Iwona Nieroda (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie) i Adrian Durma (Państwowa Straż Pożarna w Elblągu) zostali wybrani najlepszymi zawodnikami, zaś Piotr Odważny (Reprezentacja Polskiej Policji) – najlepiej wyszkolonym technicznie kickboxerem w Mistrzostwach Polski Służb Mundurowych. Turniej odbył się w Chotowej (powiat dębicki) na Podkarpaciu.
W trakcie zawodów, rozgrywanych w Grand Chotowa Hotel Spa & Resort, zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy 18 Dywizją Zmechanizowaną im. gen. Broni Tadeusz Buka z siedzibą w Siedlcach a Polskim Związkiem Kickboxingu. Parafowali je gen. dyw. Jarosław Roman Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej i ppłk w st. spocz. Jerzy Bassa, Wiceprezes PZKB.
Celem porozumienia jest między innymi propagowanie wśród żołnierzy rozwoju fizycznego, integracja środowiska wojskowego oraz kształtowanie nawyków radzenia sobie ze stresem. – Nasza współpraca dotyczyć będzie m.in. organizację wspólnych seminariów i konsultacji kickboxerskich, przeprowadzenie kursu instruktorskiego dla żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej, czy też zorganizuje Mistrzostw 18 Dywizji Zmechanizowanej w kickboxingu. Jestem przekonany, że współpraca z gen. dyw. Jarosławem Romanem Gromadzińskim, który oficjalnie zainaugurował Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych, będzie bardzo owocna dla obu stron, tj. Wojska i naszego Związku – mówił Jerzy Bassa.
Tuż przed przyjazdem na Podkarpacie, generał Jarosław Roman Gromadziński otrzymał nagrodę „Bursztyn Polskiej Gospodarki” za konsekwentne formowanie nowego związku taktycznego w ramach Programu Rozwoju Sił Zbrojnych, a tym samym wzmocnienie potencjału obronnego Polski na wschód od Wisły. Uroczysta gala odbyła się w ramach V edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2019 w Siedlcach.
Łącznie do zawodów w Chotowej zgłoszonych zostało 200 zawodników i zawodniczek z 71 klubów (organizacji), którzy rywalizowali w formułach kick light, K-1 Rules i pointfighting. Startowali zarówno seniorzy, jak i weterani. Najliczniejsze swoje drużyny wystawiły: Reprezentacja Polskiej Policji - 28 kickboxerów i 18 Dywiza Zmechanizowana Siedlce – 23 kickboxerów. Pomiędzy tymi ekipami rozegrała się walka o pierwsze miejsce w klasyfikacji końcowej. Zwyciężyli policjanci, przed żołnierzami, a na trzeciej lokacie Służba Ochrony Państwa.
Znakomicie spisała się pochodząca z oddalonej o 50 km miejscowości Pstrągowa Iwona Nieroda (OISW Rzeszów), wielokrotna Mistrzyni Świata i Europy. Zdobyła trzy złote medale – w wersjach K-1 Rules., kick light i pointfighting, została uznana najlepszą zawodniczką mistrzostw i jednocześnie najlepszą kickboxerką Służby Więziennej. Reprezentantka Polski wygrywała w 1 lub 2 rundzie, walcząc w K-1 w wadze -60kg (finał z Martą Mysurą z Reprezentacji Polskiej Policji) oraz w kick ligh i pointfightingu w kategorii -55kg. W obu przypadkach przeciwniczką w decydujących pojedynkach była Weronika Grudzińska (OSP Wymysłów). Iwona Nieroda przyznała, że na mate do pointfightingu wróciła po długiej przerwie. Ostatni raz startowała jeszcze w czasach juniorskich.
- Były to moje pierwsze Mistrzostwa Polski Służb Mundurowych w kickboxingu. W pointfightingu ostatnio walczyłam 10 lat temu, a w kick light przed 5 laty. Najbardziej stresowałam się pierwszą z tych konkurencji, na szczęście doświadczenie pozwoliło mi wygrać na punkty. W niedzielę stoczyłam 3 walki, dwie w K-1 Rules w wyższej kategorii wagowej do -60 kg (nie jak zwykle do -56 kg) i jedną w kick light do -55 kg. Wszystkie wygrałam przed czasem przez TKO - mówiła jedna z najlepszych zawodniczek w historii PZKB. W plebiscycie "Złota Trzydziestka" zajęła wysokie 7 miejsce.
- Lubię siódemkę i jestem zadowolona z tego miejsca. Ucieszyłoby mnie nawet 10, bo po prostu cieszę się tym, co mnie spotyka. Zostałam doceniona i to jest nagrodą samą w sobie. Plebiscyty to jedno, turnieje i walki zawodowe drugie. Dla mnie ważniejsze są turnieje mistrzowskie, prawdziwa rywalizacja sportowa. Nagrodą na 30-lecie PZKB po prostu bardzo się ucieszyłam - dodała.
Co ciekawe, w wadze -75kg w formule K-1 srebrny krążek wywalczył mąż Iwony Nierody, Przemysław Zdziebko (Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej). Kickboxer, który występował też w kilku klubach piłkarskich, w finałowej potyczce przegrał z bardzo doświadczonym i utytułowanym Adrianem Durma (PSP Elbląg). Zawodnik z Elbląga sięgnął po złoto również w pointfightingu w kat. -74kg. Natomiast Przemysław Zdziebko wrócił także z brązem z kick light.
- Tydzień wcześniej byłem na zgrupowaniu kadry narodowej light contact w Kurzętniku, a wszystko w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata w Bośni i Hercegowinie. W turnieju mistrzowskim służb mundurowych stoczyłem 7 walk, zdobyłem 2 złote krążki, a nie powiodło mi się tylko w kick light – mówi Adrian Durma.
Po rocznej przerwie do kickboxingu w świetnym stylu wrócił podopieczny trenera Radosława Laskowskiego – Piotr Odważny (Reprezentacja Polskiej Policji). Stoczył aż 9 walk i został Mistrzem Polski Służb Mundurowych w formułach K-1 i poinfightingu oraz srebrnym medalistą w kick light.
- Ciężko zachorował mały Stasio Odważny, synek Piotrka i jego żony Marty. To wspaniali ludzie, którzy walczą o zdrowie i życie swego dziecka, a my jako KKS Sporty Walki Poznań staramy się pomóc organizując rożne akcje dla chłopca. Prowadziliśmy zbiórki dla synka Piotra Odważnego (oraz dla ciężko chorej Pauliny Jarzmik) podczas Mistrzostw Polski full contact w Swarzędzu, zorganizowaliśmy niedawno także mecz bokserski w Murowanej Goślinie. Piotrek to trochę jak mój syn, na swoim weselu powiedział, że ma dwóch ojców. Strasznie przeżywam chorobę Stasia – mówił wzruszony Radosław Laskowski, szkoleniowiec reprezentacji Polski w full contact.
Na Podkarpaciu walczył też bardzo utytułowany kickboxer, były Mistrz Świata i Wicemistrz Europy Mateusz Kubiszyn (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu). Pochodzi z tego regionu, z Lubaczowa, trenował też w barwach klubu z Jarosławia, a od kilku lat mieszka, trenuje i pracuje w stolicy Wielkopolski. W Chotowej został Wicemistrzem Polski Służb Mundurowych w pointfightingu.
- Chciałem startować też w kick light i to była moja formuła docelowa na tych mistrzostwach, ale w walce finałowej pointfightingu z Patrykiem Lewandowskim doznałem kontuzji i nie mogłem kontynuować rywalizacji. Mam założonych 5 szwów po lewej stronie górnej wargi. Nie miałem żadnego doświadczenia w walce przerywanej, lecz postanowiłem spróbować. W ostatnich sekundach walki przeciwnik zrobił coś w stylu salta czy gwiazdy i dostałem piętą w twarz. Na pewno nie była to technika kickbokserska. Gdybym w stylu zawodników tej formuły z innych państw położył się na macie, wygrałbym przez dyskwalifikację, jednak oczywiście nie dla mnie takie numery, jestem facetem twardo stąpającym po ziemi – powiedział Mateusz Kubiszyn, który stoczył ostatnio mocną walkę z Bartkiem Domalikiem na HFO w Jaśle, dlatego podczas MPSM nie brał udziału w K-1 Rules. Jak dodał wkrótce wraca do treningów i dalej przygotowuje się do listopadowych Mistrzostw Świata full contact w Turcji.
Mistrzem Wojska Polskiego została 18 Dywizja Zmechanizowana, w skład której wchodzą kickboxerzy z 18 Batalionu Dowodzenia, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich i 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Wywalczyli w miniony weekend 12 medali: 2 złote, 3 srebrne i 7 brązowych.
- Bardzo jestem rozczarowany werdyktem w walce finałowej kick light w wadze -79kg pomiędzy moim synem Rogerem (18 Dywizja Zmechanizowana) a Szymonem Grabowskim. W samej końcówce, prowadząc wyraźnie 12:0, Roger w trakcie wycofywania się trafił na brodę rywala, który uklęknął. Roger został zdyskwalifikowany, a nie tylko moim zdaniem to zbyt surowa kara – ocenił Andrzej Garbaczewski, trener kadry narodowej Biało-Czerwonych w formule low-kick. W wersji kick light srebro zdobył też Maciej Garbaczewski w kategorii -94kg. Obaj wystąpią w listopadzie w MŚ.
Trzy zwycięstwa – w wagach -50kg, -50kg, -52kg – odniosła Ewa Bulanda (Reprezentacja Polskiej Policji). Jak przyznała, to jej 20, 21 i 22 tytuł Mistrzyni Polski.
W weteranach wygrywali: kick light -74kg Piotr Chomicz (KW PSP Gorzów Wlkp.), -84kg Leszek Wojciechowski (KW PSP Gorzów Wlk.) i -94kg Mirosław Smętek (KMP Nowy Sącz), pointfighting -74kg Aleksander Adamiak (RWT Poznań), -84kg Tomasz Bagrowski (Reprezentacja Polskiej Policji), -94kg Krzysztof Zdancewicz (15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi).
Sędzią głównym zawodów był Jerzy Bassa, kierownikiem planszy Agnieszka Turchan, a kierownikiem ringu Maciej Bajtel. Organizatorami mistrzostwo był Polski Związek Kickboxingu i UKS Evan Nowy Sącz. Dodatkowo w sobotę odbyło się seminarium z szer. Iwoną Nierodą nt. "Wykorzystanie technik kickboxingu podczas stosowania środków przymusu bezpośredniego".
Złoci medaliści Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w 2019 roku:
K1 Rules
-60kg Bartosz Karpiński (JW 1517 Czerwieńsk), -63,5kg Rafał Cyrankowski (10 Brygada Kawalerii Pancernej), -67kg Eliasz Jankowski (10 Brygada Kawalerii Pancernej), -71kg Piotr Odważny (Reprezentacja Polskiej Policji), -75kg Adrian Durma (Państwowa Straż Pożarna w Elblągu), -81kg Kamil Lemczyk (18 Dywizja Zmechanizowana Siedlce), -86kg Patryk Szyszko (OSP Rutka Tartak), -91kg Grzegorz Lenart (Reprezentacja Polskiej Policji), +91kg Szymon Bajor (Reprezentacja Polskiej Policji).
-52kg Ewa Bulanda (Reprezentacja Polskiej Policji), -60kg Iwona Nieroda (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie), +70kg Monika Tokarska (Reprezentacja Polskiej Policji).
Kick light
-57kg Marcel Smoliński (OSP Rusko), -63kg Daniel Zwada (Służba Ochrony Państwa), -69kg Tomasz Adamus (Reprezentacja Polskiej Policji), -74kg Konrad Furmanek (KP PSP Międzychód), -79kg Szymon Grabowski (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu), -84kg Wojciech Buś (OSP Warzyce), -89kg Dawid Surmiak (18 Dywizja Zmechanizowana Siedlce), -94kg Bartosz Tomaszewski (Centrum szkolenia sił powietrznych w Koszalinie), +94kg Paweł Strykowski (KW PSP Gorzów Wielkopolski).
-50kg Ewa Bulanda (Reprezentacja Polskiej Policji), -55kg Iwona Nieroda (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie), -60kg Marta Mysur (Reprezentacja Polskiej Policji), -65kg Katarzyna Kowal (OSP Mierzęcice), +70kg Aleksandra Kucharczyk (Akademia Wojsk Lądowych).
Pointfighting
-57kg Marcel Smoliński (OPS Rusko), -63kg Daniel Zwada (Służb Ochrony Państwa), -69kg Piotr Odważny (Reprezentacja Polskiej Policji), -74kg Adrian Durma (Państwowa Straż Pożarna w Elblągu), -79kg Szymon Grabowski (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu), -84kg Kacper Remiszewski (12 Brygada Zmechanizowana), -89kg Patryk Lewandowski (8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej), -94kg Damian Szafran (15 Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi), +94kg Paweł Strykowski (KW PSP Gorzów Wielkopolski).
-50kg Ewa Bulanda (Reprezentacja Polskiej Policji), -55kg Iwona Nieroda (Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Rzeszowie), -60kg Marta Mysur (Reprezentacja Polskiej Policji), +70kg Aleksandra Kucharczyk (Akademia Wojsk Lądowych).