Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwa Świata w Kickboxingu: Polacy w mistrzowskim składzie w Antalyi

26.11.2019
Mistrzostwa Świata w Kickboxingu: Polacy w mistrzowskim składzie w Antalyi
Mistrzostwa Świata w Kickboxingu: Polacy w mistrzowskim składzie w Antalyi
W iście mistrzowskim składzie wystąpią nasi kickboxerzy w rozpoczynających się we wtorek 26 listopada Mistrzostwach Świata w formułach full contact, kick light i pointfighting w tureckiej Antalyi. W poniedziałek odbędzie się losowanie, a następnego dnia rozpoczną się walki eliminacyjne.

W MŚ startować będzie 15 reprezentantów Polski w full contact (trenerzy Radosław Laskowski i Wojciech Kierstein, który jest także kierownikiem Biało-Czerwonych), 12 w kick light (Patryk Zaborowski, Przemysław Zimnicki) i 6 w pointfightingu (Bartosz Baczyński), w tym jeden weteran. Niemal wszyscy kadrowicze w tym roku zdobyli tytuły mistrzów kraju w powyższych formułach kickboxerskiej rywalizacji.

Miesiąc temu nasi zawodnicy i zawodniczki walczyli w pierwszej części Mistrzostw Świata – K1 Rules, low kick i light contact w Sarajewie. Polacy zdobyli 12 medali, w tym 2 złote – Kacper Frątczak (-86kg) w low kicku i Ewa Pietrzykowska (-56kg) w K1. Srebrne krążki w stolicy Bośni i Hercegowiny wywalczyli Kamila Bałanda (-70kg) i Michał Bławdziewicz (+91kg) w K1 oraz Rafał Gąszczak (+94 kg) w light contact. Po brązowe medale sięgnęli: light contact - Marta Pyra (-55kg), Przemysław Kalisz (-57kg), Adrian Durma (-74k), low kick - Iwona Nieroda-Zdziebko (-56kg), Justyna Ciborska (+70kg), Piotr Stępień (-57kg) i Adam Kryszewski (-75kg).

Z tego grona do Turcji przylecieli Kacper Frątczak, który tym razem zamienił ring na matę i powalczy w kick light, Kamila Bałanda w niższej wadze -65kg w full contact i jeszcze do niedawna junior Przemysław Kalisz w kick light. Pierwsze pojedynki Polacy stoczą we wtorek, a finały są zaplanowane na piątek i sobotę.

- Po trzech zwycięskich pojedynkach i tytule Mistrza Świata low kick, przyszedł czas na mój pierwszy międzynarodowy start na macie, tym razem powalczę w kick light w wadze -84kg. Potrafię dostosować się do każdej formuły, czego dowodem jest złoty medal Mistrzostw Polski light contact. Należę do zawodników, którzy rozpoczynali przygodę z kickboxingiem walcząc w każdej formule ringowej i na planszy. Powinienem być zadowolony z miejsca na podium, jednak znam siebie i wiem, że liczy się tylko tytuł mistrzowski – mówi Kacper Frątczak.

Po sukcesie w MŚ w wersji light contact, debiut w seniorskich zawodach tej rangi w kick light czeka 20-letniego Przemysława Kalisza. - Czuję się równie dobrze w obu formułach, a jaki wynik uznam za satysfakcjonujący? Nie skupiam się na końcowym rezultacie, po prostu chciałbym stoczyć jak najwięcej walk z czołowymi zawodnikami z całego świata.

W zespole narodowym full contact, poza kickboxerami i trenerami, jest fizjoterapeuta Piotr Kacperczyk. Niestety ze względów zdrowotnych ze składu wypadł Mateusz Dymek w wadze -67kg. W kadrze są natomiast: -48kg Karolina Mośko (KKS Sporty Walki Poznań), -52kg Sylwia Lewandowska (KKS Sporty Walki Poznań), -56kg Paulina Saczuk (AZS AWF Warszawa), -60kg Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra), -65kg Kamila Bałanda (Champion Gdańsk), -70 Karolina Dziedzic-Gruszowska (UKS Diament Pstrągowa) oraz -57kg Damian Roll (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center), -60kg Krzysztof Olszewski (Palestra Warszawa), -63,5kg Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra), -71kg Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań), -75kg Tomasz Przybylski (LZS Poprawa Siedlików), -81kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center), -86kg Tomasz Borowiec (Waleczna Lubelszczyzna), -91kg Mateusz Kubiszyn (KKS Sporty Walki Poznań), +91kg Oskar Skupień (Ziętek Team Kalisz).

- W kategorii -67kg w pierwszej kolejności brałem pod uwagę Mistrza Polski Rafała Nguyen Van, ale ze względu na sprawy związane z wojskiem musiał pozostać w ojczyźnie. Jeśli chodzi o nasze szanse, kandydatami do złota są z pewnością Robert Krasoń, Mateusz Kubiszyn i broniąca tytułu Karolina Dziedzic-Gruszowska. Mam nadzieję, że uda się wyzwolić bestię z Kamili Bałandy, którą również stać na wielki sukces. W plusie brakuje wciąż aktualnej Mistrzyni Świata Beaty Leśnik, która uznała, iż nie czuje się na tyle mocna, by móc skutecznie rywalizować w Turcji – powiedział trener Radosław Laskowski.

Mateusz Kubiszyn był Mistrzem Świata w full contact w 2015 roku (w wadze -86kg), a Karolina Dziedzic-Gruszowska w 2017 roku.

- Poziom obu kategorii jest porównywalny, aczkolwiek warunki fizyczne się zmieniają. Zawodnicy są wyżsi i silniejsi, ale za to poruszają się trochę wolniej i są bardziej statyczni. Dla mnie nie ma to znaczenia, przyjechałem w jednym celu, czyli powtórka sprzed 4 lat – mówił Mateusz Kubiszyn, z kolei obrończyni tytułu dodała: - Przygotowania były długie i bardzo ciężkie, wszystko przebiegło tak jak założyliśmy z moim trenerem Jurkiem Pilarzem. Myślę, że moja forma jest jeszcze lepsza niż dwa lata temu w Budapeszcie, a więc jestem spokojna i teraz nie pozostaje nic innego jak tylko wejść do ringu i wykonać dobrą robotę.

Poznański szkoleniowiec już zapowiedział, że będzie chciał rozszerzyć kadrę narodową o młodych zawodników i zawodniczki, jak np. Justynę Ciborską. – Moim marzeniem jest stworzenie najlepszej drużyny na świecie. Stąd współpraca dietetykiem, psychologiem i obecność na całych zawodach fizjoterapeuty. W okresie przygotowawczym każdy miał start kontrolny, niektórzy w meczach z Finlandia i Włochami, a dla innych takim sprawdzianem były sparingi na zgrupowaniu w Szczecinku. Każdy stoczył po 4 walki w warunkach turniejowych, włączanie z wywoływaniem do ringu – dodał.

W pointfightingu trener Bartosz Baczyński będzie miał do dyspozycji sześcioro kickboxerów: -55kg Malwina Strzelecka, +70kg Patrycja Jaworska, -79kg Bartłomiej Mienciuk, -84kg Rafał Adamczyk, -89kg Jakub Kalinowski i weterana -94kg Piotra Maślankę.

- Planowałem nieco węższy zespół seniorów, ale Rafał Adamczyk i Jakub Kalinowski zdecydowali się na udział na koszt własny. A że prezentują solidny poziom, zgodziłem się na ich występ. Liczę, że przywieziemy co najmniej jeden medal, tak jak to było na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy za sprawą Bartka Mienciuka. Patrycja Jaworska przeszła z juniorek do seniorek i ma spore doświadczenie międzynarodowe. Z kolei Maliwina Strzelecka już kilka razy ocierała się o strefę medalową i może teraz uda się jej wskoczyć na podium. Na dobry start liczę też ze strony Adamczyka i Kalinowskiego. W tym roku w Pucharach Świata docieraliśmy jako reprezentacja do ćwierćfinałów, więc byłoby świetnie zdobić jeszcze jeden krok i osiągnąć półfinały – przyznał Bartosz Baczyński.

- Oczekiwania jak zawsze są wysokie, nie można przyjechać na zawody żeby walczyć z najlepszymi, myśląc tylko o wygraniu jednej walki albo przetrwaniu. Zawsze celuję w najwyższe miejsce. Fizycznie czuję się bardzo sprawny i nic mnie nie blokuje, teraz dużo zależy od samej głowy i podejścia – podkreślił Bartłomiej Mienciuk.

Bardzo ciekawą kadrę wystawiają także trenerzy Patryk Zaborowski i Przemysław Ziemnicki w kick light.

- Mam nadzieję, że w zmaganiach kobiet medalową pozycję na świecie utrzyma Natalia Panas. Mistrzyni Świata Juniorek Paulina Stenka i Aleksandra Mądraszewska zaczynają rywalizację w MŚ Seniorów i mamy nadzieję, że w dobrym stylu zapiszą się na kartach historii. Na podium szanse mają Klara Kleczkowska i Adrianna Dworniak – powiedział Patryk Zaborowski.

Cały skład Biało-Czerwonych w kick light: -50kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk), -55kg Klara Kleczkowska (KT Legia Warszawa), -60kg Adrianna Dworniak (KT Legia Warszawa), -70kg Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino), +70kg Natalia Panas (Palestra Warszawa) oraz -57kg Przemysław Kalisz (SKF Boksing Zielona Góra), -74kg Mateusz Kowalski (Champion Gdańsk), -79kg Roger Garbaczewski (TKKF Siedlce), -84kg Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra), -89kg Piotr Wypchał (Krakowska Akademia Taekwondo), -94kg Michał Grzesiak (Center Team Odolanów), +94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra).

- Zależało mi, aby pojechało jak najwięcej Mistrzów Polski w swoich stałych kategoriach. Stąd brak obsady w kilku wagach, gdzie nie zdecydowałem się na wystawienie srebrnych medalistów. W porównaniu do MP, doszło do „zamiany” kategorii -74kg i -79kg między Rogerem Garbaczewskim i Mateuszem Kowalskim. Spotkali się w finale w Sejnach w -79kg, a poza tym w ostatnim czasie Roger wypracował bardzo solidną formę. Mocno liczę w Turcji na nasz trzon reprezentacji, czyli Piotra Wypchała i Michała Grzesiaka. Kacper Frątczak świetnie poradził sobie w light contact zdobywając złoto MP, co pokazuje że potrafi również walczyć na macie. Wcześniej trener ekipy narodowej Tomek Biernacki swymi sukcesami z reprezentacji wysoko zawiesił poprzeczkę, ale naszym celem jest uzyskanie minimum 3 miejsca na świecie – zapowiedział Patryk Zaborowski. W ramach przygotowań jego kadra wygrała m.in. w Prabutach z Litwą 5:0, a punkty zdobyli m.in. Piotr Wypchał, Michał Grzesiak i Rafał Gąszczak.

- To już mój 5 rok i 5 start na turnieju rangi MŚ i ME w kadrze narodowej kick light. Wszystko podporządkowałem turniejowi w Turcji. Znam dokładnie zawodników gospodarzy, wygrywałem z reprezentantami Turcji w finałach MŚ 2015 I ME 2018. To były ciężkie przeprawy do ostatnich sekund. Wiem, że mój ubiegłoroczny rywal do dziś nie może pogodzić się z werdyktem i koniecznie chce rewanżu w Antalyi. Mając za sobą publiczność oraz będąc gospodarzem będzie miał dwa asy w rękawie, ale jestem świadomy sytuacji i dlatego od początku roku trenuję tylko z myślą właśnie o tym spotkaniu. Liczy się dla mnie tylko zwycięstwo i obrona tytułu Mistrza Świata z 2017 roku – powiedział krakowianin Piotr Wypchał.

Na kolejne złoto MŚ liczy także Michał Grzesiak. – Przygotowania przebiegły dobrze, choć nie obyło się bez kilku mikrourazów, dlatego nie wypadłem z codziennego treningu. Mocnym sprawdzianem okazał się mecz w Prabutach, gdzie zmierzyłem się z bardzo doświadczonym zawodnikiem walczącym na galach znanej federacji King Of Kings. Interesuje mnie w Turcji głównie złoto jak chyba każdego z naszej reprezentacji, ale każdy inny medal będzie dla mnie oczywiście dużym wyróżnieniem, nauką i miłą pamiątką.

Walki w Antalyi sędziować będą Krzysztof Żychliński, Ryszard Zawistowski, Krzysztof Kacperski, Janusz Wielgosz, a przedstawicielką WAKO jest Katarzyna Kociszewska-Palacz.
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL