Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

MŚ w Kickboxingu: trzecie złoto Mateusza Kubiszyna, pierwszy tytuł Martyny Kierczyńskiej!

05.11.2021
MŚ w Kickboxingu: trzecie złoto Mateusza Kubiszyna, pierwszy tytuł Martyny Kierczyńskiej!
MŚ w Kickboxingu: trzecie złoto Mateusza Kubiszyna, pierwszy tytuł Martyny Kierczyńskiej!

Kolejne wspaniałe informacje z włoskiego Lido di Jesolo – Mistrzyniami Świata zostali Mateusz Kubiszyn (-91kg) w formule full contact i Martyna Kierczyńska (-56kg) w K-1 Rules, zaś Wicemistrzem Świata Jakub Pokusa (-75kg) w full contact. Biało-Czerwoni łącznie zdobyli 23 medale. Wielkie gratulacje dla wszystkich reprezentantów Polski startujących w Italii, trenerów klubowych i w kadrze narodowej.


Wcześniej po złote krążki sięgnęli: Monika Puzio-Nieszporek (-60kg) w wersji light contact, Michał Grzesiak (-94kg) i Rafał Gąszczak (+94kg) w kick ligth, Kacper Fratczak (-86kg) w low kicku oraz w weteranach Łukasz Rafałko (-84kg) w light contact.
W sumie 7 złotych medali dla Biało-Czerwonych, 1 srebrny i 15 brązowych.

W sobotniej walce finałowej Mateusz Kubiszyn (ZKS Stal Rzeszów) wygrał z Turkiem Metinem Yurukiem i napisał piękny rozdział w historii polskiego i światowego kickboxingu, bowiem wywalczył już 3 złoto mistrzostw globu. O tym wyczynie będzie głośno przez długie lata.

- Historia cały czas się tworzy! Po raz trzeci wystąpiłem w finale Mistrzostw Świata, za każdym razem wygrywałem, ale najtrudniejszy była pierwsza walka o złoto 6 lat temu (rywalem był Rosjanin Igor Kopylov - red). Wcale to nie oznacza, że dziś była łatwo, bo rywal z Turcji okazał się naprawdę mocnym zawodnikiem. Ale to ja z roku na rok, z mistrzostw na mistrzostwa, jestem coraz lepszym fighterem i to po prostu widać. W Lido di Jesolo, podobnie jak w 2015 roku w Dublinie, byłem ostatnią szansą na złoto polskiej kadry full contact i zrobiłem to, czyli zwyciężyłem. Dzisiaj czułem momenty, kiedy wyraźnie przeważałem, a jak trafiłem prawą „buła” to i ja Turek widział latające gwiazdki, a co najlepsze, również i ja widziałem te gwiazdki – mówił Mateusz Kubiszyn.

Pochodzący z Lubaczowa Mateusz Kubiszyn zwyciężył w Mistrzostwach Świata w 2015 roku w wadze -86kg, z kolei w 2019 i 2021 roku w -91kg. Srebro Mistrzostw Europy wywalczył w 2016 i 2018 roku w kategorii -86kg.

Rewelacyjnie spisała się również zaledwie 19-letnia Martyna Kierczyńska (Legion Głogów), która w seniorskim debiucie w tak prestiżowych zawodach stanęła na najwyższym stopniu podium. W finale pokonała Finkę Essi Honkonen.

- To było zwycięstwo zdecydowane i w dobrym stylu, Martyna napierała na rywalkę, która walczyła na wstecznym. Końcowy wynik 3:0. Bardzo się cieszymy, nasza zawodniczka w tak młodym wieku została Mistrzynią Świata - powiedział trener kadry K-1 Rules Witold Kostka.

Martyna Kierczyńska, którą dotąd odnosiła sukcesy w młodszych grupach wiekowych – była Mistrzynią Europy K-1 (2019 rok), Wicemistrzynią Europy K-1 (2017 rok) i Wicemistrzynią Świata K-1 (2018 rok), powtórzyła osiągnięcie sprzed 2 lat. W Sarajewie w finale Ewa Pietrzykowska (-56kg) wygrała z Meksykanką Melissą Lisset Martinez Aceves. Właśnie z tą przeciwniczką w półfinale MŚ -52kg przegrała Iwona Nieroda-Zdziebko, dla której była to już 4 walka w turnieju. Utytułowana Polka zdobyła brąz.

W sobotę w finale walczył też Jakub Pokusa (-75kg, KKS Sporty Walki Poznan). Dla reprezentanta Polski srebro jest życiowym wynikiem. W decydującym starciu minimalnie przegrał z Rosjaninem Ivanem Zinovevem.

W sobotę, 23 października zakończyły się MŚ w Lido di Jesolo w pobliżu Wenecji i jednocześnie… wróciły wspomnienia.

-Wspomnieniami wracam do Mistrzostw Świata, które na początku 1990 roku odbyły się właśnie w Wenecji, a dokładnie jej dzielnicy Mestre. Wcześniej odnosiliśmy pojedyncze sukcesy, ja zdobyłem Mistrzostwo Świata w 1985 roku, a Marek Piotrowski w 1987 roku. Natomiast niemal 32 lata temu odnieśliśmy pierwszy wielki sukces jako cała reprezentacja Polski. Wywalczyliśmy aż 6 złotych medali, z tym że były tylko 3 formuły. W full contact wygrali -60kg Bogdan Sawicki, -67kg Piotr Falender, -91kg Przemysław Saleta, w light contact -69kg Marek Drażdżyński i ja w -57kg oraz wygrałem także w tej samej wadze w semi contact, czyli dzisiejszym pointfightingu. Ale mieliśmy też inne medale, – mówi Piotr Siegoczyński, prezes Polskiego Związku Kickobixngu, który w finałowych walkach MŚ 1990 pokonał Niemca Juergena Jacoba i Włocha Maurizio Cuccu.

Prezes Piotr Siegoczyński zaproponował słowa generała dywizji Wojska Polskiego Stanisława Maczka „Bijcie się twardo, ale po rycersku”, a władze WAKO i organizatorzy MŚ przyjęli je jako motto tygodniowych zawodów.

Warto przypomnieć, że wczoraj po raz 2 w karierze Mistrzami Świata zostali Michał Grzesiak (-94kg), Rafał Gąszczak (+94kg) i Kacper Fratczak (-86kg). Dla Michała Grzesiaka (Center Team Odolanów) to był 3 występ w finale, a jego bilans to 2 złota i 1 srebro. Z kolei zielonogórzanie z Akademii Sportów Walki Knockout obronili tytuły wywalczone w 2019 roku. W debicie w MŚ triumfowała Monika Puzio-Nieszporek z Krakowskiej Szkoły Sportowej Smok im. Andrzeja Firsta.

Wyniki sobotnich finałów

Full contact
-75kg Jakub Pokusa (Polska) – Ivan Zinovev (Rosja) por.
-91kg Mateusz Kubiszyn (Polska) – Metin Yuruk (Turcja) wygr.

K-1
-56kg Martyna Kierczyńska (Polska) – Essi Honkonen (Finlandia) wygr.

Brązowe medale w MŚ 2021 zdobyli:

K-1
-56kg Iwona Nieroda-Zdziebko (Diament Pstrągowa)
-86kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center)

Kick light
-50kg Nicola Kaczmarek (KS Prosna Kalisz)
-70kg Paulina Stenka (GOSRiT Luzino)
-69kg Grzegorz Błotnicki (A&W Team Obrowo)
-79kg Roger Garbaczewski (TKKF Ognisko Siedleckie Siedlce)
-89kg Mateusz Kamiński (Ninja Academy Warszawa)

Light contact
-50kg Anna Knobel (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański)
-74kg Adrian Durma (UKS Silvant Kajak Elbląg)
-79kg Krystian Rzepka (LUKS Zamek Expom Kurzętnik)
+94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra)

Full contact
-48kg Aleksandra Mądraszewska (Champion Gdańsk)

Low kick
-52kg Barbara Nalepka (Fighter Wrocław)
-60kg Natalia Stelmowska (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków)
-67kg Eliasz Jankowski (SS Polkon Fight Legnica)

W klasyfikacji medalowej Biało-Czerwoni na wysokim 8 miejscu na świecie - 23 (7 - 0 - 15). Zwyciężyli Rosjanie 55 (21 -13 - 21) przed reprezentacjami Węgier 27 (13 - 8 - 6), Włoch 38 (9 - 10 - 19), Turcji 42 (8 - 14 - 20), Wielkie Brytanii 20 (8 - 7 - 5), Chorwacji 23 (8 -5 - 10), Serbii 12 (7 - 4 - 1).

Trenerami reprezentacji Polski podczas turnieju we Włoszech byli: K-1 Rules Witold Kostka, Maciej Domińczak, Tomasz Mamulski, Zbigniew Prych, Łukasz Rambalski, Pointfighting, Bartosz Baczyński, Tomasz Kurzeja, Kick light Patryk Zaborowski, Seweryn Szczepankowski, Low kick Andrzej Garbaczewski, Marek Soboń, Jarosław Rogala, Full contact Radosław Laskowski, Wojciech Kierstein (fizjoterapeuta Jacek Sadło), Light contact Leszek Jobs, Henryk Piwowar.

Walki w MŚ sędziowali Cecylia Pudlicka, Agnieszka Turchan, Krzysztof Kacperski, Janusz Wielgosz, Ryszard Zawistowski, Krzysztof Żychliński.


WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2022 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL