Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski w Oriental Rules: wyróżnienia dla Judyty Chomać i Wojciecha Kosowskiego

21.12.2021
Mistrzostwa Polski w Oriental Rules: wyróżnienia dla Judyty Chomać i Wojciecha Kosowskiego
Mistrzostwa Polski w Oriental Rules: wyróżnienia dla Judyty Chomać i Wojciecha Kosowskiego

Wojciech Kosowski (po raz 2 z rzędu) i Judyta Chomać zostali uznani najlepszymi zawodnikiem i zawodniczką Otwartych Mistrzostw Polski Seniorów Oriental Rules w kickboxingu. W Siedlcach zdobyli złote medale, odpowiednio, w kategoriach wagowych -75kg i -60kg.

W walkach finałowych broniący tytułu Wojciech Kosowski (Palestra Warszawa) wygrała przez RSC w 3 rundzie z Filipem Piętą (Akademia Walki Częstochowa), zaś Judyta Chomać (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) pokonała reprezentującą Kaliskie Centrum Sportowe Kruk Gym Mariję Stahalską 3:0.

37-letni Wojciech Kosowski, dla którego to już 3 tytuł w ostatnich 4 latach w MP Oriental Rules, siedleckie zawody były bardzo udane. W półfinale również zwyciężył przed czasem, ale przez nokaut w 2 rundzie.

Natomiast walcząca w swoim ringu, również bardzo utytułowana, Judyta Chomać pierwszy raz zwyciężyła w tej formule. Rok temu doznała ciężkiej kontuzji kolana (zerwanie więzadła krzyżowego przedniego i uszkodzenie łąkotki). Powrót do kickboxingu wypadł w rodzinnym mieście i był okazały.

Podobnie jak w 2020 roku, w trudnym czasie związanym z pandemią koronawirusa, organizatorem turnieju był klub Gladiator Siedlce, którego trenerem i założycielem jest Andrzej Wasilewski, a prezesem Marcin Przysowa. W grudniu 2020 roku, po 21 latach przerwy, Gladiator podjął się bardzo trudnego wyzwania przeprowadzenia MP. Teraz znów siedlczanie stanęli na wysokości zadania i sportowo, i organizacyjnie. Poza tym uczestniczy nie płacili wpisowego.

Uroczyste otwarcie Mistrzostw Polski Oriental miało miejsce w niedzielne południe, a uczestniczyli w nim m.in. prezes Polskiego Związku Kickboxingu Piotr Siegoczyński i prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, który objął patronat nad zawodami, które rozegrano w hotelu Ibis. Sędzią głównym był Krzysztof Żychliński, kierownikiem ringu Tomasz Bałdyga, delegatem PZKB Krzysztof Kaproń, a team sędziowski tworzyli także Krzysztof Kacperski, Marta Zdziarska, Przemysław Sułkowski, Dominik Szymczak i Adam Kossakowski.

Oprócz Judyty Chomać, z siedleckiego Gladiatora triumfowali w seniorach również: -60kg Rafał Krasuski, -81kg Mateusz Pasiak, -86kg Mamikon Nikoghosyan i +91kg Jakub Sakowski. Rok temu Mateusz Pasiak również zwyciężył, ale w wadze -86kg. Z kolei Mamikon Nikoghosyan i Jakub Sakowski również zwyciężyli, ale w juniorach starszych.

W tej edycji MP Mamikon Nikoghosyan miał dwóch rywali, w półfinale wygrał przez RSC w 2 rundzie (Przemysław Mech, 18 Dywizja Zmechanizowana), a w finale walkowerem (Przemysław Kozioł, Waleczna Lubelszczyzna Lublin).

- Dwie zwycięskie walki w kickboxingu stoczyłem w Grandzie w Warszawie, jednak niewątpliwie najważniejszymi zawodami były Mistrzostwa Polski Oriental, w których po raz pierwszy wystartowałem w kategorii seniorów. Półfinałowy przeciwnik był również bardzo dobrze przygotowany. W pierwszej rundzie postanowiłem skupić się na poznaniu taktyki rywalom, a za radą mojego trenera zacząłem od kontrataków, co spowodowało jego zmęczenie. Zwyciężyłem w drugiej rundzie, a kluczowe okazały się walka w stójce i klincz. Po kolejnych seriach uderzeń sędzina stwierdziła, że zawodnik nie jest w stanie kontynuować pojedynku ze mną. Po odliczeniu ośmiu sekund nie wykazywał chęci do dalszej walki, dlaczego została przerwana. Półfinałowej walce towarzyszyły emocje, jak zdeterminowanie i spełnienie, dużą rolę odgrywała także adrenalina. Chętnie wyszedłem na ring i byłem pewny siebie – mówił Mamikon Nikoghosyan, który od 2 lat trenuje w klubie Gladiator, a zaczynał trenowanie od karate kyokushin.

W Siedlcach nie brakowało rozstrzygnięć przed czasem, m.in. złoty medalista -67kg Maciej Błażewicz (Palestra Warszawa) zwyciężył przez TKO w 1 rundzie w półfinale z Maciejem Ożygarem (SKF Nak Muay Szczecin) oraz przez KO w 1 rundzie w finale z Adamem Juszyńskim (Klub Sportowy Octopus Łódź).

- Walka finałowa, choć krótka, myślę, że dostarczyła sporo emocji. Były w niej klincz, łokcie, kolana, czyli wszystko co charakteryzuje rywalizację na zasadach oriental. Proszę nie zrozumieć mnie źle, ponieważ cieszę się z szybkiej wygranej, aczkolwiek liczyłem na prawdziwą 3-rundową batalię, podczas której wyciągnę przeciwnika na tzw. głębokie wody. Co do samego przebiegu pojedynku obydwaj zaczęliśmy mocno, ale już w pierwszym momencie, gdy spotkałem się z przeciwnikiem w klinczu, poczułem, że mam przewagę siłową. Udało mi się zmieścić kilka kolan oraz łokci. Gdy rozerwaliśmy klincz, zobaczyłem lukę w gardzie rywala i jedno celne kolano na wątrobę wystarczyło, aby posłać go na deski i tym samym zakończyć walkę – relacjonował Maciej Błażewicz, tegoroczny Akademicki Wicemistrz Polski w formule K-1 Rules. Był także w ćwierćfinale MP low kick oraz K-1.

W finale kat. -71kg Krystian Niewinczany (Fight Point Biała Podlaska) wygrał z Danielem Majką (Klub Sportowy Fight House Nowy Sącz) 3:0.

- Był to mój debiut w zawodach pod egidą PZKB, a o sukcesie przesądziły na pewno cenne porady mojego trenera Klaudiusza Nazaruka. Wskazywał co robić podczas walki i w przerwach, a ja to konsekwentnie wykonywałem. Bardzo ważne były też dobre przygotowanie z kolegami z klubu. Jestem dumny, że mogę reprezentować Fight Point Biała Podlaska – stwierdził 20-letni Krystian Niewinczany, który trenuje głównie tajski boks, zdobywa tytuły krajowe, ale pokazał się z bardzo dobrej strony również w kickboxingu.

Wśród kobiet w niedzielę zwyciężały: -56kg Klára Strnádová (TKBC Praga), wspomniana Judyta Chomać i -65kg Sylwia Maksym (SKF Nan Muay Szczecin). Ostatnia z wymienionych zawodniczek w finale pokonała Karolinę Kuzawską (Fight Point Biała Podlaska).

- Finałowy pojedynek zakończył się wygrana przez KO w 1 rundzie – 22 sek po front kicku na szczękę i podwójnym kolanie na głowę. Puchar po raz kolejny wraca do Szczecina.Plan zrealizowany, rok zakończony udanymi występami. Od czerwca zdobyłam: Wicemistrzostwo Polski K-1 rules -65kg, brązowy medal Pucharu Polski low kick -70kg, złoty medal Pucharu Polski K1 rules -65kg, Mistrzostwo Polski Oriental rules -65kg – napisała w mediach społecznościowych podopieczna trenera Marcina Parchety.

W zmaganiach juniorów triumfowali: starsi -75kg Nikodem Święs (Klub Sportowy Fight House Nowy Sącz), -71kg Michał Firut (Fight Point Biała Podlaska), -63,5kg Anis Khaled (Kaliskie Centrum Sportowe Kruk Gym), -60kg Stanisław Brzozowski (Palestra Warszawa), -65kg Oliwia Pawlak (Klub Sportowy Octopus Łódź), -60kg Natalia Wielgórska (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator), -56kg Rita Radecka (Akademia Walki Częstochowa); młodsi - -71kg Mateusz Zelent (Waleczna Lubelszczyzna Lublin), -63,5kg Karol Koprjaniuk (KS ,RedLion MuayThai Międzyrzec Podlaski), -60kg Rafał Protasiuk (Fight Point Biała Podlaska).

W wadze -71kg juniorów starszych Michał Firut pokonał w ćwierćfinale Marka Rogórza (Puncher Wrocław) 3:0, w półfinale Pawła Madziara (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) 3:0 oraz w finale Kacpra Bartochę (Akademia Walki Częstochowa) 3:0.

- Z walki finałowej jestem z siebie dumny, ale czuję również pewien niedosyt. Uważam się ogólnie za typowego kickboxera, jednak w trakcie dwóch poprzednich pojedynków dobrze się czułem też w klinczu. Dlatego również w finale chciałem pokonać przeciwnika mocnym klinczem. Rywal niestety okazał się w tym elemencie lepszy i tym samym zdobył trochę punktów w dwóch pierwszych rundach. W trzeciej uzgodniłem z trenerem, że aby wygrać należy postawić na to w czym się jest najlepszym. I zwyciężyłem typowymi technikami kickbokserskimi. Wiem oczywiście nad czym muszę więcej pracować – powiedział Michał Firut, który w latach 2020-21 w zawodach rangi Mistrzostw Polski PZKB zdobył złoto i brąz w K-1 oraz brąz w low kicku. Wygrał także MP w muay thai.

Wyniki walk finałowych:

+91kg Jakub Sakowski (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) - Damian Powroźnik (Akademia Walki Częstochowa) 3:0
-91kg Wiktor Waszczuk (KS RedLion MuayThai Międzyrzec Podlaski) - Mateusz Bartnik (Waleczna Lubelszczyzna Lublin) KO 2
-86kg Mamikon Nikoghosyan (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) - Przemysław Kozioł (Waleczna Lubelszczyzna Lublin) WO
-81kg Mateusz Pasiak (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) - Jakub Szupernak (18 Dywizja Zmechanizowana) KO 1
-75kg Wojciech Kosowski (Palestra Warszawa) - Filip Pięta (Akademia Walki Częstochowa) RSC 3
-71kg Krystian Niewinczany (Fight Point Biała Podlaska) - Daniel Majka (Klub Sportowy Fight House Nowy Sącz) 3:0
-67kg Maciej Błażewicz (Palestra Warszawa) - Adam Juszyński (Klub Sportowy Octopus Łódź) KO 1
-60kg Rafał Krasuski (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) - Batrłomiej Osiński (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) KO 2

-65kg Sylwia Maksym (SKF Nan Muay Szczecin) - Karolina Kuzawska (Fight Point Biała Podlaska) KO 1
-60kg Judyta Chomać (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) - Marija Stahalska (Kaliskie Centrum Sportowe Kruk Gym) 3:0
-56kg Klára Strnádová (TKBC Praga) - Klaudia Mańkowska (KO Gym Świebodzice) KO 1

Juniorzy starsi
-75kg Nikodem Święs (Klub Sportowy Fight House Nowy Sącz) - Bartek Radkowski (Akademia Walki Częstochowa) 2:1
-71kg Michał Firut (Fight Point Biała Podlaska) - Kacper Bartocha (Akademia Walki Częstochowa) 3:0
-63,5kg Anis Khaled (Kaliskie Centrum Sportowe Kruk Gym) - Adrian Hołub (Sportowy Klub Kick-Boxing Politechniki Lubelskiej) 2:1
-60kg Stanisław Brzozowski (Palestra Warszawa) - Szymon Łapiński (Waleczna Lubelszczyzna Lublin) 3:0

juniorzy młodsi
-63,5kg Karol Koprjaniuk (KS ,RedLion MuayThai Międzyrzec Podlaski) - Sebastian Borkowski (Fight Point Biała Podlaska) 3:0
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Copyright 2014 - 2022 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL