Fundacja Mistrzom Sportu
Masters
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwa Świata w Kickboxingu: Ewa Pietrzykowska i Kacper Frątczak złotymi medalistami

28.10.2019
Mistrzostwa Świata w Kickboxingu: Ewa Pietrzykowska i Kacper Frątczak złotymi medalistami
Mistrzostwa Świata w Kickboxingu: Ewa Pietrzykowska i Kacper Frątczak złotymi medalistami
Ewa Pietrzykowska (-56kg) w K-1 Rules i Kacper Frątczak (-86kg) w low kicku zostali Mistrzami Świata w Kickboxingu. Srebrne medale w Sarajewie zdobyli Rafał Gąszczak (+94kg) w light contact oraz Kamila Bałanda (-70kg) i Michał Bławdziewicz (+91kg) według zasad K-1.

Z kolei siódemka Polaków stanęła na najniższym stopniu podium pierwszego z dwóch tegorocznych turniejów rangi MŚ. Gratulacje dla reprezentantów Biało-Czerwonych oraz trenerów kadry narodowej i klubowych.

Łącznie nasi kickboxerzy sięgnęli 12 medali (2-3-7), co dał im 8 miejsce w klasyfikacji końcowej zawodów w stolicy Bośni i Hercegowiny. Najlepsi byli Rosjanie, którzy wywalczyli 33 medale (15-6-12). Pod względem liczby krążków Polacy na 5 pozycji na świecie ex aequo z Chorwacją.

W walkach finałowych pochodząca z Ostrowca Świętokrzyskiego Ewa Pietrzykowska (Palestra Warszawa), brązowa medalistka poprzednich Mistrzostw Świata w Budapeszcie, wygrała z Meksykanką Melissą Aceves Martinez. Natomiast zielonogórzanin Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra), brązowy medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Europy, wygrał z Rosjaninem Denisem Bocharovem.

- Walka w dobrym tempie, w 3 rundzie Rosjanin zaczął kopać wewnętrzne low kicki i odrabiał punkty, ale serie ciosów Kacpra cofnęły go do defensywy i moim zdaniem wynik końcowy 2:1 to przesada. Powinno być 3:0 dla Frątczaka, który niestety złamał prawy kciuk – powiedział Andrzej Garbaczewski, prowadzący reprezentację low kick z Witoldem Kostką. Wcześniej w październiku Kacper Frątczak został Zawodowym Międzynarodowym Mistrzem Polski.

Z Bałkanów ze srebrem do Polski wracają Michał Bławdziewicz (Palestra Warszawa), który był Wicemistrzem Świata także w 2017 roku, a także aktualni Mistrzowie Europy Kamila Bałanda (Champion Gdańsk) i Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra), który jako jedyny z Polaków walczył na piątkowej Gali Finałowej.

Kamila Bałanda przegrała z broniącą tytułu Serbką Aleksandrą Krstić, Michał Bławdziewicz z brązowym medalistą ME 2018 Ukraińcem Romanem Holovatiukiem (przed 2 laty Polak uległ w finale Bahramowi Rajabzadehowi z Azerbejdżanu), a Rafał Gąszczak z Chorwatem Borisem Miszkoviciem. W pojedynko o złoto MŚ 2017 w kick light Michał Grzesiak pokonał tego samego chorwackiego zawodnika. Być może za miesiąc dojdzie do rewanżowej walki Rafała Gąszczaka z Borisem Miszkoviciem podczas MŚ kick light w Turcji?

- W ćwierćfinale pokonałem Turka Kocaka, a w półfinale mocnego Włocha Gherasima, który wyeliminował Mistrza Świata z 2017 roku. Od pierwszej minuty kontrolowałem przebieg półfinału i zwyciężyłem. W finale dałem z siebie 100 proc., zrobiłem co w mojej mocy, ale Miszković był tego dnia lepszy. Wcześniej przegrałem z nim w tegorocznym Pucharze Świata w Austrii. Jego atutem w piątek było opanowanie, którego mi zabrakło, leciałem do przodu ciałem, a nogi zostawały z tylu, łapał mnie frontami. Chciałem wygrać, jednak nie udał się. Wracam na salę, by zrealizować cel w Anntalyi – złoto Mistrzostw Świata – mówił Rafał Gąszczak.

- Rafał na tą chwilę jest najpewniejszym punkt naszej kadry, bardzo fajny i skromny chłopak, który wie czego chce. Ma obrany cel i jego się trzyma. Finał zacięty o każdy kawałek maty, Rafał nigdy nie odpuszcza, jednak trochę lepiej dysponowany był Chorwat – powiedział trener Leszek Jobs.

Brązowe medal w Sarajewie zdobyli w wersji low kick -56kg Iwona Nieroda-Zdziebko (UKS Diament Pstrągowa), +70kg Justyna Ciborska (GSWW Najemnik Gliwice), -57kg Piotr Stępień (MUKSW FF Sport Opoczno), -75kg Adam Kryszewski (KKK Rebelia Kartuzy) oraz w light contact -55kg Marta Pyra (KKS Sporty Walki Poznań), -57kg Przemysław Kalisz (SKF Boksing Zielona Góra) i -74kg Adrian Durma (Elbląski Klub Karate).

W półfinałach Iwona Nieroda-Zdziebko przegrała z Serbką Ajlą Lukac, Justyna Ciborska z Vrazylijką Valdirene Stanski, Piotr Stępień z Turkiem Saitem Muhammedem Onculem, Adam Kryszewski z Azerem Ramalem Aslanovem, a Kacper Frątczak wygrał z Serbem Ljubo Jalovi.

- Wcześniej pokonałam Lukac w finale MŚ w Serbii w 2015 roku, przegrałam z kolei w półfinale ME na Słowacji w tamtym roku i w tym niejednogłośnie na Pucharze Świata w Budapeszcie – przyznała Iwona Nieroda-Zdziebko, a Andrzej Garbaczewski dodał: - Iwona zawalczyła bardzo dobrze w trzeciej rundzie, lecz sędziowie nie zapunktowali za 2 kopnięcia na głowę. To jest po prostu zgroza, faworyzowanie rywali.

Bardzo niepocieszony był też 19-letni Piotr Stępień, który pochodzi z Opoczna, a na co dzień trenuje w Palestrze Warszawa pod okiem Łukasza Roli (to trener K-1 razem ze Zbigniewem Prychem).

- W debiucie w MŚ wygrałem dwie walki, najpierw z Białorusinem Azaronakiem, a w ćwierćfinale z zeszłorocznym Mistrzem Europy Rosjaninem Koltovskoiem. Po dwóch wyrównanych rundach, w trzeciej minimalnie przegrywałem, jednak udało się wykonać plan nakreślony przez narożnik i triumfowałem. Półfinał z Turkiem przegrałem dosłownie jednym punktem. Zabrakło jednego celnego trafienie do odrobienia strat. Do turnieju byłem bardzo dobrze przygotowany, po drodze wygrałem Puchar Świata w Rimini i czułem, że jestem w stanie - mimo młodego wieku - stanąć na podium seniorskich MŚ – stwierdził student zarządzania i inżynierii produkcji na Politechnice Warszawskiej.

Również juniorką jeszcze niedawno była Justyna Ciborska. – Seniorką jestem od lipca, postanowiłam spróbować swych sił i wywalczyłam medal w międzynarodowym debiucie. Z pewnością jest duży przeskok między juniorkami a seniorkami, rywalki są silniejsze i cięższe, więc pozostaje dalej ciężko trenować, zdobywać doświadczenie oraz kolejne sukcesy – powiedziała 19-letnia kickboxerka, która od 8 lat trenuje w GSWW Najemnik Gliwice pod okiem Bartłomieja Pawlusa. Justyna Ciborska jest uczennicą 4 klasy (maturalnej) technikum mundurowego.

W półfinałach light contact Marta Pyra uległa Chorwatce Luciji Regvat, Przemysław Kalisz przegrał z Hiszpanem Manuelem Sanchezem Garcią, zaś Adrian Durma uległ Rosjaninowi Dmitry Kireevowi.

- W pierwszej walce pokonałam utytułowaną Bułgarką Nikolovą, a decydująca okazała się końcówka. Dzięki presji rękoma udało mi się wygrać. Bardzo ważne okazały się interwały wykonywane w trakcie przygotowań pod okiem trenera Radka Laskowskiego z KKS Sporty Walki Poznań. Pojedynek półfinałowy z Chorwatką nie potoczył się tak jak planowałam. Przeciwniczka to dynamiczna zawodniczka, która bardzo dobrze korzystała z wysokich kopnięć. Pomimo przegranej uważam, że walka była na wysokim poziomie i liczę na rewanż – stwierdziła wychowanka KS Dragon Gorzów Wielkopolski.

Trzecim z polskich juniorów na 3. stopniu podium MŚ był Przemysław Kalisz. - Nie spodziewałem się takiego sukcesu. W pierwszej walce wygrałem z reprezentantem Kazachstanu 2:1, a później pokonał Wicemistrza Europy ze Słowenii. Pojedynek był bardzo wyrównany, dopiero w ostatnich sekundach wyszedłem na prowadzenie. Półfinał stoczyłem z Hiszpanem, a przegrałem niewielką różnicą. Zdecydowanie zaważyło większe doświadczenie przeciwnika – ocenił 20-latek.

Po brązowy medalu ME, krążek w tym samym kolorze w MŚ wywalczył doświadczony Adrian Durma.

- Wypadłem dobrze, mogłoby być lepiej, ale jestem zadowolony. Dwie pierwsze walki bardzo ciężkie z naprawdę dobrymi rywalami. Chorwat to zawodnik full contact, medalista ME, narzucił duże tempo, widać było, że przeglądał moje walki, bo ciągle uciekał od kopnięć. Węgier też utytułowany zawodnik, walka była zacięta do samego końca. Natomiast półfinałowy rywal poza moim zasięgiem. Jeśli chodzi o całą kadrę, doszło kilka osób i widać ich starania. Wszyscy na macie zostawiliśmy kawał serca, a poza nią byliśmy jedną drużyną można było liczyć na siebie, a takie wsparcie na takim turnieju jak mistrzostwa świata to bardzo ważna rzecz. Trenerzy zrobili też kawał dobrej roboty, ciągle czuwali i każdego z osobna motywowali – podsumował Adrian Durma. Kadrę light contact prowadzą Leszek Jobs i Henryk Piwowar.

- Jesteśmy mega zadowoleni, choć pozostał malutki niedosyt z powodu braku złota. Przed zawodami taki bilans medalowy bralibyśmy w ciemno, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i troszeczkę nam smutno. Żeby była jasność, do nikogo nie mamy pretensji, bowiem mamy młody team i świetną atmosferę – podkreślił Leszek Jobs.

Dwunastka polskich medalistów wygrała łącznie 25 z 35 walk. Biało-Czerwoni dedykują medale zmarłemu przed 2 tygodniami wspaniałemu zawodnikowi i trenerowi, legendzie naszego kickboxingu Tomaszowi Skrzypkowi.

Droga polskich medalistów na podium MŚ w Sarajewie:

K-1 Rules (1-2-0)
-56kg Ewa Pietrzykowska (Palestra Warszawa) - 1/8 finału Kristina Sandrkina (Rosja) wygrana, 1/4 finału Polina Galinova (Bułgaria) wygrana, 1/2 finał Ana Rita Carvalho (Portugalia) wygrana, finał Melissa Aceves Martinez (Meksyk) wygrana
-70kg Kamila Bałanda (Champion Gdańsk) - 1/4 finału Ebru Unal (Turcja) wygrana, 1/2 finału Stephanie Glew (Australia) wygrana, finał Aleksandra Krstić (Serbia) przegrana
+91kg Michał Bławdziewicz (Palestra Warszawa) - 1/4 finału Anto Szirić (Chorwacja) wygrana, 1/2 finału Hasan Eripek (Turcja) wygrana, finał Roman Holovatiuk (Ukraina) przegrana

Low kick (1-0-4)
-56kg Iwona Nieroda-Zdziebko (UKS Diament Pstrągowa) - 1/4 finału Zeliha Dogan (Turcja) wygrana, 1/2 finału Ajla Lukac (Serbia) przegrana
+70kg Justyna Ciborska (GSWW Najemnik Gliwice) - 1/4 finału Olesya Bespalaya (Rosja) wygrana, 1/2 finału Valdirene Stanski (Brazylia) przegrana
-57kg Piotr Stępień (MUKSW FF Sport Opoczno) - 1/8 finału Kantantsin Azaronak (Białoruś) wygrana, 1/4 finału Vadim Koltovskoi (Rosja) wygrana, 1/2 finału Sait Muhammed Oncul (Turcja) przegrana
-75kg Adam Kryszewski (KKK Rebelia Kartuzy) - 1/16 finału Osaid Jodah (Izrael) wygrana, 1/8 finału Serikbolsyn Bodauov (Kazachstan) wygrana, 1/4 finału Remzija Daczić (Czarnogóra) wygrana, 1/2 finału Ramal Aslanov (Azerbejdżan) przegrana
-86kg Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) - 1/4 finału Luka Jaman (Chorwacja) wygrana, 1/2 finału Ljubo Jalovi (Serbia) wygrana, finał Denis Bocharov (Rosja) wygrana

Light Contact (0-1-3)
-55kg Marta Pyra (KKS Sporty Walki Poznań) - 1/4 finału Kristina Nikolova (Bułgaria) wygrana, 1/2 finału Lucija Regvat (Chorwacja) przegrana
-57kg Przemysław Kalisz (SKF Boksing Zielona Góra) - 1/8 finału Talgat Bukbassarov (Kazachstan) wygrana, 1/4 finału Alen Prelożnik (Słowenia) wygana, 1/2 finału Manuel Sanchez Garcia (Hiszpania) przegrana
-74kg Adrian Durma (Elbląski Klub Karate) - 1/8 finału Marko Opsivac (Chorwacja) wygrana, 1/4 finału Peter Daniel Zsarko (Węgry) wygrana, 1/2 finału Dmitry Kireev (Rosja) przegrana
+94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) - 1/4 finału Ugur Osman Kocak (Turcja) wygrana, 1/2 finału Ioan Gherasim (Włochy) wygrana, finał Boris Miszković (Chorwacja) przegrana
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2025 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL