Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY
Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
Voytex

PARTNERZY

Puchar Świata Austrian Classic: Polacy zdobyli 63 medale w Innsbrucku

21.03.2023
Puchar Świata Austrian Classic: Polacy zdobyli 63 medale w Innsbrucku
Puchar Świata Austrian Classic: Polacy zdobyli 63 medale w Innsbrucku

1337 zawodników i zawodniczek z krajów europejskich, ale też m.in. Stanów Zjednoczonych i Brazylii, wzięło udział w Pucharze Świata Austrian Classic. Bardzo dobrze zaprezentowali się polscy kickboxerzy, którzy wywalczyli 63 medale, w tym 15 złotych, 17 srebrnych i 31 brązowych. Sukcesy obserwował obecny w Innsbrucku Piotr Siegoczyński, Prezes Polskiego Związku Kickboxingu.

W klasyfikacji medalowej Polacy (trofea zdobywali z powołań kadrowych i klubowych) zajęli 5 miejsce, ale pod względem liczby krążków wyprzedzili nas tylko Węgrzy 109 (33-31-45), Niemcy 99 (20-29-55) i nieznacznie Bułgarzy 65 (28-15-22). Tuż za Biało-Czerwonymi znaleźli się Włosi 59 (15-20-24).

W formule pointfighting zwyciężyli: w kategorii -27kg Nadia Korda (grupa dzieci) i -37kg Julia Marczyńska (kadeci młodsi), zaś w kick light -60kg Pola Stołowska (kadeci starsi), +70kg Wiktoria Ziober (juniorzy) oraz -94kg Piotr Wypchał (weteran), który wygrał rywalizację także w light contact.
- Nigdy wcześniej nie miałam okazji zawalczyć z Irlandką Halle Conlon-Oates. Stoczyłam łącznie trzy pojedynki, a wszystkie były bardzo wymagające. Puchar Świata w Innsbrucku nie był startem docelowym, jednak sądzę, że jak na początek sezonu jest naprawdę dobrze – mówi Wiktoria Ziober.

Natomiast Pola Stołowska po sukcesie w Austrii powiedziała: - Na Pucharze Świata w Austrii byłam po raz pierwszy. Wcześniej startowałam na zawodach tej rangi na Węgrzech i dwukrotnie na Pucharze Europy w Chorwacji. W Innsbrucku wystąpiłam w pointfightingu i kick light. Dwa dni przed wyjazdem napisał do mnie Krisztian Jaroszkievicz z Kiraly Team, czy mogłabym wystartować w drużynówce, bo brakuje im zawodniczki. Mój trener się zgodził, więc w piątek po przyjeździe zanotowałam jeszcze drużynówkę. Byłam w składzie z Węgierką, Greczynką i Szkotką. Wygrałyśmy 3 pojedynki, w tym finał z Węgierkami 9:5. Była to super inicjatywa i już dostałam zaproszenie na kolejną taką mieszaną drużynówkę na PŚ w czerwcu.
- W pointfightingu -65kg zdobyłam srebrny medal po pokonaniu przewagą techniczna 10:0 Austriaczki, 11:0 Włoszki, 11:6 kolejnej Włoszki. W finale w ostatnich sekundach przegrałam 1 punktem, pomimo tego, że pewnie powadziłam. Taki jest point, precyzyjny i nie wybacza błędów, a ja już szykuję się na rewanż. Natomiast w tej formule -60kg wygrałam przewagą 12:2 z Niemką, a kolejną walkę przegrałam z Greczynką, która finalnie zdobyła złoto. W kick light z kolei zdobyłam złoty medal. Pierwsza walkę ze Szwajcarka wygrałam pewnie 3-0, a druga z Chorwatką przewaga techniczną w drugiej rundzie.

Reprezentacja Polski seniorów K-1 wygrała klasyfikację drużynową, zdobywając 5 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy medal. Na najwyższym stopniu podium stanęli: Kacper Dąbrowski (-54kg), Krystian Rozkosz (-57kg), Robert Dochód (+91kg), Dominika Chylińska (-48kg) i Marta Janikowska (-70kg). W juniorach starszych triumfowali: Filip Suder (-71kg), Daniel Jurzyk (-91kg), Adrian Migacz (+91kg) i Zuzanna Topór (-56kg).

O sukcesie opowiedział również Filip Suder: - W piątkowym ćwierćfinale zmierzyłem się z przeciwnikiem z Mołdawii. Był to wymagający, ale zwycięski dla mnie pojedynek. W sobotę zaś miałem półfinał, w którym walczyłem ze znajomym zawodnikiem z Legii Warszawa. Miałem okazję się zrewanżować po przegranej walce na Battle of Warriors w Wieliczce. Walka zakończyła się wynikiem 3:0 na moją korzyść. Następnego dnia odbył się finał z Ukraińcem. Udało mi się zakończyć walkę w 30 sekund poprzez nokaut high-kickiem. Warto dodać, iż dzień wcześniej reprezentant Ukrainy pokonał w półfinale Mistrza Świata z Węgier. Były to bardzo wymagające zawody z udziałem wielu świetnych zawodników. Nie był to mój pierwszy start na zawodach w Insbrucku. Miałem okazje w roku 2019 spróbować swoich sił, zdobywając brązowy medal w formule pointfighting.

Wśród srebrnych medalistów znalazł się w naszej kadrze Adrian Durma. Mistrz Europy Kick Light -74kg. - Nie czuję się przegrany w tej walce. Walczyłem z sędziami, a nie z przeciwnikiem z Liechtensteinu. Kickboxer chaotyczny, faulujący. Wygrał w ostatniej sekundzie wpadając na moje ciosy. Wcześniej ja go pokonałem wysoko na Mistrzostwach Europy. A co do Austrii, stoczyłem w sumie 3 walki. Najcięższa z Bułgarem, który był naprawdę dobry. Z nim wcześniej przegrałem w Chorwacji, teraz się zrewanżowałem.

Natomiast w Light Contact srebro wywalczył m.in. Szymon Piłka w kadetach starszych.
- Na Pucharze Świata startowałem w formułach light contact i w kick light w wadze -42 kg. W light contact stoczyłem 3 walki. Pierwsza skończyła się moją wygraną, przewagą punktową z Irlandczykiem. Następnie zawalczyłem z zawodnikiem z Mołdawii, był to bardzo ciężki przeciwnik, lecz udało mi się wygrać wynikiem 3:0. W finale spotkałem się z tym samym przeciwnikiem, z którym przegrałem na Mistrzostwach Świata. Stawiłem mu duży opór, niestety walkę przegrałem. Po wyczerpujących walkach w light, liczyłem na dłuższy odpoczynek, lecz moja kategoria rozpoczęła się pół godziny wcześniej, niż planowano. Niestety przegrałem z Ukraińcem 1:2. Nie byłem jedynym, który nie miał przerwy między formułami. Uważam, że organizacja zawodów nie była na najwyższym poziomie, jakie można było spodziewać się na PŚ – przyznał Szymon Piłka.
Świetnie spisała się także Aleksandra Niewiadomska w K-1, zdobywczyni srebrnego krążka: - Rywalizację na turnieju w Austrii, jako aktualna Wicemistrzyni Europy, rozpoczęłam w półfinale. Stoczyłam walkę z dobrą i utytułowaną zawodniczką z Rumunii. Pojedynek miałam pod kontrolą, ale rywalka do samego końca mocno szła do przodu. Jak wspomniałam moja kontrola przede wszystkim mocnymi ciosami prostymi, kopnięciami i kolanami dała mi przewagę. W finale spotkałam się z Sarką Mielnikową z Czech. Walka była bardzo wyrównana, szczególnie w drugiej części, gdy odrobiłam straty i czułam, że zaczęłam przeważać. Czułam też, jest ona w moim zasięgu, zwłaszcza, że mocno pracowałam boksersko, co rywalka na pewno odczuła, poprawiając trzy razy kask bez wyraźnego powodu. Zabrakło wykończenia, jedno może dwa kopnięcia i wynik 2:1 mógłby pójść w moją stronę. Myślę, że jeszcze spotkamy się na międzynarodowym ringu i wtedy dopnę swego. Ogólne wrażenia z PŚ mam bardzo pozytywne i był to dobry, pierwszy start w sezonie.

Sztab trenerski tworzyli: Bartosz Baczyński, Agnieszka Horbatiuk, Leszek Jobs, Witold Kostka, Tomasz Kurzeja, Tomasz Mamulski, Sebastian Maniak, Henryk Piwowar, Łukasz Rambalski, Bartosz Słodkowski, Tomasz Szczepaniuk, Wojciech Wiertel, Krzysztof Wiśniewski.

W Austrii walki sędziowali polscy sędziowie: Arleta Oleksy, Beata Sękowska, Agnieszka Turchan, Janusz Wielgosz, Ryszard Zawistowski, Krzysztof Żychliński.

Wyniki walk finałowych (zwycięzcy na pierwszym miejscu):
Pointfighting
dzieci -27kg Nadia Korda (Polska) – Barbara Suto (Węgry)
kadeci młodsi -37kg Julia Marczyńska (Polska) – Veronika Jambor (Węgry)
light contact
weteran -94kg Piotr Wypchał (Polska) – Fabian Luedecke (Niemcy)
kick light
weteran -94kg Piotr Wypchał (Polska) – Stanislav Godla (Czechy)
kadeci starsi -60kg Pola Stołowska (Polska) – Lucija Tokić (Chorwacja)
juniorzy +70kg Wiktoria Ziober (Polska) – Halle Conlon-Oates (Irlandia)
K-1
juniorzy starsi -71kg Filip Suder (Polska) – Matvii Ladanov (Ukraina)
juniorzy starsi -91kg Daniel Jurzyk (Polska) – Beno Vidmar Orgad (Słowenia)
juniorzy starsi +91kg Adrian Migacz (Polska) – Efe Aydin (Turcja)
juniorzy starsi -56kg Zuzanna Topór – Natalia Bień (obie Polska)
seniorzy -54kg Kacper Dąbrowski (Polska) – Żan Dernac (Słowenia)
seniorzy -57kg Krystian Rozkosz – Michał Dąbrowski (obaj Polska)
seniorzy +91kg Robert Dochód (Polska) – Abner Ferreira Rodrigues (Brazylia)
seniorzy -48kg Dominika Chylińska (Polska) – Hasna Teziti (Belgia)
seniorzy -70kg Marta Janikowska (Polska) – Huelamo Del Carmen Marquez (Hiszpania)

Srebrni medaliści
Pointfighting
dzieci -30kg Nadia Korda, kadeci młodsi -42kg Adam Dzierzbicki -47kg Aleksander Śmigielski -28kg Lena Krystianik, kadeci starsi -65kg Pola Stołowska
Light Contact
kadeci starsi -42kg Szymon Piłka, seniorzy -89kg Roman Bushchak
Kick Light
seniorzy -74kg Adrian Durma
K-1
juniorzy starsi -57kg Sebastian Kowal -60kg Aleksander Skłucki -63,5kg Maciej Konarzewski -56kg Natalia Bień -60kg Oliwia Głodek
seniorzy -57kg Michał Dąbrowski -60kg Michał Gołębiowski -71kg Kamil Dychała -65kg Aleksandra Niewiadomska

Brązowi medaliści
Pointfighting
kadeci młodsi -28kg Wiktor Gajek -32kg Jan Kamiński -28kg Emilia Nieściur -32kg Zofia Przybylska, kadeci starsi -46kg Nina Śmigielska, -50kg Nina Śmigielska
juniorzy +70kg Wiktoria Ziober
Light Contact
kadeci starsi -47kg Stanisław Przybylski +69kg Bartosz Malczewski -46kg Barbara Budek
seniorzy -63kg Maciej Kasprzyk -84kg Maksymilian Palej -55kg Michelle Maier -60kg Monika Puzio-Nieszporek -65kg Karolina Słodkowska, weterani -84kg Rafał Szopa
Kick Light
kadeci starsi -47kg Wojciech Gajek -52kg Adam Bachman -55kg Aleksandra Dadaniak i Weronika Zawaldka
seniorzy -79kg Danylo Hordiienko, weterani -84kg Rafał Szopa
Full Contact
seniorzy -86kg Mateusz Ciurzyński -70kg Joanna Mucha
K-1
juniorzy starsi -60kg Mateusz Grześków -63,5kg Kacper Pechcin -71kg Aleksander Teodorowicz -75kg Bartosz Stańczyk -60kg Justyna Cymerman
seniorzy -63,5kg Konrad Kamiński -48kg Martyna Sobkowiak
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2023 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL