Fundacja Mistrzom Sportu
Masters
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Kobiety w Kickboxingu - Mistrzynie jakich nie znacie (cz. 2)

19.06.2018
Kobiety w Kickboxingu - Mistrzynie jakich nie znacie (cz. 2)
Kobiety w Kickboxingu - Mistrzynie jakich nie znacie (cz. 2)
Jakie są na co dzień, czym się interesują, jakie mają hobby, dlaczego wybrały kickboxing i jakie dyscypliny wcześniej uprawiały? Na te i inne pytania odpowiadają najlepsze zawodniczki tegorocznych Mistrzostw Polski. Poznajmy Emilię Czerwińską, Klarę Kleczkowską i Katarzynę Kwiecień. To znakomite i utytułowane kickboxerki. W ubiegłym roku kickboxing zadebiutował w Światowych Igrzyskach The World Games jako dyscyplina pokazowa i zyskał na tyle duże uznanie, że od kolejnej edycji tych zawodów będzie już na stałe w programie.

Emilia Czerwińska - najlepsza zawodniczka MP K-1 Rules, 5-krotna Mistrzyni Polski Full Contact

- Przez 7 lat trenowałam pływanie, jednak pewne nieporozumienia z trenerem, do tego konieczność dojeżdżania w młodym wieku na zajęcia daleko od domu sprawiły, że skończyłam przygodę z tym sportem. Zawsze ciągnęło mnie do sportów walki, a konkretnie boksu, bowiem pięściarzami byli dziadek i wujek, a tata z kolei ćwiczył karate. Mając 16 lat zdecydowałam się na połączenie ich pasji i postawiłam na kickboxing. Była to ciężka decyzja, jednak ciało miałam dobrze przygotowane do wysiłku i zaczęłam codziennie trenować. Rodzice początkowo żałowali, że ich wkład finansowy w rozwój młodej pływaczki poszedł na marne, za to teraz są moimi najwierniejszymi kibicami na świecie i mnie wspierają.

- Na początku trenowałam w Gwardia Zielona Góra u Tadeusza Dudy, jednak tam nie było takiego zaplecza treningowego jakiego oczekiwałam. Przeszłam pod skrzydła Bogumiła Połońskiego z SKF Boksing Zielona Góra, dodatkowo przygotowuje mnie również trener Tomasz Makowski z Maku Gym. Miałam przyjemność trenowania również ze szkoleniowcem Tomasza Adamka – Gusem Currenem.

- Jedni mówią, że kickboxing nie jest sportem dla kobiet, inni przeciwnie – że sporty walki są i dla pań i dla panów. A ja trenuję od prawie 11 lat i jestem szczęśliwa, a żadnych oznak kickboxerskich potyczek nie mam na twarzy. W ogóle podbite oczy w naszym sporcie zdarzają się niezbyt często.

- Lubię wyjeżdżać, podróżować, zwiedzać i poznawać ciekawe kultury. Na co dzień rysuję, mogę powiedzieć, że dobrze i ładnie rysuję. Interesuje się też trochę modelingiem.

Klara Kleczkowska - najlepsza zawodniczka MP Kick Light

- W dzieciństwie pociągało mnie odtwarzanie motywów czy scen walki wyłapywanych w filmach, książkach, animacjach i grach komputerowych. Bawiłam się, że jestem komandosem, rycerzem, a najchętniej ninja. Lubiłam różne formy ruchu, choćby pływanie, które trenowałam rzetelnie przez większość nauki w szkole podstawowej. Potem byłam w szkole plastycznej, która mocno mnie pochłaniała i zostawało mi mało czasu na inne zajęcia, poza bieganiem i jazdą na rowerze.

- Mając 19 lat zaczęłam szukać w Warszawie odpowiedniego miejsca na trenowanie sportu walki, najbardziej podobały mi się uderzenia bokserskie i kopnięcia, stąd wybór padł na kickboxing. Polecono mi trenera Przemysława Ziemnickiego i sekcję na Elektoralnej, gdzie trenuję do dziś. Na pełnym entuzjazmie od razu zgłosiłam chęć walki w zawodach, a nie minął rok, gdy pojechałam na swój pierwszy Puchar Świata.

- Samo trenowanie kickboxingu jest czystą radością, a walki z najlepszymi na turniejach potęgują to uczucie. Rozpatrywanie, czy ten sport uważany jest za trudny czy odpowiedni dla kobiet, jest dla mnie niepotrzebne. Skoro kobiety mają ochotę trenować to oczywiste, że jest dla nich odpowiedni. Moi najbliżsi mają podzielone zdania o moich walkach, zwłaszcza tych zawodowych, ale większość cieszy się razem ze mną. Z tego, co widzę, obawy mają też często bliscy kickboxerów.

- Kickboxing darzę szczególnym uczuciem, ale bardzo lubię też bieganie w terenie, zjeżdżanie na rowerze w górach, nurkowanie i wspinaczkę. Prócz zagadnień okołosportowych interesują mnie: sztuki wizualne, literatura piękna, muzyka eksperymentalna, futurologia i technika. Lubię proste potrawy wysokiej jakości, najczęściej jem kasze, mięso i warzywa, do tego owoce, orzechy, a w ramach słabości różne słodycze, najchętniej lizaki.

Katarzyna Kwiecień - najlepsza zawodniczka MP Light Contact, 6-krotna Mistrzyni Polski (po 2 w tytuły w Light Contact, Pointfightingu i Kick Light), Mistrzyni Europy Kick Light 2016

- Treningi kickboxingu rozpoczęłam w wieku 21 lat w Nowodworskim Klubie Sportów Walki NKSW Bastion i barwy tego klubu reprezentuję do dziś, czyli już 5 lat. Już po pierwszych zajęciach nie mogłam doczekać się kolejnych. Od początku moim trenerem jest Waldemar Misiak (I DAN Kickboxing, III Dan Taekwon-do ITF). Początkowo uważałam, że ciężko będzie o sukcesy, ponieważ późno trafiłam do tego bardzo wymagającego sportu. Dlatego treningi traktowałam jako formę aktywności dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie spodziewałam się, że przyjdzie czas, kiedy zacznę startować w zawodach, a nawet wygrywać. Po roku zadebiutowałam w zawodach organizowanych przez PZKB i PZTKD. Aktualnie rywalizuję we wszystkich planszowych formułach kickboxingu.

- Było wiele alternatyw i aktywności, które pojawiały się w moim życiu, ale nigdy żaden inny sport nie był traktowany przeze mnie z takim zaangażowaniem jak kickboxing. W mojej rodzinie nikt nie uprawiał sportu kontaktowego, a ja kiedyś nie interesowałam się sportami walki. Wszystko zmieniło się po pierwszym treningu.

- Pierwsze kroki na macie nie spotkały się z aprobatą mojej mamy, która twierdziła, że kickboxing nie jest sportem dla kobiet, a ja powinnam zapisać się na taniec (śmiech). Mama zmieniła zdanie kiedy zaczęłam jej opowiadać o treningach i zawodach. Czasami martwi się o mnie, gdy wracam do domu z kontuzją albo nowym siniakiem, ale bardzo mnie wspiera i jest zagorzałym kibicem wszystkich zawodników naszego klubu W ogóle w Bastionie zawiązało się wiele przyjaźni, a nawet małżeństw. Bliższe poznanie kickboxingu pokazuje jak zacięta jest rywalizacja w kobiecych kategoriach. Kobieta, która wchodzi do męskiego świata sportów walki, musi być charakterna, odważna i ambitna. Dlatego żeńskie pojedynki są widowiskowe, a walka trwa do ostatnich sekund.

- W wolnych chwilach czytam książki, chodzę do teatru i spotykam się ze znajomymi. Uwielbiam kuchnię włoską i zdarza mi się gotować oraz piec różne słodkości dla moich bliskich.
Głównie słucham muzyki z lat 60, 70 i 80 - „Dire Straits”, „Queen”, „Scorpions” oraz starych rockowych ballad.
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL