Fundacja Mistrzom Sportu
Masters
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwach Świata w Kickboxingu: po medale z dedykacją dla Tomasza Skrzypka

21.10.2019
Mistrzostwach Świata w Kickboxingu: po medale z dedykacją dla Tomasza Skrzypka
Mistrzostwach Świata w Kickboxingu: po medale z dedykacją dla Tomasza Skrzypka

Od 21 do 26 października reprezentanci Polski startować będą w Mistrzostwach Świata WAKO w kickboxingu w light contact, K-1 Rules i low kick. Biało-Czerwoni powalczą w Sarajewie o medale, które chcą zadedykować zmarłej 13 października legendzie kickboxingu – Tomaszowi Skrzypkowi, wspaniałemu zawodnikowi i trenerowi. Przez wiele lat pracował na sukcesy kadry narodowej w każdej z tych formuł.

W stolicy Bośni i Hercegowina wystąpi 37 Polaków – 25 zawodników i 12 zawodniczek. W reprezentacji znalazły się osoby bardzo doświadczone i utytułowane, ale też jest grupa debiutantów. W drużynie K-1 (trenerzy Zbigniew Prych, Łukasz Rola) rywalizować będzie 14 naszych kickboxerów, w low kicku (trenerzy Andrzej Garbaczewski, Witold Kostka) – 13 oraz w light contact (trenerzy Leszek Jobs, Henryk Piwowar) – 10.

Prezentację naszego zespołu narodowego rozpoczynamy od wersji K-1. Do 2017 roku Biało-Czerwonych prowadzili trenerzy Tomasz Skrzypek i Tomasz Mamulski, a wielkim sukcesem okazały się Igrzyska The World Games we Wrocławiu, gdzie Polacy zajęli 1 miejsce w klasyfikacji końcowej w tej formule.

- Chcemy wygrywać w Sarajewie dla Tomasza Skrzypka i jemu zadedykujemy medale. Tak jak zawsze Tomek powtarzał, jedziemy na mistrzostwa pełni wiary w swoje umiejętności i możliwości, z bardzo dobrym nastawieniem. Bardzo wierzę w swoich podopiecznych. Czuję też, że Tomek będzie z nami... - mówi Zbigniew Prych.

Aż sześcioro kadrowiczów na co dzień walczy w barwach Palestry Warszawa. – W kadrze zaszło wiele zmian, nie ma z nami m.in. kontuzjowanego Adama Gielaty, a Eliasz Jankowski i Maksymilian Bratkowicz powalczą w low kicku. Bardzo dobrze na niedawnym Pucharze Europy w Pradze spisał się Bartosz Dołbień, który wygrał 4 pojedynki i zdobył złoto. To silnie obsadzony turniej, którego wygranie oznacza gotowość walki o trofeum w Mistrzostwa Świata. Liczę także na bardzo doświadczoną medalistkę wielu imprez międzynarodowych Kamilę Bałande, wracającego do naszej drużyny bardzo wartościowego Jana Lodzika i wszystkich pozostałych – dodał szkoleniowiec.

- Chcę pokazać 100 proc. umiejętności i zapamiętać ten turniej jako jeden z najlepszych w życiu. Po raz pierwszy wystartuję w Mistrzostwach Świata WAKO. Wcześniej zdobywałem brązowe medale MŚ w muay thai IFMA w 2009 roku w Bangkoku i 2011 roku w Taszkencie – powiedział Jarosław Zawodni.

Inny z aktualnych Mistrzów Polski Szczepan Stawiarski dodał: - Jestem dumny, że po raz pierwszy będę reprezentować Polskę na takiej imprezie. Jestem w życiowej formie i jadę wygrać mistrzostwa. W okresie przygotowawczym trenowałem od poniedziałku do soboty, a jedynie tydzień musiałem odpuścić w połowie września z powodu zapalenia zatok.


Oprócz tych dwóch zawodników, w składzie na MŚ są inni złoci medaliści MP K-1 w Sanoku - 48kg Dagmara Tchorek, -56kg Ewa Pietrzykowska, -60kg Emilia Czerwińska, -60kg Michał Marszał, -67kg Wojciech Kazieczko, -71kg Damian Piskorz, -81kg Bartosz Dołbień, +91kg Michał Bławdziewicz.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się również zmagania w low kicku. Do liderów naszej reprezentacji powinni należeć: Iwona Nieroda-Zdziebko, Karolina Kubiak, Maksymilian Bratkowicz, Kacper Frątczak, Eliasz Jankowski, ale są też całkiem nowe postacie w osobach m.in. Dominika Tomicy, Adama Kryszewskiego i Andrzeja Jaroszuka.

- W mojej ocenie Iwona i Karolina są faworytkami zawodów, ale jak to w sporcie dobrze byłoby, aby nie zabrakło odrobiny szczęścia w losowaniu. W składzie są też Natalia Stelmowska, która ma za sobą start w Pucharze Świata na Węgrzech, i odnosząca sukcesy w juniorkach Justyna Ciborska – stwierdził trener Andrzej Garbaczewski.

Szkoleniowiec zwrócił uwagę na zgłoszenia ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku, Nowej Zelandii oraz krajów afrykańskich. – Małymi kroczkami zbliżamy się do olimpiady, dlatego konkurencja ze strony innych kontynentów będzie coraz większa. Ale my jesteśmy mocni. Ciekawy jestem występu debiutantów Stępnia, Tomicy, Kryszewskiego i Jaroszuka. Liczymy w sumie na szczęśliwą siódemkę medali, a jaki będzie kolor, to okaże się za kilka dni – podsumował.

Podczas tegorocznych MP w Nowym Targu najlepsi byli Iwona Nieroda (-56kg), dla której to już 9. tytuł w karierze, i Maksymilian Bratkowicz (-81kg). W MŚ walczyć będą również – z grona Mistrzów Polski – Karolina Kubiak -48kg, Natalia Stelmowska -65kg, Piotr Stępień -57kg, Eliasz Jankowski -67kg, Łukasz Kaczmarczyk -71kg i Kacper Frątczak -86kg.

- Nie bronię tytułu Mistrza Świata w K-1, ponieważ zbiłem kilka zbędnych kilogramów i próbuje sił w niższej wadze i nowej formule. Marzenia są wciąż te same - kolejny tytuł dla polskiej reprezentacji. Chciałem zacząć współpracę z trenerami Witoldem Kostka i Andrzejem Garbaczewskim i stąd wybór wersji low kick. Jestem dobrze przygotowany, jadę zdeterminowany do Sarajewa. Czas pokaże co będzie, na pewno będę walczyć na maksa – mówił Maksimilian Bratkowicz.

Wielkie sukcesy na ringach całego świata odnosi Iwona Nieroda-Zdziebko. Jak przypomniała, w debiucie w MŚ w low kicku zdobyła złoto, a miało to miejsce w 2011 roku w Macedonii. Jej trenerami w kadrze byli wtedy zmarły niedawno Tomasz Skrzypek oraz Tomasz Mamulski, a w klubie od lat współpracuje z Jerzym Pilarzem. – Mam w sercu i zawsze będę mieć trenera Tomasza Skrzypka, któremu wiele zawdzięczam. Z nim w narożniku wywalczyłam także złoto ME 2012. Zapamiętam go jako wielkiego motywatora i człowieka serdecznego, który zawsze z uśmiechem na twarzy witał się z zawodnikami - przyznała, a mówiąc o swoich szansach - i innych kadrowiczów - w Bośni i Hercegowinie powiedziała:

- Przygotowania do turnieju naprawdę dużo mnie kosztowały. W tym roku jadę bronić tytułu zdobytego przed dwoma laty na Węgrzech. Co do rywalek - jest nas 12 zawodniczek, ale z listy zgłoszeniowej poznaje tylko 3 nazwiska zawodniczek z Turcji, Chorwacji i Serbii. Myślę, że ostatnia z wymienionych Ajla Lukac, aktualna Mistrzyni Europy, będzie moją najtrudniejsza rywalką. Inne są mi nieznane, ale żadnej nie lekceważę. Sport jest nieprzewidywalny, a doświadczenie mówi mi, że muszę być gotowa i skoncentrowana w 100 proc. W Mistrzostwach Świata nie ma słabych przeciwniczek, poziom ciągle idzie w górę. Jako cała kadra, jesteśmy mocni psychicznie, waleczni, nie odpuszczamy do końca. Jesteśmy przecież jedną z najmocniejszych drużyn świata!

Niespodzianki chcą sprawić polscy debiutanci. – W Pucharze Świata we włoskim Rimini zająłem 2 miejsce, będą się starał wywalczyć jak najwyższą pozycję również w MŚ. Usatysfakcjonuje mnie powrót do Polski z krążkiem w jakimkolwiek kolorze, biorąc pod uwagę, że w mojej kategorii wagowej zgłoszony jest 18 zawodników. W trakcie przygotowań stoczyłem zwycięską walkę zawodową – powiedział Dominik Tomica, z kolei Andrzej Jaroszek dodał: - W dorobku mam złote medale Pucharu Polski w K1 i low kick, wygrywałem też w zawodach krajowych i międzynarodowych innych federacji. Po zmianie klubu i krótkiej przerwie wróciłem na ring, miałem też debiut zawodowy, ale w... MMA. Moim wielkim marzeniem jest zdobycie złota w Sarajewie.

Sporo zmian również w reprezentacji light contact, w której zabraknie m.in. z różnych powodów, znakomitych kickboxerów Pauliny Jarzmik i Łukasza Wichowskiego. Już jakiś czas temu karierę zakończyła innw wybitna postać tej formuły Dorota Godzina. Trenerzy Leszek Jobs i Henryk Piwowar powołali do kadry siedmioro złotych medalistów MP we Włoszakowicach: najlepszych w tej imprezie Adriana Sulewskiego -69kg i Martę Pyrę -55kg oraz Annę Knobel -50kg, Agatę Piechowicz -65kg, Przemysława Kalisza -57kg, Adriana Durmę -74kg i Rafała Gąszczaka +94kg.

- Mamy mieszanką doświadczenia z młodością, choć chyba więcej jest przedstawicieli młodszej generacji. Ze starej gwardii najbardziej utytułowani to Mistrz Europy Rafał Gąszczak i brązowy medalista ME 2018 Adrian Durma. Mocno wierzę i liczę ponadto na Adriana Sulewskiego, Anię Knobel, wierzę w przełamanie Piotrka Kołakowskiego. Połowa sukcesu to losowanie, a druga połowa to oczywiście praca treningowa w klubie oraz na zgrupowaniach i konsultacjach kadry, które mieliśmy w Zakopanem i Kurzętniku. Kilka osób stać na podium, innych na miejsca punktowane w przedziale 5-8. Zobaczymy jak wypadną debiutanci na czele z najmłodszym Przemkiem Kaliszem, który świetnie porusza się w light contact – powiedział Leszek Jobs.

Trener dodał, że podczas ostatnich sparingów w Kurzętniku udało się zaprosić grupę wartościowych sparingpartnerów. – Na przykład Rafał Gąszczak miał okazję potrenować z Adrianem Kowalkowskim i Kacprem Dąbrowskim, inni też mieli mocne sparingi. Marzy mi się kilka medali, w tym chociaż jedno złoto. Z dwóch tytułów byłbym bardzo szczęśliwy.

Czy Adrian Durma powtórzy sukces z ME 2018 i znów stanie na „pudle”? – Apetyt mam większy niż brąz. Chcę więcej, bo ciężko przepracowałem ten sezon. Znam czołowych zawodników, walczyłem z nimi i wygrywałem. Co jest kluczowym czynnikiem w takich zawodach? Głowa. Od niej wszystko się zaczyna. Na turnieju rangi MŚ każdy jest przygotowany na 120 proc. Więc kluczową rolę odegra psychika. Fakt, że losowanie też ma znaczenie. Patrzyłem na listę startową, wiem czego można się spodziewać po przeciwnikach.

Kierownikiem naszej reprezentacji jest Piotr Nasulewicz. Walki sędziować będzie pięcioro Polaków: Cecylia Pudlicka, Agnieszka Turchan, Ryszard Zawistowski, Janusz Wielgosz i Krzysztof Kacperski.

Kadra Polski:

K-1 Rules
-48kg Dagmara Tchorek (Palestra Warszawa), -52kg Barbara Nalepka (Fighter Wrocław), -56kg Ewa Pietrzykowska (Palestra Warszawa), -60kg Emilia Czerwińska (SKF Boksing Zielona Góra), -70kg Kamila Bałanda (Champion Gdańsk)
-60kg Michał Marszał (Golden Dragon Gym Bydgoszcz), -63,5kg Jan Lodzik (LKSW Tajfun Legionowo), -67kg Wojciech Kazieczko (Fun Fit 2 Boxing Team Zielona Góra), -71kg Damian Piskorz (Hunter Gym Bydgoszcz), -75kg Michał Burdan (Palestra Warszawa), -81kg Bartosz Dołbień (Palestra Warszawa), -86kg Szczepan Stawiarski (Palestra Warszawa), -91kg Jarosław Zawodni (KO Gym Swiebodzice), +91kg Michał Bławdziewicz (Palestra Warszawa)

Low kick
-48kg Karolina Kubiak (Łaski Klub Sztuk Walki Łask), -56kg Iwona Nieroda-Zdziebko (UKS Diament Pstrągowa), -65kg Natalia Stelmowska (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków), +70kg Justyna Ciborska (GSWW Najemnik Gliwice)
-57kg Piotr Stępień (MUKSW FF Sport Opoczno), -60kg Dominik Tomica (Paco Team Mysłowice), -67kg Eliasz Jankowski (Polkon Fight Legnica), -71kg Łukasz Kaczmarczyk (KS Gym-Fight Wrocław), -75kg Adam Kryszewski (KKK Rebelia Kartuzy), -81kg Maksymilian Bratkowicz (KS Gym-Fight Wrocław), -86kg Kacper Frątczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra), -91kg Dominik Grzęda (TKKF Ognisko Siedleckie), +91kg Andrzej Jaroszuk (Paco Team Mysłowice)

Light Contact
-50kg Anna Knobel (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański), -55kg Marta Pyra (KKS Sporty Walki Poznań), -65kg Agata Piechowicz (KB Legia Warszawa)
-57kg Przemysław Kalisz (SKF Boksing Zielona Góra), -63kg Maciej Mucha (CSE Sparta Chrzanów), -69kg Adrian Sulewski (Beniaminek 03 Starogard Gdański), -74kg Adrian Durma (Elbląski Klub Karate), -79kg Piotr Kołakowski (Zamek Expom Kurzętnik), -84kg Jakub Kalinowski (SK Kickboxing Politechniki Lubelskiej), +94kg Rafał Gąszczak (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra).
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL