Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi: 22 medale reprezentantów polskich uczelni

19.07.2022
Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi: 22 medale reprezentantów polskich uczelni
Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi: 22 medale reprezentantów polskich uczelni
22 medale – 5 złotych, 10 srebrnych, 7 brązowych – zdobyli kickboxerzy z polskich uczelni w Europejskich Igrzyskach Akademickich (European Universities Games), które odbywają się w Łodzi. Żadna inna reprezentacja nie wywalczyła tak wielu krążków. Węgrzy mieli ich 15 (6-3-6), a Ukraińcy 12 (4-5-3). Na podium stanęli łącznie zawodnicy i zawodniczki z 19 krajów. Ambasadorką zawodów była Paulina Jarzmik, a rywalizację studentów obserwował Piotr Siegoczyński, prezes Polskiego Związku Kickboxingu.

Walki odbywały się w następujących formułach: ringowych K-1 i Full Contact oraz planszowych Pointfighting i Kick Light.

Złote medale zdobyli w K-1 Rafał Dobies w wadze -81kg, w Full Contact Olena Shydlovska -56kg, zaś w Kick Light Natalia Zakrzewska -65kg, Paulina Stenka +65kg i Serhii Babenko +84kg.

W poszczególnych walkach finałowych Natalia Zakrzewska wygrała z Gabrielą Sztukowską 2:1, Paulina Stenka z Pauliną Badowską 3:0, Serhii Babenko z Francuzem Jean-Honorick Micho 3:0, a Rafał Dobies z Damianem Piętoniem 3:0.

- Jestem bardzo zadowolony i dumny z mojego występu, jak i całej naszej drużyny. W pełni zrealizowałem zamierzony plan na pojedynek o złoto, zawalczyłem efektywnie, a przy tym całkiem widowiskowo. Dodatkowo jako Akademia Wychowania Fizycznego Warszawa zostaliśmy uznani najlepszą uczelnią w klasyfikacji medalowej K-1. Poziom rywalizacji był bardzo wysoki, więc mamy powody do radości – mówi Rafał Dobies. - Widziałem Damiana na Akademickich Mistrzostwach Polski, ale wtedy walczył w K-1 a ja w light contact – dodał kickboxer klubu Puncher Płock.

Na najwyższym stopniu podium stanęła również Paulina Stenka (Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku) z KTS-K GOSRiT Luzino.

- Z występu w Europejskich Igrzyskach Akademickich jestem bardzo zadowolona. Cała organizacja zawodów oraz ich przebieg były na bardzo wysokim poziomie. Wszystko było zgodnie z planem. Wywalczyłam po dwóch bardzo zaciętych pojedynkach złoty medal w formule Kick Light. Pierwsza walkę stoczyłam z Chorwatką Luciją Bakalar, która popisywała się bardzo dobrymi kopnieciami, natomiast w drugiej rywalizowałam ze swoją koleżanką z kadry Pauliną Badowską – relacjonowała Paulina Stenka.

- Obie walki wymagały od mnie zachowania tzw. zimnej głowy. Byłam bardzo skoncentrowana na tych pojedynkach. Natomiast w pointfightingu niestety przegrałam z zawodniczką reprezentującą Węgry Doriną Szabo, co w rezultacie przyniosło mi brązowy medal. Nie udałoby mi się zdobyć medali, gdyby nie wielkie wsparcie i pomoc mojego trenera z reprezentacji Patryka Zaborowskiego oraz trenera klubowego Rafała Karcza – dodała Paulina Stenka.

Reprezentantka Biało-Czerwonych wyjaśniła także, że “już nie czuje się tak pewnie w pointfightingu jak w kick light”. - Dlatego była to dla mnie bardzo trudna walka, a rywalka całkowicie poza moim zasięgiem. Natomiast finał w kick light zakończyłam przez przewagę punktową w drugiej rundzie. Jeśli chodzi o oprawę i rangę tych zawodów, była to ogromną impreza i bardzo porównywalna do Mistrzostw Świata. Samo wejście podczas otwarcia zawodów był niesamowity. Mnóstwo studentów z różnych dyscyplin i uczelni z Polski. Byliśmy największą drużyną. Są to uczucia nie do opisania.

Z kolei Paulina Badowska dodała: - Występ wspominam bardzo dobrze. Po dwóch walkach zakończyłam rywalizację ze srebrnym medalem. W półfinale spotkałam się z zawodniczką z Portugalii Margaridą Janeiro Varelę, z którą pewnie wygrałam 3:0. W finale natomiast zmierzyłam się z koleżanką z kadr Pauliną Stenką i musiałam uznać jej przewagę. Bardzo się cieszę, że dostałam szansę reprezentować Uniwersytet Medyczny w Łodzi oraz Polskę i być częścią tak prestiżowych zawodów. Jest to coś, co zdecydowanie warto przeżyć.

W jednej z najbardziej zaciętych walk finałowych Gabriela Sztukowska przegrała z Natalią Zakrzewską 1:2.

- Występ w Łodzi był dla mnie zupełnie nowym doświadczeniem, ponieważ wcześniej nie byłam na zawodach międzynarodowych, a w dodatku poziom organizacji i skala Europejskich Igrzysk Akademickich robiła ogromne wrażenie. Niestety samo ważenie było dla mnie dość stresujące, ponieważ okazało się, że ze względu na brak zawodniczek w kat.-60kg w formule Full Contact, mam możliwość zawalczenia tylko w formule Kick Light w wyższej wadze -65kg. Pomimo to uważam, że dałam dwie dobre walki i nie miałam problemu z kopnięciami na udo.
Co ciekawe obie stoczyłam z zawodniczkami z Polski, półfinał z bardzo doświadczoną Julią Setlą oraz ciężki finał z Gabrielą Sztukowską – mówi Natalia Zakrzewska.

- Występ na Europejskich Igrzyskach Akademickich w Łodzi był moim debiutem w formule Kick Light. Wcześniej wystartowałam w formule light contact na Akademickich Mistrzostwach Polski AZS w Warszawie, gdzie sięgnęłam po złoto. W ogóle moja przygoda z samym kickboxingiem zaczęła się dość niedawno, bo regularne treningi na AZS AWF zaczęłam w styczniu. EUG (European Universities Games) były docelowymi zawodami na ten rok – zaznaczyła Gabriela Sztukowska.

Pochodząca z Dąbrowy Białostockiej zawodniczka wcześniej rywalizowała w taekwon-do. Łącznie ze sportami walkami związana jest od ponad 13 lat, z 2-letnią przerwą.

- Jestem z siebie zadowolona, choć zawsze zostaje ten niedosyt, tym bardziej po wyrównanej walce finałowej. Moim celem było pokazać się z jak najlepszej strony i zawalczyć jak najlepiej. W półfinale zmierzyłam się z Ivaną Radić z Bośni i Hercegowiny. Walki poszła po mojej myśli, zwyciężyłam 3:0 i awansowałam do finału. Pojedynek z Natalią Zakrzewską był wyrównany od początku, jednak musiałam uznać wyższość rywalki. Na pewno przyczyniła się do tego kontuzja kolana, której nabawiłam się w półfinale. A finale jeszcze mocniej poczułam to kolano po ponownym zderzeniu. Jest dość mocno stłuczone i obrzęknięte. Koleżanka z klubu jest fizjoterapeutką i pomogła mi dojść do sprawności na finał – podkreśliła Gabriela Sztukowska.

Srebrnymi medalistami, poza Gabrielą Sztukowską, Pauliną Badowską w kick light, Julią Setlą w pointfightingu, Damianem Piętoniem, Dominiką Ziółek i Pauliną Grzegórską w K-1, zostali Mateusz Kupijaj, Oskar Zawiślak, Maciej Michalski i Weronika Szymczak w full contact. W kategorii wagowej -67kg Mateusz Kupijaj przegrał z Ukraińcem Zakarią Dzhalilovem 0:3.

- Zawody EUSA Games przygotowane na najwyższym poziomie. Cieszę się, że mogłem w nich uczestniczyć oraz jestem zadowolony ze zdobycia historycznego medalu dla Akademii Kaliskiej. Po wygranej półfinałowej walce przed czasem z reprezentantem Węgier Szabolcem Bozokiem, uległem bardzo dobremu zawodnikowi z Ukrainy Zakarii Dzhalilovowi. Podziękowania dla całej Akademii Kaliskiej, klubu LZS Poprawa Siedlików i trenera Radosława Radomskiego. Teraz krótki odpoczynek a następnie ciężka praca, która mam nadzieję przyniesie kolejne sukcesy – przyznał Mateusz Kupijaj.

W finale K-1 w wadze -60kg Paulina Grzegórska przegrała z Portugalką Sofąa Machado Da Cunha Oliveria 0:3. - Czuję niedosyt, ale doświadczenie zdobywane w zawodach tak wysokiej rangi zaowocuje w późniejszych startach – mówi reprezentująca Uniwersytet Łódzki Paulina Grzegórska.

W kick light po brąz sięgnęła m.in. Nicola Kaczmarek (Prosna Kalisz) -55kg z Akademii Kaliskiej. W półfinale przegrała ze Słowaczką Lucią Feckovą.

- Występu w Europejskich Igrzyskach Akademickich nie zaliczam do udanych, pomimo brązowego medalu. Wystartowałam w dwóch formułach, pointfightingu i kick light w wadze do 55kg. W pierwszej z wymienionych formuł walczyłam pierwszy raz (przeciwniczą była Isabel Brider z Wielkiej Brytanii) i to było fajne doświadczenie. Natomiast w kick light liczyłam na wyższą lokatę, ale niestety nie udało się. Uległam kickboxerce ze Słowacji, która wygrała całą kategorię. Ponadto musiałam wystartować w wyższej kategorii wagowej, ponieważ mojej nie było – powiedziała Nicola Kaczmarek, brązowa medalistka ubiegłorocznych Mistrzostw Świata w kat. -50kg.

Dodała również, że jest w kadrze narodowej full contact i powinna wystartować na tych igrzyskach w tej formule. - Po konsultacji z moim trenerem prowadzącym Przemysławem Kaczmarkiem wybraliśmy formuły planszowe, ze względu na brak mojej wagi w full contact. Wiadomo, że zawodniczki potrafią zbijać dużo kilogramów i byłyby zdecydowanie silniejsze fizycznie ode mnie. Pomimo wszystko cieszę się, że brałam udział w Europejskich Igrzyskach Akademickich. Cała impreza została zorganizowana na bardzo wysokim poziomie!

Brązowe medale w Łodzi wywalczyli także: Full Contact -71kg Wojciech Pietrzak i Yaraslau Ivanou, K-1 -86kg Dominik Grzęda, Pointfighting +65kg Paulina Stenka. Na 5 pozycjach uplasowali się: Pointfighting -84kg Jakub Dziliński i -55kg Nicola Kaczmarek, Kick Light -63kg Albert Mederski.

Wyniki walk finałowych

Kick Light
-65kg Natalia Zakrzewska (Polska) - Gabriela Sztukowska (Polska) 2:1
+65kg Paulina Stenka (Polska) - Paulina Badowska (Polska) .3:0
+84kg Serhii Babenko (Polska) – Jean Honorick Micho (Francja) 3:0

Pointfighting
-65kg Julia Setla (Polska) – Isabelle Whitmore (Wlk. Brytania) 0:10

Full contact
-67kg Mateusz Kupijaj (Polska) - Zakaria Dzhalilov (Ukraina) 0:3
-71kg Oskar Zawiślak (Polska) - Stanislav Danichev (Ukraina) 0:3
-81kg Maciej Michalski (Polska) – Marel Zdenek (Czechy) 0:3
-56kg Weronika Szymczak (Polska) – Olena Shydlovska (Polska) 0:3

K-1
-81kg Rafał Dobies (Polska) – Damian Piętoń (Polska) 3:0
-56kg Dominika Ziółek (Polska) – Eva Guillot (Francja) 0:3
-60kg Paulina Grzegórska – Sofia Machado Da Cunha Oliveria (Portugalia) 0:3

WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL