Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski Kick Light: faworyci w wysokiej formie!

20.09.2021
Mistrzostwa Polski Kick Light: faworyci w wysokiej formie!
Mistrzostwa Polski Kick Light: faworyci w wysokiej formie!
Kacper Frątczak (-89kg), Michał Grzesiak (-94kg), Rafał Gąszczak (+94kg) i Paulina Stenka (-70kg) to tylko niektórzy z kickboxerów, którzy zdobyli złote medale podczas Mistrzostw Polski w formule kick light w Kartuzach. Tytułami najlepszych zawodników wyróżniono Amelię Cymerman (-60kg) i Rogera Garbaczewskiego (-79kg).

Turniej na Kaszubach poświęcony był pamięci Danuty Siedzikówny ps. Inka. Jej postać przypomniał prof. dr hab. Piotr Niwiński, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego i gdańskiego oddziału IPN.

Rywalizowali seniorzy, juniorzy i weterani. Najlepsi otrzymali medale i pasy mistrzowskie. Startowało 258 osób z 80 klubów. W historii krajowego kickboxingu zapisał się Kacper "Chini" Frątczak, który w jednym roku wywalczył aż 5 tytułów Mistrza Polski Seniorów. – Piszę swoją, piękną historię – mówi utytułowany zawodnik.

- To mój trzeci tytuł mistrzowski w formule kick light w gronie seniorów. Natomiast 24 bez podziału na kategorie wiekowe i wagowe – przyznał Kacper Frątczak, który w finale pokonał Mateusza Kamińskiego. – Z tym zawodnikiem walczyłem po raz drugi, poprzednio na MP kick light rok temu w Maszewie koło Płocka. Bilans 2:0 dla mnie. Niedzielny pojedynek przebiegł bardzo podobnie jak w zeszłym roku, zwyciężyłem w pierwszej rundzie – dodał.

Kacper Frątczak wygrał obie walki w Kartuzach w 1 rundzie, podobnie jak kolega klubowy Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) w kat. +94kg. – Moja pierwsza walka trwała prawie 2 minuty, a druga około 1,5 min. Chciałbym dodać, że pierwszy mój występ w kick light miał miejsce w 2012 roku w tej samej hali w Kartuzach i zdobyłem wtedy pas oraz Puchar Kaszub – zaznaczył zielonogórzanin.

Z kolei Rafał Gąszczak pokonał przez TKO w 1 rundzie Kamila Łukaszewskiego w półfinale i Mariusza Kuracha w finale i podobnie jak Kacper Frątczak sięgnął po trzecie złoto w wersji kick light.

- Od 3 lat jestem niepokonany w tej formule, zarówno w Polsce, jak i na matach międzynarodowych. Półfinał wygrałem w 17 sekund przewagą techniczną, a w finale z Mariuszem Kurachem triumfowałem też w pierwszej rundzie. Wcześniej pokonałem tego przeciwnika w półfinale MP kick light 2020, także przed czasem – powiedział Rafał Gąszczak. – Mistrzostwa Polski były sprawdzianem przed październikowymi Mistrzostwami Świata i jestem zadowolony z formy – dodał.

Dominatorem w kick light jest także Michał Grzesiak (-94kg), który zwyciężył już 6 (!) rok z rzędu. W Kartuzach wygrywał w imponującym stylu – w 3 rundzie z Filipem Chmerą i Michałem Dominikiem oraz w 1 rundzie w finale z Adrianem Kowalkowskim.

- Walka z Adrianem Kowalkowskim była bardzo dobra z obu stron pod względem technicznym (…). Niestety kontuzja ścięgna nie pozwoliła mu kontynuować pojedynku. Bardzo dziękuję Adrianowi za dobrą walkę. Największym zaskoczeniem dla mnie był pierwszy rywal z Koszalina (Filip Chmera), ponieważ pokazał niesamowity upór i serce do walki. Myślę, że będzie o nim głośno, zważywszy na fakt, że w juniorach miał już duze osiągnięcia. Walka półfinałowa z zawodnikiem z Legionowa również była cięższa i mimo że wygrałem z nim rok temu, to tym razem napotkałem większy opór. Uważam, że w tym roku moja kategoria była mocno obsadzona i pozdrawiam wszystkich przyjaciół z maty z którymi miałem okazję się zmierzyć – podkreślił Michał Grzesiak.

Tak się zdarzyło, że tytuły najlepszej kickboxerki i najlepszego kickboxera przyznano Amelii Cymerman i Rogerowi Garbaczewskiego, którzy tuż (Amelia) albo w trakcie turnieju (Roger) obchodzili swoje urodziny.

- Miałam super okres przygotowawczy i z moim trenerem Danielem Tobjaszem wykonaliśmy kawał roboty. W pierwszym starcie na Mistrzostwach Polski Kick Light w seniorach zdobyłam złoty medal oraz zostałam wybrana najlepszą seniorką zawodów. Wcześniej jako kadetka i juniorka byłam w kadrze i zdobywałam Mistrzostwa Polski, mam nadzieję, że i tym razem dostanę powołanie i pojadę na Mistrzostwa Świata Seniorów. W finale spotkałam się z Dianą Dumałą, która jest bardzo dobrze ułożoną zawodniczką. Ale cały czas kontrolowałam walkę i nie było momentu, w którym mogłaby mi zagrozić. Impreza zorganizowana była na najwyższym poziomie, wszystko przebiegało zgodnie z planem. Teraz chwila odpoczynku i wracam na salę treningową – stwierdziła Amelia Cymerman.

Z grona zeszłorocznych Mistrzów Polski, tytuł obronili też Przemysław Kalisz (-57kg) i Paulina Stenka (-70kg). Natomiast Grzegorz Błotnicki (-69kg) zrewanżował się Igorowi Jarczyńskiemu za porażkę w finale MP 2020.

- Na razie z Igorem mamy bilans remisowy. Po raz pierwszy zwyciężyłem w Mistrzostwach Polski kick light, a w seniorach walczę 2 sezon. Pojedynek finałowy, z wyjątkiem pierwszej rundy, przebiegał po mojej myśli i udało mi się wypunktować Igora Jarczyńskiego wysokimi kopnięciami. W Kartuzach mogłem zawalczyć na 100 proc., natomiast w roku ubiegłym rywalizowałem z 39-stopniową gorączką, więc walka była dla mnie o wiele trudniejsza. Nie usprawiedliwiam się chorobą ani nie umniejszam sukcesu Igorowi, ponieważ był w 2020 roku zdecydowanie ode mnie lepszy. W tym roku też daliśmy walkę na bardzo dobrym poziomie – powiedział Grzegorz Błotnicki.

Wśród kobiet na najwyższym stopniu stanęła m.in. w wadze -65kg Katarzyna Misiak, która wygrała w 2 rundzie z Aleksandrą Ciężką.

- Wystartowałam po 2,5-letniej przerwie i zdobyłam tytuł Mistrzyni Polski. W finale zmierzyłam się z Aleksandrą Ciężką z klubu Beskid Dragon Bielsko-Biała. Walkę rozpoczęłam dominując i kończąc pojedynek przed czasem w drugiej rundzie. Tak samo przebiegł półfinał z JuliąSetlą, także zawodniczką klubu Beskid Dragon. Z Olą spotkałyśmy się kilka lat temu na Pucharze Polski w Płocku w formule Light Contact i wówczas zajęłam pierwsze miejsce. W wersji Kick Light pierwsze Mistrzostwo Polski zdobyłam w 2016 roku. Od tego czasu miałam przyjemność walczyć w kadrze Kick Light i Light Contact oraz startować na Mistrzostwach Europy oraz turnieju Austrian Classic. A jeśli chodzi o moją przerwę w kickboxingu, była związana ze zmianami w życiu zawodowym oraz dużym remontem naszego klubu działającego na obecną chwilę jako Centrum Sportowe w Nowym Dworze Mazowieckim – mówiła Katarzyna Misiak.

W seniorach nowymi złotymi medalistami MP KL seniorów zostali m.in., w kat. - 63kg Michał Gwaj i - 84kg Sebastian Domański.

Po finałowym zwycięstwie z Adrianem Malińskim, Michał Gwaj powiedział: - Zazwyczaj stawiam na formuły ringowe K-1 Rules oraz Low Kick, w których już odnosiłem sukcesy - II miejsce w Pucharze Świata w Rimini 2019 w -60kg, dwukrotnie III miejsce w MP Low Kick 2017 i 2018 w -63,5kg. W Kick Light to był mój pierwszy start rangi mistrzowskiej, na który namówił mnie trener Seweryn Szczepankowski. Jestem typem szybkościowca, więc idealnie odnalazłem się w formule planszowej. W ćwierćfinale spotkałem się z Jakubem Szyszką i wygrałem 3:0. W półfinale zmierzyłem się z wymagającym Dawidem Michalskim, a w finale z Adrianem Malińskim. Finał od samego początku przebiegł pod moje dyktando, a to wszystko dzięki wskazówkom i obranej taktyce mojego trenera. Zwyciężyłem z dużą przewagą punktową 3:0. (...) Jechałem po, to aby wygrać i tylko o tym myślałem, więc finałowy rywal miał ciężki orzech do zgryzienia. Jestem bardzo szczęśliwy i mam nadzieję, że w październiku pojadę do Włoch na Mistrzostwa Świata Seniorów.

Warto zaznaczyć, że w finale -74kg wystąpił utytułowany kickboxer 40-letni Jerzy „Juras” Wroński. Wcześniej wygrał 3 walki, a o złoto przegrał 0:3 z Mateuszem Niżejewskim.

W weteranach złote krążki wywalczyli: -63kg Przemysław Sobkowiak (KSW Alien Łódź), -74kg Leszek Wojciechowski (Gwardia Zielona Góra), -84kg Marcin Żuk (KS Taekwon-do Tornado Szczecin), -94kg Mariusz Niziołek (X Fight Piaseczno), +94kg Krzysztof Jasiukiewicz (ASW Knockout Zielona Góra). W osobnym artykule podsumujemy MP kick light w kategorii juniorów.

Wyniki MP Seniorów
-57kg Przemysław Kalisz (SKF Boksing Zielona Góra) - Jakub Gil (UKS Sanda Płock) 3:0
-63kg Michał Gwaj (Ragnarok Białystok) - Adrian Maliński (Strykowski Boxing Team) 3:0
-69kg Grzegorz Błotnicki (A&W Team Obrowo) - Igor Jarczyński (KS Prosna Kalisz) 3:0
-74kg Mateusz Niżejewski (LKSW Pomorze Świnoujście) - Jerzy Wroński (Palestra Warszawa) 3:0
-79kg Roger Garbaczewski (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce) - Przemysław Całka (KO Team Otwock) TKO 3
-84kg Sebastian Domański (LKSW Tajfun Legionowo) - Mikołaj Wolkiewicz (KS Pogoń Mogilno) TKO 2
-89kg Kacper Frątczak (ASW Knockout Zielona Góra) - Mateusz Kamiński (Ninja Academy Warszawa) TKO 1
-94g Michał Grzesiak (Center Team Odolanów) - Adrian Kowalkowski (KS Kowalkowski Fight Club Działdowo) RSC 1
+94kg Rafał Gąszczak (ASW Knockout Zielona Góra) - Mariusz Kurach (Ninja Academy Warszawa) TKO 1

-50kg Nicola Kaczmarek (KS Prosna Kalisz) - Olimpia Podolska (Wataha Pruszcz Gdański) TKO 2
-55kg Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra) - Ewelina Peczyńska (Fight Academy Ostrołęka) TKO 1
-60kg Amelia Cymerman (Akademia Mieszanych Sztuk Walki Wilkowice) - Diana Dumała (X Fight Piaseczno) 3:0
-65kg Katarzyna Misiak (Nowodworski Klub Sportów Walki Bastion) - Aleksandra Ciężka (Beskid Dragon Bielsko-Biała) TKO 2
-70kg Paulina Stenka (GOSRiT Luzino) - Małgorzata Tkocz (KS Spartan Knurów) 2:1
+70kg Paulina Badowska (Łaski Klub Sztuk Walki) - Anna Łochowicz (KS Polonia 1912 Leszno) TKO 1
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2021 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL