryk Mielniczuk (Uniq Fight Club Warszawa) 3:0
-75kg Hubert Marcisz (Kick Boxing Małpka Zawiercie) - Krystian Topczewski (Ragnarok Białystok) 3:0
-71kg Paweł Paszkowski (Human Białystok) - Mateusz Foltyn (KS Pretorium Poznań) 3:0
-67kg Robert Soboń (Sportowy Klub Kickboxing Kielce) - Mateusz Białecki (Smok Toruń) 3:0
-63,5kg Patryk Herdzina (Stowarzyszenie Fight Club Knurów) - Konrad Kamiński (Legia Fight Club Warszawa) 3:0
-60kg Wojciech Urbanowicz (KS Pretorium Poznań) - Cezary Osieł (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) 3:0
-57kg Marcin Niciński - Rafał Najwald (obaj UKS Armia Polkowice) wo
-54kg Kacper Dąbrowski (Iron Gym Wrocław)
-51kg Wojciech Abramowicz (UKS Armia Polkowice)
+70kg Oliwia Gajewczyk (KS Thor Szkoła Walki Ełk) - Iwona Witka Jeżewska (KKT Bałtyk Koszalin) 3:0
-70kg Marta Janikowska (KS Pretorium Poznań) - Julia Marciniak (KSW Szczecinek) TKO 3
-65kg Agata Fijałkowska (UKS Sanda Płock) - Amelia Cymerman (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice) 2:1
-60kg Patrycja Płonka (UKS Korio Gym Ruszów) - Kamila Biegańska (Pomorska Szkoła Walki Fighter Chwaszczyno) 3:0
-56kg Justyna Krosta (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków) - Karolina Knap (Nina Academy Warszawa) 3:0
-52kg Martyna Gasińska (Rawski Klub Karate Kyokushinkai Rawa Maz.) - Oliwia Kramarz (Stowarzyszenie Sportowe Polkon Fight Legnica) 3:0
-48kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk) - Kamila Gołębiewska (Fight Club Radzymin) 3:0.
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL