Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
DuoLife

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski w Kick Light: faworyci wygrywali, ale juniorzy atakują

26.10.2020
Mistrzostwa Polski w Kick Light: faworyci wygrywali, ale juniorzy atakują
Mistrzostwa Polski w Kick Light: faworyci wygrywali, ale juniorzy atakują
Aż 7 zawodniczek i zawodników obroniło na tatami w Maszewie Dużym koło Płocka tytuły Mistrzów Polski w kick light, które wywalczyli 1,5 roku temu w Kartuzach. W zawodach na Mazowszu rywalizowało 223 kickboxerów, w tym 102 seniorów i 121 juniorów z 62 klubów. Na trzech planszach odbyło się prawie 200 walk.

Po raz kolejny złote medale zdobyli występujący w dwóch najwyższych kategoriach Rafał Gąszczak (+94kg) i Michał Grzesiak (-94kg), w dwóch najniższych – Przemysław Kalisz (-57kg) i Przemysław Kacieja (-63kg) oraz Łukasz Puczyński (-84kg). Wśród kobiet sukcesy z Pomorza powtórzyły Aleksandra Mądraszewska (-50kg) i Paulina Stenka (-70kg).

W pojedynkach finałowych (w wymienionych wyżej wagach) walczyło aż czterech reprezentantów zielonogórskich klubów - Akademii Sportów Walki Knockout oraz SKF Boksing. Rafał Gąszczak (ASW Knockout) wygrał z Arturem Kolińskim (Akademia Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno) 3:0, Michał Niemiero (ASW Knockout) przegrał z Łukaszem Puczyńskim (Knockout Fight Club Gdańsk) 0:3, Kalisz (SKF Boksing) pokonał Dawida Mańkowskiego (Uniq Fight Club Warszawa) 3:0, zaś Kacieja (SKF Boksing) zwyciężył Alberta Mederskiego (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) 3:0. Z kolei Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) w 1 rundzie zakończył walkę z Dominikiem Grzędą (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce).

- Stoczyłem trzy pojedynki, każdy wygrałem przed czasem przez przewagę punktową. Największą trudnością była dla mnie walka ćwierćfinałowa, ponieważ przeciwnik Artur Koliński był ode mnie głowę wyższy. Zwyciężyłem w pierwszej rundzie. Kolejny tytuł Mistrza Polski na moim koncie, prawdopodobnie to już 26 w karierze licząc wiek kadeta, juniora, młodzieżowca oraz seniora – mówił Rafał Gąszczak.

W 2019 roku w formule kick light Rafał Gąszczak (+94 kg) został Mistrzem Świata. Tytuły wicemistrzowskie w Antalyi wywalczyli Piotr Wypchał (-89kg) i Michał Grzesiak (-94kg). Dwa lata wcześniej obaj zostali Mistrzami Świata.

- To już mój piąty tytuł Mistrza Polski z rzędu, więc jestem mega zadowolony. Walka jak zawsze na wysokim poziomie, ponieważ Dominik Grzęda to mega utalentowany zawodnik. Udało się wygrać przed czasem, jednak zawsze walki z Dominikiem są trudne i wymagające. Trzeba być cały czas czujnym – powiedział Michał Grzesiak po dzisiejszym finale.

W 2018 w Bratysławie Mistrzami Europy zostali: Łukasz Puczyński (-79kg), Piotr Wypchał (-89kg) i Michał Grzesiak (-94kg). W Maszewie Dużym Piotr Wypchał stanął na trzecim stopniu podium, bowiem w półfinale przegrał z Mateuszem Kamińskim (Ninja Academy Warszawa). Z kolei w finale bardzo utytułowany Kacper Frątczak (ASW Knockout) pokonał w 1 rundzie Mateusza Kamińskiego.

- Cieszę się, że zgłosiło się 12 zawodników w mojej kategorii wagowej. Stoczyłem cztery pojedynki i wszystkie skończyłem przed czasem przez przewagę punktową. Finał przebiegł pomyślnie, wygrałem już w pierwszej rundzie i w ten sposób zdobyłem 21 tytuł Mistrza Polski w mojej karierze. W przeciągu pięciu tygodni wywalczyłem trzy tytuły Mistrza Polski w formułach: low kick, light contact oraz kick light. Wisienką na torcie był zdobyty pas mistrzowski organizacji Makowski Fighting Championship – powiedział Kacper Frątczak.

Aktualny Mistrz Europy Łukasz Puczyński (Knockout Fight Club Gdańsk) okazał się lepszy od 4 rywali w -84kg i po raz 4 w karierze został Mistrzem Polski kick light. - Dwa lata temu też wygrałem cztery walki. Przeciwników nie znałem, pierwszy raz z nimi walczyłem. Najcięższy był pierwszy pojedynek z Łukaszem Nalińskim i finał z Michałem Niemiero.

W seniorach najlepszymi kickboxerami wybrani zostali Adam Kryszewski (Rebelia Kartuzy) i Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk). W finale wagi do 74 Adam Kryszewski wygrał z Mistrzem Świata z 2017 roku w kat. do 63 kg Mateuszem Niżejewskim (LKSW Pomorze Świnoujście) 2:1. Z kolei Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk) w kat. -50kg walkowerem zwyciężyła w walce z Anną Knobel (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański). - W tym roku zajęłam pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski w formułach full contact, K-1 i dzisiaj zakończonym kick light – cieszyła się Aleksandra Mądraszewska.

W turnieju kobiet tytuł mistrzowski zachowała również Paulina Stenka (GOSRiT Luzino) w wadze -70kg. W decydującym starciu wygrała z Weroniką Walczak (KS Prosna Kalisz) 3:0.

Z pewnością trenerzy reprezentacji Patryk Zaborowski i Przemysław Ziemnicki mają sporo materiałów do analizy. Wielu faworytów pokazało się z bardzo dobrej strony i potwierdziło swoją dominację, ale pojawiało się też np. kilku utalentowanych zawodników z grupy juniorów.

Ubiegłoroczni Mistrzowie Polski Juniorów to m.in. wspomniany Albert Mederski oraz Grzegorz Błotnicki (-69kg) i Krystian Rzepka (-79kg). Wszyscy oni sięgnęli po srebrne krążki w seniorach. Grzegorz Błotnicki (A&W Team Obrowo) uległ 1:2 Igorowi Jarczyńskiemu (KS Prosna Kalisz), zaś Krystian Rzepka (Zamek Kurzętnik) przegrał 0:3 z brązowym medalistą MŚ 2018 (w wadze -74kg) Adrianowi Durmie (LKS Puncher Płock).

- Walka finałowa była najtrudniejsza, a przeciwnikiem bardzo doświadczony Mistrz Europy (Juniorów) w kick light, co nie ukrywam, dało mi dodatkowego kopa motywacyjnego. Plan na walkę był prosty, czekać na ruch Grzegorza Błotnickiego i próbować go kontrować, co przyniosło oczekiwany efekt – mówił Igor Jarczyński.

Natomiast Adrian Durma po zwycięstwie w wadze -79kg powiedział: - Nie byłem faworytem tej kategorii, była dla mnie nowa, ale od początku wiedziałem, że wywalczę miejsce na podium. Stoczyłem cztery walki, trzy wygrałem przed czasem, finał był na pełnym dystansie. Poziom zawodów był wysoki, trzeba się było sporo natrudzić i nabiegać, ale jeśli jest perspektywa zwycięstwa, to walczy się zdecydowanie lepiej. Wiedziałem po co startuję, swój plan zrealizowałem z nawiązką. Cieszę się, że mam kolejne złoto.

Adrian Durma został wybrany najlepszym zawodnikiem Płocka, zaś Agata Fijałkowska, złota medalistka kat. -65kg – najlepszą zawodniczką Płocka. W finale w 1 rundzie pokonała Aleksandrę Ciężką (Beskid Dragon Bielsko-Biała). Złote medale wywalczyły także -60kg Diana Dumała (X Fight Piaseczno) i -55kg Żaneta Cieśla (Legion Głogów), dla której to 39 tytuł Mistrzyni Polski w kickboxingu. W +70kg triumfowała Justyna Ciborska (GSWW Najemnik Gliwice).

W hali sportowej w Maszewie Dużym rywalizowano też w kategorii masters. Jednym ze złotych medalistów był Piotr Maślanka z LKS Puncher Płock, organizator zawodów.

W juniorach wyróżniono mających już sukcesy międzynarodowe Armina Wilczewskiego (Rebelia Kartuzy) i Natalia Maćkiewicz (A&W Oborowo). W poszczególnych kategoriach wygrywali, od najwyższych: +94kg Shayan Siedlecki (Klub Sportów Walki Włocławek), -94kg Michał Zapała (Łaski Klub Sztuk Walki), -89kg Andrzej Dzwonkowski (Gdański Klub Kick Boxingu Duet), -84kg Radosław Dzwonkowski (Gdański Klub Kick Boxingu Duet), -79kg Oskar Dąbrowski (KS Prosna Kalisz), -74kg Armin Wilczewski, -69kg Sławomir Malik (SKF Boksing Zielona Góra), -63kg Julian Graboś (Beskid Dragon Bielsko-Biała), -57kg Patryk Szczerba (Gladiator Binczarowa) oraz +70kg Hanna Wysocka (SKF Boksing Zielona Góra), -70kg Oliwia Ściągaj (X Fight Piaseczno), -65kg Zuzanna Kalbarczyk (GOSRiT Luzino), -60kg Martyna Kierczyńska (Legion Głogów), -55kg Natalia Maćkiewicz i -50kg Julia Kabzińska (KS Ziętek Team Kalisz).

Najlepszymi klubami okazały się Duet Gdańsk w kategorii juniorów i SKF Boksing Zielona Góra w zawodach seniorskich.

Sędzią głównym był Krzysztof Kacperski, a kierownik tatami Janusz Wielgosz, Cecylia Pudlicka i Waldemar Hajducki. Sędziowie punktowi: Agnieszka Turchan, Albin Pudlicki, Zygmunt Różalski, Rafał Bałachowski, Mirosław Kutyła, Tomasz Sroka, Dominik Szymczak, Cyprian Grzęda, Rafał Karcz, Dariusz Matusik, Tomasz Biernacki, Anna Kozanecka, Robert Furman. Delegat PZKB był Krzysztof Kaproń.

Impreza mistrzowska Polskiego Związku Kickboxingu odbyła się bez udziału publiczności, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Do hali mogli wejść tylko zawodnicy, ich trenerzy oraz sędziowie. Wszyscy byli w maseczkach, tylko kickbokserzy tuż przed walką zdejmowali ochronę na nos i usta.

Wyniki finałów MP Seniorów w kick light:

+94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) - Artur Koliński (Akademia Sportów Walki i Rekreacji Alex Kutno) 3:0
-94kg Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) - Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce) RSC 1
-89kg Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki KNOCKOUT Zielona Góra) - Mateusz Kamiński (NINJA ACADEMY WARSZAWA) TKO 1
-84kg Łukasz Puczyński (Knockout Fight Club Gdańsk) - Michał Niemiero (Akademia Sportów Walki KNOCKOUT Zielona Góra) 3:0
-79kg Adrian Durma (LKS Puncher Płock) - Krystian Rzepka (Zamek Kurzętnik) 3:0
-74kg Adam Kryszewski (Rebelia Kartuzy) - Mateusz Niżejewski (LKSW Pomorze Świnoujście) 2:1
-69kg Igor Jarczyński (Klub Sportowy PROSNA Kalisz) - Grzegorz Błotnicki (A&W Team Obrowo) 2:1
-63kg Przemysław Kacieja (SKF Boksing Zielona Góra) - Albert Mederski (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) 3:0
-57kg Przemysław Kalisz (SKF Boksing Zielona Góra) - Dawid Mańkowski (Uniq Fight Club Warszawa) 3:0

-70kg Paulina Stenka (GOSRiT Luzino) - Weronika Walczak (Klub Sportowy PROSNA Kalisz) 3:0
-65kg Agata Fijałkowska (UKS Sanda Płock) - Aleksandra Ciężka (Beskid Dragon Bielsko-Biała) TKO 1
-60kg Diana Dumała (X Fight Piaseczno) - Paulina Grzegórska (Łaski Klub Sztuk Walki) 3:0
-55kg Żaneta Cieśla (Legion Głogów) - Nicola Kaczmarek (Klub Sportowy PROSNA Kalisz) 3:0
-50kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk) - Anna Knobel (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański) wo
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2020 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL