Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: Polacy w 70-osobowym składzie. Pierwszy turniej tej rangi od 4 lat

10.11.2022
Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: Polacy w 70-osobowym składzie. Pierwszy turniej tej rangi od 4 lat
Mistrzostwa Europy w Kickboxingu: Polacy w 70-osobowym składzie. Pierwszy turniej tej rangi od 4 lat
Po 4-letniej przerwie wracają Mistrzostwa Europy. W Antalyi wystąpi 70-osobowa kickboxerska reprezentacja Polski. Zawody w Turcji będą jednocześnie eliminacjami – w niektórych formułach – do przyszłorocznych Igrzysk Europy w Krakowie i World Combat Games w Rijadzie (Arabia Saudyjska).

Mimo upływu tak długiego czasu w naszej kadrze narodowej nie zabraknie złotych medalistów ME w 2018 roku, a są to Rafał Gąszczak, Michał Grzesiak i Robert Krasoń. W słoweńskim Mariborze Rafał Gąszczak zwyciężył w wadze +94kg w light contact, a Robert Krasoń w -81kg w full contact, z kolei w Bratysławie Michał Grzesiak był najlepszy w kategorii -94kg w kick light.

Tym razem w kick light walczyć będą: -94kg Michał Grzesiak i +94kg Rafał Gąszczak, zaś Robert Krasoń w full contact -86kg.

W Antalyi startować będą także – z grona medalistów sprzed czterech lat – Eliasz Jankowski (srebro -67kg, low kick), Paulina Saczuk (brąz -56 kg, full contact), Jakub Pokusa (brąz -71kg, full contact), Adrian Durma (brąz -74kg, light contact i brąz -74kg, kick light), Bartłomiej Mienciuk (brąz -79kg, pointfighting), Dominik Grzęda (brąz -91kg, low kick), Iwona Nieroda-Zdziebko (brąz -56kg, low kick).

Eliasz Jankowski pozostał w low kicku, ale wadze -71kg, Paulina Saczuk bez zmian -56kg w full contact, Jakub Pokusa też full contact, lecz kategoria -75kg, Adrian Durma tym razem walczy w wersji light contact, Bartłomiej Mienciuk zmienił pointfighting na low kick -75kg, a Dominik Grzęda w low kicku -91kg. Natomiast Iwona Nieroda-Zdziebko jest kickboxerką rywalizującą w -52kg w K-1 Rules.

Rafał Gąszczak: Cel jest jeden- złoto. Jako zawodnik zdobyłem od 2018 roku bardzo dużo doświadczenia, w 2019 roku zostałem Wicemistrz Świata light contact i Mistrzem Świata kick light, w 2021 roku Mistrzem Świata kick light i zdobyłem brązowy medal w light contact. Jestem już innym zawodnikiem niż tym, który 4 lata temu zdobywał złoto w light Ccntact na Mistrzostwach Europy. Wyjeżdżam z Polski do Turcji na pełnym luzie i bez żadnej presji, dam z siebie jak zawsze 100 procent i nie obawiam się o wynik. Najważniejsze wcześniej zawody w tym roku to Puchar Świata w Budapeszcie. Był to prawdziwy sprawdzian i pierwszy kontakt z zawodnikami w mojej kategorii.

Eliasz Jankowski: Turniej w Antalyi jest sprawdzianem jak dopasuję się do nowej kategorii wagowej, która jest kwalifikacją do przyszłorocznych World Combat Games. Trzeba być w półfinale, by awansować. Pierwsze co się dla mnie zmieniło to kosmetyka wagi, której praktycznie nie ma. Dziwne dla mnie uczucie. W kategorii -67kg na dziś plasuję się na 1 miejscu w światowym rankingu WAKO. Teraz można powiedzieć, że zaczynam przygodę od nowa. Cel jest jeden, zdobyć kwalifikację na ww. turniej w Rijadzie. Została ostatnia prosta i już za tydzień ring zweryfikuje moją formę i wiek.

Jakub Pokusa: Cel taki sam jak zawsze, wygrać każdą walkę i zdobyć tytuł Mistrza Europy i kwalifikację na Igrzyska Europejskie. Od 2018 roku poprawiam parametry motoryczne, lepiej „czytam” walkę, rozwinąłem się pod wieloma względami, tj. mentalnie, w aspektach technicznych i czysto sprawnościowo. W cyklu przygotowawczym uczestniczyłem w dwóch obozach kadry full contact w Poznaniu, a ostatnią walkę stoczyłem w Norwegii o pas Zawodowego Mistrza Świata.

Dominik Grzęda: Jeśli chodzi o cele turniejowe, to chyba oczywiste, że chcę sięgnąć po złoto. A od 2018 roku na pewno przybyło mi doświadczenia. Co do rywali, pewnie, że się pozmieniali. W stosunku do Mistrzostw Świata jest mistrz z Chorwacji i Serb, z którym przegrałem na Pucharze Świata.

Adrian Durma: Startuję tylko w light contact. Jaki cel? Standardowo jak najwyższy. Jest dużo nowych nazwisk wśród przeciwników, ale nie skupiam się na nich. Nie zaprzątam sobie tym głowy. Przez 4 lata na pewno dużo się zmieniło, przede wszystkim głód sukcesu jest jeszcze większy.

Bartłomiej Mienciuk: Zdobywam złoty medal i wygrywam walki widoczną przewagą. Taki jest mój cel. Jak mierzyć to wysoko, kickboxing to nie sport nieśmiałych. Trzeba dać z siebie wszystko, jeżeli nie to równie dobrze można zostać w domu. Od 2018 roku na pewno zaszło u mnie dużo zmian. Dzięki temu, że prowadzę zawodników bardzo otworzyło mi to głowę na uzupełnienie swoich braków i lepiej rozumiem mechanikę ruchu i walki. Na pewno przybyło mi dużo siły dzięki dołożeniu treningów motorycznych na stałe do mojego planu. Myślę, że porównując obecnego siebie do tego "chłopca" z 2018 roku przeskoczyłem o kilka klas w górę zostawiając stare „ja” daleko w tyle. Tym razem zmiana formuły, myślę, że to najlepszy czas na cięższe wyzwania, a sam jestem teraz głodny twardej rywalizacji. Dobrze czuję się w każdej formule, więc moim dużym plusem jest nieprzewidywalność i duży wachlarz technik, co da mi na pewno przewagę nad resztą rywali.

Jesienią 2018 roku w Mariborze i Bratysławie polscy kickboxerzy wywalczyli łącznie 32 medale, w tym 7 złotych.

- Na Mistrzostwa Europy do Turcji lecimy pełni optymizmu, mamy fajną ekipę kadrowiczów wyłonioną po MP w Zawierciu. Zdajemy sobie sprawę że o medale nie będzie łatwo, więc każdy wywalczony nas bardzo ucieszy . Ponadto ze względu na to, że 4 kategorie wagowe - kobiety – 50 kg / 60 kg, mężczyźni – 63 kg / 79 kg będą walczyć o kwalifikację na przyszłoroczne Igrzyska Europejskie, które odbędą się w Polsce, konkurencja będzie jeszcze bardziej zacięta. I zdajemy sobie sprawę, że o medale będzie jeszcze trudniej. W składzie mamy czworo ubiegłorocznych medalistów Mistrzostw Świat – a są to Adrian Durma, Anna Knobel i Krystian Rzepka, którzy wywalczyli brązowe krążki oraz Mistrzynię Świata Monikę Puzio-Nieszporek. Dodatkowo po krótkim rozbracie z kadrą wróciła do nas Marta Pyra, brązowa medalistka MŚ z Sarajewa. Co do reszty kadrowiczów, jest to bardzo fajna grupa młodych ludzi, którzy mieli już szansę walczyć na dużych turniejach międzynarodowych, ale są też zawodnicy dla których będzie to debiut w imprezie tej rangi. Wierzymy w naszych zawodników, którzy pokazali się z bardzo dobrej strony podczas zgrupowania w Zakopanem i kilka tygodni temu podczas konsultacji w Nowym Mieście Lubawskim. Celem jest wywalczenie 2-3 medali i najlepiej w komplecie 4 kwalifikacji na Igrzyska Europejskie 2023 – mówią trenerzy Leszek Jobs i Henryk Piwowar.

Z kolei szkoleniowiec reprezentacji pointfightingu Bartosz Baczyński powiedział: - Mamy skład najmocniejszy jaki mogliśmy wystawić. Cieszy fakt, że w tym roku nikt nie wypadł z przyczyn losowych. Wiadomo, że poziom europejski jest wysoki i każda wygrana walka będzie cieszyć, natomiast jak zwykle liczymy na medale.

Natomiast trener kadry low kick Andrzej Garbaczewski przyznał: Liczę na 6 medali, a w składzie brakuje nam w wadze -57kg Damiana Rolla, który wypadł z powodu kontuzji stopy, naderwał ścięgno.

Warto przypomnieć również bardzo dobry występ Biało-Czerwonych w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata we włoskim Lido di Jesolo. Mistrzyniami Świata zostali – z grona kickboxerów, których zobaczymy w Turcji - Martyna Kierczyńska (-56kg) w K-1 Rules, Monika Puzio-Nieszporek (-60kg) light contact, Michał Grzesiak (-94kg) i Rafał Gąszczak (+94kg) w kick light, zaś Wicemistrzem Świata Jakub Pokusa (-75kg) w full contact. Biało-Czerwoni w sumie wywalczyli 23 medale (7 złotych). Po 3 złoto MŚ sięgnął Mateusz Kubiszyn -91kg, full contact.

Na 3 stopniu podium MŚ 2021 stanęli m.in.: K-1 -56kg Iwona Nieroda-Zdziebko i -86kg Robert Krasoń, kick light -50kg Nicola Kaczmarek i -70kg Paulina Stenka, light contact -50kg Anna Knobel, -74kg Adrian Durma, -79kg Krystian Rzepka, +94kg Rafał Gąszczak, full contact -48kg Aleksandra Mądraszewska, low kick -52kg Barbara Nalepka i -67kg Eliasz Jankowski.

W ME w Antalyi kierownikiem głównym naszej reprezentacji będzie Stanisław Kołodziejski, drugim kierownikiem Wojciech Kierstein, a walki sędziować będą - plansza: Agnieszka Turchan, Arleta Oleksy, Ryszard Zawistowski, Krzysztof Żychliński, ring: Cecylia Pudlicka, Janusz Wielgosz, Krzysztof Kacperski).

Skład reprezentacji Polski na ME:

Pointfighting (trenerzy Bartosz Baczyński, Tomasz Kurzeja): -63kg Maciej Kasprzyk -69kg Mateusz Nowak -74kg Mateusz Dylawerski -79 kg Krystian Biś -89kg Roman Bushchak / -55kg Malwina Strzelecka

Kick Light (trenerzy Patryk Zaborowski, Seweryn Szczepankowski, Piotr Nasulewicz): -63kg Hubert Śledź -69kg Sławomir Malik -74kg Szymon Majewski -79kg Nikodem Bigus -84kg Arkadiusz Lasek -89kg Michał Niemiero -94kg Michał Grzesiak +94kg Rafał Gąszczak / -60kg Natalia Zakrzewska -70kg Paulina Stenka +70kg Hanna Wysocka

K-1 (trenerzy Witold Kostka, Zbigniew Prych, Łukasz Rambalski): -48kg Dominika Chylińska -52kg Iwona Nieroda-Zdziebko -56kg Martyna Kierczyńska -60kg Paulina Grzegórska -65kg Aleksandra Niewiadomska +70kg Marta Janikowska / -57kg Krystian Rozkosz -60kg Mariusz Lach -63,5kg Piotr Stępień -67kg Jakub Tymiński -71kg Kamil Dychała -75kg Damian Piskorz -81kg Bartosz Dołbień +91kg Robert Dochód

Full Contact (trenerzy Radosław Laskowski, Wojciech Kierstein): -48kg Aleksandra Mądraszewska -52kg Nicola Kaczmarek -56kg Paulina Saczuk -60kg Kinga Szlachcic -65kg Julia Stasiuk -70kg Karolina Juja +70kg Ewa Kauch / -57kg Serhii Kishko -63,5kg Oskar Sobański -67kg Patryk Możdżyński -71kg Mateusz Dymek -75kg Jakub Pokusa -81kg Kacper Walczak -86kg Robert Krasoń -91kg Karol Karczmarek +91kg Aleksander Stawirej

Light Contact (trenerzy Leszek Jobs, Henryk Piwowar): -50kg Anna Knobel -55kg Marta Pyra -60kg Monika Puzio-Nieszporek -65kg Karolina Słodkowska / -57kg Przemysław Kalisz -63kg Albert Mederski -69kg Oskar Zawiślak -74kg Adrian Durma -79kg Krystian Rzepka -84kg Piotr Kołakowski -89kg Roman Bushchak -94kg Filip Chmera +94kg Bartosz Słodkowski

Low Kick, trenerzy Andrzej Garbaczewski, Marek Soboń, Krzysztof Toma
-52kg Barbara Nalepka -60kg Amelia Cymerman -65kg Patrycja Borys
-60kg Adrian Dziubałtowski -63,5kg Robert Soboń -71kg Eliasz Jankowski -75kg Bartłomiej Mienciuk -81kg Dominik Kaleta -86kg Rafał Kamiński -91kg Dominik Grzęda +91kg Andrzej Sabaciński.
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2022 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL