Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Puchar Świata w Kickboxingu: sukcesy Polaków w Budapeszcie

21.09.2021
Puchar Świata w Kickboxingu: sukcesy Polaków w Budapeszcie
Puchar Świata w Kickboxingu: sukcesy Polaków w Budapeszcie

Na niespełna miesiąc przed Mistrzostwami Świata we Włoszech, reprezentanci Polski z sukcesami startowali w Pucharze Świata w Budapeszcie. Na podium stawali nasi kickboxerzy stawali aż 70-krotnie (!), w tym kadrowicze i startujący klubowo i we wszystkich grupach wiekowych. Na Węgrzech wystąpiło ponad 3000 zawodników z ok. 50 krajów walczących na 12 planszach i 2 ringach. To była gigantyczna impreza, a Polacy należeli do najlepszych.

W 1985 roku w Budapeszcie Piotr Siegoczyński jako pierwszy Polak w historii został Mistrzem Świata w kickboxingu. Teraz węgierska stolica była areną wielkich zawodów o PŚ będących generalnym sprawdzianem przed MŚ.

Z grona zawodników kadry narodowej seniorów medale zdobyło ponad 30 Biało-Czerwonych. W full contact na najwyższym stopniu podium stanęli: Mateusz Kubiszyn (-91kg) i Karolina Dziedzic (-70kg), w K-1 wygrywali Martyna Kierczyńska (-56kg), Dominik Kaleta (-81kg) i Michał Bławdziewicz (+91kg), a w low kicku zwyciężyli Paulina Saczuk (-56kg) i Dominik Cinal (-81kg).

- Łącznie reprezentacja full contact wywalczyła 15 medali. Po srebrne sięgnęli Mateusz Dymek -67kg, Zuzanna Kalbarczyk -60kg i Ewa Kauch +70kg, a po brązowe Sebastian Samiła -63,5kg, Mateusz Białecki -67kg, Oskar Dąbrowski -75kg, Tomasz Przybylski -81kg, Karol Karczmarek -91kg, Przemysław Kozioł -91kg, Mateusz Fiszer +91kg, Oskar Skupień +91kg, Żaneta Cieśla -52kg, Karolina Juja -65kg – mówi trener Radosław Laskowski, który prowadzi kadrę full contact z Wojciechem Kiersteinem, będącym jednocześnie kierownikiem całej polskiej reprezentacji w PŚ 2021.

- W finale walczyło mi się lepiej, z kolei w półfinale, zwłaszcza w 1 rundzie, czułem się trochę zardzewiały po 2-letniej przerwie od występów kickboxerskich. Do tego Karol też postawił swoje warunki. W pojedynku o złoto z Ukraińcem Oleksandrem Ksenzovem od początku zaznaczyłem swoją przewagę. Dobrze, że miesiąc przed Mistrzostwami Świata miałem takie dwie walki, po to przyjechałem na Węgry, a dopracować pewne szczegóły. A we Włoszech chcę zgarnać trzeci tytuł – przyznał Mateusz Kubiszyn.

Radosław Laskowski podkreślił, że Mistrzowie Świata Mateusz Kubiszyn i Karolina Dziedzic stanęli na wysokości zadań i zdecydowanie wygrali swoje kategorie wagowe, a na wyróżnienie zasługuje bardzo dużo naszych kickboxerów.

- Staram się utrzymać kadrę full contactu jako mieszankę doświadczenia i młodości. Z jednej strony pragniemy zdobywać medale "tu i teraz", a z drugiej szykuję drużynę już na Europejskie Igrzyska Olimpijskie w Krakowie w 2023 roku. Myślę już również o ewentualnych Igrzyskach Olimpijskich, które na razie są w sferze marzeń, ale przecież "nie żyje ten, kto nie ma marzeń". Bardzo cieszą mnie srebrne medale młodych kadrowiczów, a szczególnie Zuzanny Kalbarczyk, Karola Karczmarka czy Mateusza Dymka. Największą silą Poland Full Contact Team jest niezapomniana i niepowtarzalna atmosfera. Uwierzcie, że wspólnie potrafimy przenosić góry! – powiedział trener Radosław Laskowski.

Reprezentacja Polski K-1 zdobyła 12 medali. – Zajęliśmy 1 2 miejsce drużynowo za Ukrainą – zaznaczył szkoleniowiec Witold Kostka współpracujący w reprezentacji ze Zbigniewem Prychem, Tomaszem Mamulskim i Łukaszem Rambalskim.

- Złote medale wywalczyli Martyna Kierczyńska (-56kg), Dominik Kaleta (-81kg) i Michał Bławdziewicz (+91kg), srebrne Dominika Chylińska (-48kg), Ewa Pietrzykowska (-56kg), Pola Rogala (-65kg), Piotr Stępień (-60kg) i Bartosz Dołbień (-81kg), a brązowe Kamila Gołębiewska (-48kg), Piotr Woźniak (-57kg), Robert Krasoń (-86kg), Robert Dochód (+91kg) – dodał trener Witold Kostka.

Znów świetnie spisał się m.in. Michał Bławdziewicz. - W półfinale wygrałem z Mistrzem Świata wagi do 91 kg Ukraińcem Romanem Scherbatiukiem, a w finale walczyłem z zawodnikiem z Czarnogóry Miroslavem Vujoviciem. Był to nasz 3 pojedynek i za każdym razem ja wygrywałem.

- W ćwierćfinale pokonałem rywala z Izraela, w półfinale z Ukrainy, zaś w finale walczyłem z Bartkiem Dołbieniem. Dwie pierwsze rundy pod kontrolą z wysoką przewagą, w trzeciej Bartek mnie dogonił, ale końcówkę rundy zaznaczyłem i zwyciężyłem na punkty - ocenił Dominik Kaleta.

Podsumowując występ kadry narodowej K-1 Witold Kostka powiedział: - To był udany występ pod dowództwem nowego teamu trenerów oraz nowo budowanego teamu zawodników. W zespole panuje bardzo dobra atmosfera i wierzymy, że ten zespół może sięgać po największe laury! Zostały 4 tygodnie do Mistrzostw Świata i wierzymy, że nasi kickboxerzy potwierdzą sukcesy z Pucharu Świata w Budapeszcie, a ci, którym nie poszło dołożą wszelkich starań, aby powiększyć dorobek medalowy we Włoszech.

Z grona zawodników reprezentacji low kick, którą prowadził Marek Soboń, złoto zdobyli Paulina Saczuk (-56kg) i Dominik Cinal (-81kg), srebro Dawid Mańkowski (-54kg), brąz Natalia Stelmowska (-60kg) i Rafał Kamiński (-86kg).

Bardzo ambitnie walczyli reprezentanci Polski w pozostałych formułach, m.in. w light contact i pointfightingu (trener Bartosz Baczyński). Wśród medalistów znalazła się – z powołania klubowego - Adrianna Skowrytko, srebro w wadze +70 kg.

- W Pucharze Świata w Budapeszcie brała udział niewielka część Kadry Light Contact. Celem wyjazdu było zapoznanie się oraz przetestowanie w praktyce nowych przepisów WAKO. Do tej pory w Polsce niestety nie było możliwości zawalczyć według nowych reguł, a zmiany w naszej formule są dosyć istotne. Taki turniej miał na celu oswojenie się z przypadkiem liczenia przez sędziego na macie oraz podzieleniem się doświadczeniem z całą reprezentacją, tak aby jak najlepiej przełożyć to na najważniejszy cel – Mistrzostwa Świata. Dla niektórych był to również pierwszy start zagranicą w kategorii seniorów. Puchar był cenną i trudną lekcją, zważywszy również na liczbę osób startujących w tej formule. Zawodnicy dali z siebie wszystko, bardzo się starali. Wiemy nad czym jeszcze trzeba popracować i przełożymy to na jak najlepsze walki we Włoszech - stwierdził trener Henryk Piwowar.

Komentując start ekipy pointfightingu szkoleniowiec Bartosz Baczyński mówił: - W PŚ wzięli udział Maciej Kasprzyk, Krystian Gortat, Mateusz Dylawerski, Jakub Dziliński i Mariusz Migdalski. Najbliżej medalu był Maciek Kasprzyk, który po dwóch wygranych walkach odpadł w ćwierćfinale. Wszyscy zawodnicy stanęli na wysokości zadania i jako młoda kadra seniorska pokazali, że są w stanie w przyszłości walczyć o medale na zawodach najwyższej rangi. Warto podkreślić, że liczba kickboxerów w kategoriach oscylowala w granicach 40. To pokazuje jak ciężko jest dojść do podium na tego typu imprezie. Mimo braku medali bardzo cieszy mnie poziom jaki zaprezentowali moi zawodnicy i patrzę optymistycznie na dalszy ich rozwój.

Podczas budapeszteńskich zawodów walki sędziowali Beata Sękowska, Tomasz Bałdyga, Janusz Wielgosz, Ryszard Zawistowski, Krzysztof Żychliński.

Wyniki walk finałowych PŚ Seniorów:

Full contact
-70kg Karolina Dziedzic (Polska) – Aline Sodjinou (Niemcy) wygr. Dziedzic
-91kg Mateusz Kubiszyn (Polska) - Oleksandr Ksenzov (Ukraina) wygr. Kubiszyn
-67kg Mateusz Dymek (Polska) – Azama Utemissov (Kazachstan) por. Dymek
-60kg Zuzanna Kalbarczyk (Polska) – Mariell Gaasand Straume (Norwegia) por. Kalbarczyk
+70kg Ewa Kauch (Polska) – Theda De Jong (Niemcy) por. Kauch

K-1
-56kg Martyna Kierczyńska – Ewa Pietrzykowska (obie Polska) wygr. Kieryczyńska
-81kg Dominik Kaleta – Bartosz Dołbień (obaj Polska) wygr. Kaleta
+91kg Michał Bławdziewicz (Polska) – Miroslav Vujović (Czarnogóra), wygr. Bławdziewicz
-48kg Dominika Chylińska (Polska) – Yulia Sachkov (Ukraina) por. Chylińska
-65kg Pola Rogala (Polska) – Teodora Manić (Serbia) por. Rogala
-60kg Piotr Stępień (Polska) – Maksym Semenchuk (Ukraina) por. Stępień

Low kick
-56kg Paulina Saczuk (Polska) - Maria Annaelle Coret (Mauritius) wygr. Saczuk
-81kg Dominik Cinal (Polska) – Alberto Loureiro Lopez (Hiszpania) wygr. Cinale
-54kg Dawid Mańkowski (Polska) – Jean Cedric Dinally (Mauritius) por. Mańkowski

Light contact
+70kg Adrianna Skowrytko (Polska) - Skarleta Korcova (Słowacja) por. Skowrytko
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2021 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL