Poznaliśmy zwycięzców w 13 kategoriach, wśród nich zawodnicy, trenerzy, sędzia, klub…
Polski Związek Kickboxingu pod kierownictwem prezesa Piotra Siegoczyńskiego bardzo dobrze poradził sobie w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Mimo licznych obostrzeń zeszłej jesieni udało się zorganizować wszystkie najważniejsze turnieje krajowe. Wyróżniające się osoby zostały laureatami – w 13 kategoriach – nagrody „Heros 2020”. Wśród laureatów są zawodnicy formuł planszowych i ringowych i sportu niepełnosprawnych oraz w kategorii „Nadzieja”, trenerzy, sędzia Jerzy Bassa, klub Dan Świdnik (trener główny Piotr Bernat), organizatorzy zawodów. Herosa honorowego przyznano legendzie kickboxingu Markowi Piotrowskiemu. Wybrano też Partnera roku.
Przeprowadzenie w bezpiecznych warunkach 5 turniejów o Mistrzostwo Polski w kilka tygodni to wielki sukces całego środowiska polskiego kickboxingu. Pracownicy PZKB na bieżąco wspierali kluby w wielu aspektach, m.in. w zakresie dostosowania treningów do obowiązujących rządowych wytycznych. Dzięki temu kickboxerzy mogli przygotowywać się do turniejów. Ze względów epidemicznych federacja WAKO nie mogła zorganizować międzynarodowych imprez mistrzowskich (MŚ, ME) w grupach młodzieżowych i seniorskich, a tymczasem to powiodło się PZKB, stawianemu jako wzór wśród polskich Związków Sportowych.
Nagrodzeni „Herosami” nie ukrywali miłego zaskoczenia, twierdząc, że nie spodziewali się takiego pięknego wyróżnienia za rok 2020, bardzo ciężki nie tylko dla kickboxingu i sportu w ogóle, ale we wszystkich aspektach życia codziennego. Zawodniczki i zawodnicy podkreślali, że nagroda jest wspaniałym sukcesem, docenieniem osiągnięć sportowych ubiegłorocznych, ale też we wcześniejszych latach. Podkreślali, że to także motywacja do dalszej ciężkiej pracy w salach treningowych.
W formułach planszowych „Herosy” dostali Julia Setla (Beskid Dragon Bielsko-Biała) i Adam Kryszewski (Rebelia Kartuzy). W MP 2020 Julia Setla zdobyła złoty medal w pointfightingu i srebrny w light contact w wadze -60kg. Adam Kryszewski zwyciężył w kat. -74kg w MP kick light.
- Myślę, że o moim wyróżnienie zadecydowała wygrana w Mistrzostwach Polski oraz tytuł najlepszej zawodniczki w pointfightingu. Chociaż uważam, że wieloletnie doświadczenie w zdobywaniu tytułu Mistrzyni Polski również miało wpływ na przyznanie mi Herosa. W związku z sytuacją epidemiologiczną wiele turniejów zostało odwołanych lub przełożonych, dlaczego tak bardzo się cieszę, że odbyły się Mistrzostwa Polski. Mocno się do nich przygotowywałam. Niestety nie udało mi się wystąpić w zawodach międzynarodowych, ale cel w postaci Mistrzostwa Polski został osiągnięty – mówi Julia Setla, podopieczna trenerki Agnieszki Turchan. Kilka dni temu Julia Setla wywalczyła kolejny tytuł mistrzowski w pointfightingu, pokonując tym razem w finale wagi -65kg w Zawierciu Laurę Wichowski (Tom Bee Team Góra Kalwaria).
Z kolei Adam Kryszewski dodał: - Nagroda niespodziewana. Jest wielu świetnych zawodników na zawodach PZKB, więc jest to bardzo duże wyróżnienie. Czynnikiem decydującym o zdobyciu tej nagrody prawdopodobnie było zwycięstwo w finale Mistrzostw Polski w najliczniej obsadzonej kategorii wagowej -74kg z Mateuszem Nizejewskim, Mistrzem Świata i Europy.
W formułach ringowych kapituła przyznała „Herosy” Paulinie Saczuk i Eliaszowi Jankowskiemu. Paulina Saczuk (AZS AWF Warszawa) w sezonie 2020 triumfowała w MP full contact, K-1 Rules, low kick -60kg, zaś Eliasz Jankowski ( Polkon Fight Legnica) sięgnął po złoto MP low kck -67kg. Legniczanin jest Wicemistrzem Europy w tej formule z 2014 i 2018 roku.
- Myślę, że rok 2020 był dla mnie bardzo udany, pomimo braku starów międzynarodowych. Zdobyłam Mistrzostwa Polski we wszystkich ringowych formułach i dodatkowo Mistrzostwo Warszawy. To był naprawdę dobry rok. Nagroda i takie wyróżnienie jak Heros jest dla mnie ogromną dawką motywacji do ciągłej pracy nad sobą. Bardzo dziękuję za wyróżnienie – stwierdziła Paulina Saczuk.
Eliasz Jankowski nie ukrywał natomiast, że dostał dodatkową motywację do przedłużenia kariery kickboxerskiej. Jesienią chciałby powalczyć w Mistrzostwach Świata we włoskim Lido di Jesolo, a co będzie w 2022 roku – jeszcze nie podjął decyzji.
- Ja także nie spodziewałem się takiego wyróżnienia. Sądzę, że o moim zwycięstwie w dorocznym plebiscycie PZKB przesądziły wrześniowe MP low kick. Zdobyłem złoty medal i otrzymałem nagrodę dla najlepszego zawodnika, a były to rekordowe mistrzostwa pod względem frekwencji. To mój pierwszy Heros i jestem z niego bardzo zadowolony. Jest wielu świetnych zawodników, ale na szczęście nie byłem członkiem jury. Nie wiem, jakie kandydatury były jeszcze brane pod uwagę. Teraz chciałbym się przygotować najlepiej jak potrafię do MŚ i postawić kropkę nad i w startach międzynarodowych. A co dalej, czas pokaże. Dużą rolę grają kontuzje, które zaczynają coraz częściej doskwierać – powiedział Eliasz Jankowski.
Tytuł Zawodnik roku w sporcie niepełnosprawnych – takie wyróżnienie otrzymał Przemysław Zdziabek (Dragon Kraków Paraboxing) za świetną walkę z przeciwnikiem z Czech.
Na miano „Nadziei roku” zapracował Adam Tutak (Samuraj Sanok), który po zeszłorocznych zwycięstwach w MP Juniorów w K-1 i low kick -86kg, niedawno triumfował w Mysłowicach w MP Seniorów w wadze -91kg.
- Absolutnie nie spodziewałem się takiego wyróżnienia i przez to nagroda cieszy mnie jeszcze bardziej. Sądzę, że o moim sukcesu zadecydował cały okres juniorski. Rok 2020 nie obfitował w starty z powodu sytuacji związanej z pandemią, jednakże udało mi się zdobyć Mistrzostwo Polski K-1 oraz low kick. Nie zostawiłem wątpliwości co do tego, kto jest najlepszy w mojej kategorii wagowej. Najbardziej jednak zapadł mi w pamięć low kick, w którym odprawiłem dwóch przeciwników przed czasem, a finał wygrałem jednogłośnie na punkty. Dostałem też wyróżnienie dla najlepszego juniora turnieju – przyznał Adam Tutak.
Trenerem roku jeśli chodzi o nasze kluby został Bogumił Połoński (Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Boksing Zielona Góra). Liczna grupa jego podopiecznych, na czele z Przemysławem Kacieją i Hanną Wysocką, zdobywała krajowe trofea.
Następne doroczne nagrody PZKB przyznano w kategoriach: Sędzia roku - Jerzy Bassa, Impreza roku – amatorska: Mistrzostwa Polski Full Contact 2020 – Drezdenko, organizator Rafał Bagiński, Impreza Roku - zawodowa: „Piaseczno Fight Night IX”, organizatorzy Marcin Pałuba, Mariusz Niziołek - X Fight Piaseczno.
I wreszcie kategoria "Klub roku”, którą wygrał Lubelski Klub Sportów Walki „Dan” Świdnik. Trenerem głównym jest Piotr Bernat, który podzielił się swoimi wrażeniami po odebraniu statuetki w Węgrowie.
- Nagroda dla naszego klubu była zupełną niespodzianką. Zajmujemy się głównie sportem dzieci i młodzieży, rywalizujemy przede wszystkim w pointfightingu i light contact, a naszych zawodników nie ma na wielkich galach kickboxingu i nie piszą o nas ogólnopolskie media. Tym bardziej cieszy, że PZKB dostrzega i promuje także ten "mały" kickboxing. Oczywiście jesteśmy widoczni na turniejach młodszych kategorii wiekowych, ale nie uważamy się za krajową potęgę. Staramy się być aktywni w środowisku tak kickbokserskim, jak i pozasportowym, podtrzymywać kontakty, zachęcać nowe kluby do współpracy czy też dołączania do PZKB. Jak powiedział podczas gali prezes Piotr Siegoczyński - znaczenie miała także nasza działalność w okresie pandemii, z jednej strony utrzymanie działalności bez większych strat, z drugiej - dobra współpraca ze Związkiem, który w naszej opinii sprawił się w czasach Covidu wzorcowo.
Piotr Bernat zaznaczył, że sportowo, biorąc pod uwagę nawet trudności związane z obostrzeniami, rok 2020 był bardzo dobry dla LKSW „Dan” Świdnik.s
- Udało nam się utrzymać wszystkie sekcje, a w niektórych nawet zwiększyć liczebność. Jesienią powróciliśmy do startów zdobywając medale na Mistrzostwach Polski kadetów starszych w Krynicy-Zdroju, młodszych w Węgrowie oraz na turnieju w Sulejówku. Dobrą passę kontynuowaliśmy w pierwszym półroczu 2021 roku. Heros PZKB to najlepszy akcent na ukoronowanie sezonu zakończonego udanymi startami na MP kadetów w Bałtowie, Letnim Grand Prix w Mińsku Mazowieckim i Pucharze Polski kadetów i Mistrzostwach Polski seniorów w Zawierciu, a także 13 powołaniami do kadry Polski. Nagrodę odbierałem w imieniu całego zespołu trenerów, działaczy, sympatyków i zawodników, którzy rozwijają kickboxing w barwach Dana. Przed nami teraz konsultacje w Czechach, obóz letni z udziałem trenerów z Bułgarii, w tym Mistrza Świata w pointfigthingu Borislava Radulova, organizowany wspólnie z klubem z Pabianic i oczywiście zgrupowania kadrowe – dodał Piotr Bernat.
Partnerem roku został Masters Fight Equipment, a Heros honorowy jury przyznało legendzie naszego sportu Markowi Piotrowskiemu, który toczy walkę o zdrowie.
Warto przypomnieć, że za rok 2019 Herosy otrzymali Mistrzowie Świata - Ewa Pietrzykowska (K-1 Rules), Kacper Frątczak (low kick), Rafał Gąszczak (kick light) i Mateusz Kubiszyn (full contact). To były też nagrody w roku jubileuszu 30-lecia Polskiego Związku Kickboxingu, którego szefem jest Piotr Siegoczyński, wielokrotny Mistrz Świata i Europy. Po raz pierwszy wtedy przyznano nagrodę „Zawodnik Roku – sport niepełnosprawnych”. Historycznym laureatem został Paweł Kaleta. Tytuł „Nadzieja Roku” otrzymał Oskar Zawiślak, Trener Roku” - Tomasz Pasek (kategoria Klub) i Tomasz Janowicz (Kategoria Kadra). Nagrody wręczono w 16 kategoriach.
Nagrody "Heros 2020" Polski Związek Kickboxingu:
- Zawodnik roku - formuły planszowe – Adam Kryszewski
- Zawodnik roku - formuły ringowe - Eliasz Jankowski
- Zawodniczka roku - formuły planszowe – Julia Setla
- Zawodniczka roku - formuły ringowe - Paulina Saczuk
- Zawodnik roku - sport niepełnosprawnych – Przemysław Zdziabek
- Nadzieja roku – Adam Tutak
- Trener roku (klub) – Bogumił Połoński
- Sędzia roku - Jerzy Bassa
- Impreza roku – amatorska: Mistrzostwa Polski Full Contact 2020 – Drezdenko, organizator Rafał Bagiński.
- Impreza Roku - zawodowa: „Piaseczno Fight Night IX” organizatorzy Marcin Pałuba, Mariusz Niziołek - X Fight
- Klub roku - Dan Świdnik
- Partner roku - Masters Fight Equipment
- Heros honorowy - Marek "Punisher" Piotrowski