Prawie 1000 kickboxerów i kickboxerek rywalizowało w Będzinie (woj. śląskie) w Mistrzostwach Polski seniorów, juniorów, weteranów w formułach Light Contact i Pointfighting oraz kadetów w Kick Light. Wspaniałe, kolejne w tym roku święto naszej dyscypliny sportu.
Organizatorami byli: Klub Sportowy Mistral Będzin i Jurajska Akademia Sportu Łazy, patronat objął Polski Związek Kickboxingu i honorowy patronat prezydent Miasta Będzina Łukasz Komoniewski.
W Będzinie pamiątkowymi statuetkami uhonorowano utytułowanych zawodników, prekursorów polskiego kickboxingu Piotra Siegoczyńskiego, dziś Prezesa Polskiego Związku Kickboxingu, i Przemysława Saletę.
Podsumowanie rozpoczynamy od rywalizacji seniorów i weteranów. Najlepszymi zawodnikami MP wybrano: w LC - Martę Pyrę i Marcina Blicharskiego, a w PF – Malwinę Strzelecką i Kacpra Kołodziejczyka. W mastersach wyróżniono, odpowiednio, doskonale znanych Piotra Wypchała i Marka Mazura.
Z kolei pierwszym w historii Międzynarodowym Mistrzem Polski w paraboksie został Paweł Kaleta (Dragon Kraków Paraboxing), który pokonał Czecha Jana Sochurka. W Będzinie w czasie MP powstały niedawno Polski Związek Paraboksu i PZKB zorganizowały międzynarodowy obóz dla zawodników niepełnosprawnych.
W walkach finałowych, w Light Contact -55kg Marta Pyra (KKS Sporty Walki Poznań) wygrała wskutek dyskwalifikacji Michelle Maier (Jurajska Akademia Sportu-Łazy), a w -79kg Marcin Blicharski (Fighter Wrocław) pokonał Krystiana Rzepkę (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) 3:0. W pojedynku o złote medal w Pointfightingu w kategorii -55kg Malwina Strzelecka (KSW Police) zwyciężyła Natalię Woińską (X Fight Piaseczno) 29:23, a w -74kg Kacper Kołodziejczyk (KS Orient Częstochowa) triumfował w rywalizacji z Dominikiem Kiełbowiczem (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime Wieliczka) 22:20. Jeszcze mniejsza różnica punktowa była w walce finałowej -69kg pomiędzy Oliwierem Baranowskim (Pabianicki Klub Sztuk Walki Azja) a Mateuszem Kucharzem (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime Wieliczka) 19:18.
W LC, w potyczce o złoto -60kg Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra) wygrała z Natalią Zakrzewską (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) 2:1, a w półfinale okazała się lepsza od aktualnej Mistrzyni Świata Moniki Puzio-Nieszporek (Krakowska Szkoła Sportowa Smok).
W turnieju Grand Champion w seniorach zwyciężyli Krystian Biś (KSW Police) i Michelle Maier, pokonując w decydujących walkach Macieja Kasprzyka (KS Orient Częstochowa) 14:10 i Patrycję Jaworską (Top Team Poland Warszawa) 9:4.
Po 2 seniorskie tytuły sięgnęli: małżeństwo Karolina i Bartosz Słodkowscy (Klub Sportów Walki Gorilla Głubczyce), Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino) i Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice).
W weteranach na najwyższym stopniu podium stanęli: Light Contact +94kg Krzysztof Majcher (Małopolska Szkoła Sportu i Rekreacji Ring Kraków) -94kg Piotr Wypchał (Krakowska Akademia Taekwon-do) -84kg Marcin Żuk (KS Taekwon-do Tornado Szczecin) -74kg Marek Mazur (KS Ziętek Team Kalisz) -55kg Sylwia Gondek-Winiarek (Siedlecki Klub Sportowy Gladiator) oraz Pointfighting +94kg Mirosław Stankiewicz (UPLKS Tęcza Stanisławów - Tang Soo Do Ronin Tęcza Stanisławów) -94kg Mariusz Niziołek (X Fight Piaseczno) -84kg Piotr Maślanka (LKS Puncher Płock) -74kg Marek Mazur (KS Ziętek Team Kalisz).
Po zawodach w Będzinie powiedzieli:
Marta Pyra: - Z finałową przeciwniczką mierzyłam się pierwszy raz. Żałuję, że nie była ona na pewno w pełni się, bo raptem chwilę wcześniej skończyła walkę w pointfightingu. Sama walka potrwała niepełną rundę, ponieważ rywalka pod wpływem mojej silnej presji cofała się i wychodziła za matę. Ostatecznie wygrałam przez dyskwalifikację. Nie startowałam w PF, żeby móc się w pełni skupić na obronie tytułu w LC. Jest to mój 7 tytuł mistrzowski w tej formule, a 5 w seniorach. Zarazem jest to ogólnie mój 14 tytuł Mistrzyni Polski i mogę z dumą powiedzieć, że od 10 lat - od pierwszych wygranych MP - co roku jestem mistrzynią kraju w minimum jednej formule walki. Oczywiście do mojego sukcesu przyczyniły się dwie ekipy, czyli KKS Sporty Walki Poznań, gdzie trenuję obecnie i KS Dragon Gorzów Wielkopolski. To klub, w którym rozpoczęłam swoją przygodę z kickboxingiem.
Bartosz Słodkowski: - W każdym pojedynku wszystko szło zgodnie z planem i nie było problemów ze zdobywaniem przewagi. Jednak moi oponenci ciągle napierali i nie odpuszczali, więc musiałem ciągle pracować i być czujnym. W LC czułem się mocniej, jest to moja startowa formuła, w której będę reprezentował Polskę na listopadowych Mistrzostwach Świata w Portugali. Z niektórymi zawodnikami spotkałem się rok temu na macie. W finale znów stanąłem naprzeciwko Marcina Szulety, tegorocznego Mistrza Polski w Full Contact, był najmocniejszym z moich rywali.
Kinga Szlachcic: - Walki, które stoczyłam na Mistrzostwach Polski Light Contact w Będzinie były wymagające. Rywalki postawiły ciężkie warunki, co ogromnie mnie cieszy. Aktualnie celem nadrzędnym są Igrzyska Europejskie w Krakowie, więc takie walki są bardzo cenne. Zarówno półfinałowa, jak i finałowa były zacięte. Do ostatnich sekund trwała rywalizacja o zwycięstwo. Zarówno z Moniką, jak i z Natalią miałam już okazję walczyć. Z Natalią Zakrzewską spotkałam się drugi raz i pozwolę nazwać sobie naszą walkę zwycięskim rewanżem za zeszłoroczne Mistrzostwa Polski w Zawierciu w tej samej formule.
Piotr Kołakowski: - Jest to mój trzeci z rzędu tytuł Mistrza Polski wśród seniorów w formule light contact. Pierwszy raz miałem okazję walczyć z Dawidem Hellwingiem. Obserwowałem zmagania moich rywali od początku, gdyż pojawiło się sporo nowych nazwisk w kategorii. Widziałem, że dużo starszy ode mnie Dawid bazuje na tak zwanym "presingu" popartym silnymi ciosami bokserskimi. Wraz z moim trenerem zdecydowaliśmy, że w walce finałowej musimy postawić na odpowiedni dystans i pracę nóg. Nie obyło się także bez wymian bokserskich. Finalnie zrealizowaliśmy plan na ten pojedynek, dzięki czemu wyraźnie zwyciężyłem. Muszę przyznać, że była to walka, która wymagała ode mnie najwięcej skupienia podczas turnieju. Rywalizowałem wyłącznie w formule light contact, gdyż nie chciałem pogłębiać kontuzji, które trochę mi doskwierały.
Paulina Stenka: - W formule light contact jest to moje drugie złoto. Stoczyłam dwie walki. Obie zawodniczki były bardzo dobrze przygotowane do zawodów, ale walka finałowa była bardziej wymagająca. Był to bardzo zacięty pojedynek, który zakończył się wynikiem 2:1.
W Będzinie również wywalczyłam złoto w formule pointfighting. W tej rywalizacji stoczyłam 3 pojedynki. Walkę ćwierćfinałową i półfinałową zakończyłam przed czasem z wynikiem 11:1. Natomiast finałowa była bardzo wyrównana, zdobywałyśmy punkt za punkt, dopiero w ostatniej rundzie osiągnęłam przewagę. Jestem bardzo zadowolona z startu w tych mistrzostwach, wszystko poszło po mojej myśli.
Albert Mederski: - Był to mój 4 start seniorski w light contact oraz 4 złoto (1 w -57kg, 3 w -63kg). Jeśli chodzi o liczbę walk z Maciejem Muchą, było ich wiele, znamy się z poprzednich lat oraz zgrupowań, gdzie często sparujemy. Zdecydowanie był to dla mnie najtrudniejszy pojedynek w turnieju. Maciej był bardzo dobrze przygotowany kondycyjnie czym mnie zaskoczył, jednakże dzięki mojemu niezawodnemu narożnikowi Sebastianowi Prokopowi oraz Leszkowi Jobsowi wygrałem finałowy pojedynek. Jeśli chodzi o PF zdecydowanie nie jest to moja formuła i rzadko w niej startuję.
Anna Knobel: - Występ na mistrzostwach oceniam bardzo dobrze. Startowała tyko w formule LC. Mistrzostwa Polski były jednym z etapów przygotowań do Igrzysk Europejskich. Jak na razie wszystko zmierza w dobrym kierunku. Finał z Nikola nie należał do łatwych, bo jest to bardzo rozkopana zawodniczka. Po pierwszej rundzie wynik był praktycznie remisowy, w drugiej i trzeciej odskoczyłam na bezpieczną liczbę punktów poprzez skracanie dystansu i już nie dałam sobie wyrwać zwycięstwa. Więc zrewanżowałam się za finał z zeszłego roku.
Kacper Kołodziejczyk: - Przebieg walki z Dominikiem Kiełbowiczem był bardzo wyrównany, w pewnym momencie przegrywałem walkę, ale ostatecznie wygrałem 2 punktami. Na Mistrzostwach Polski startowałem też w LC, w którym zdobyłem drugie miejsce. Łącznie mam 4 medale MP seniorów, wcześniej złoto i srebro w Pointfightingu.
Zuzanna Kalbarczyk: - Finał był bardzo zacięty, to było moje pierwsze starcie z Julią Bonder. Do tej walki wyszłam ze spokojem i chłodną głową. Jest to moje 3 Mistrzostwo Polski w seniorach w formule Pointfighting. W LC stoczyłam dwie walki, pierwszą wygrywając na punkty z Gabrielą Kowalską, natomiast w półfinale po bardzo zaciętym pojedynku uległam Natalii Zakrzewskiej i ostatecznie zakończyłam rywalizację na 3 miejscu podium.
Oskar Zawiślak: - Jest to mój 8 tytuł Mistrza Polski w formule Light Contact, a 2 w seniorskich Mistrzostwach Polski. W Będzinie obroniłem tytuł sprzed roku. Była to moja druga walka z Patrykiem Możdżyńskim. Dwa lata temu przegrałem z nim finał w Zawierciu, więc bardzo zależało mi na rewanżu. Wszyscy dobrze wiemy, że Patryk jest bardzo dobrym i mocnym zawodnikiem klasy światowej w formułach ringowych.
Uważam, że od tamtej porażki wyciągnąłem wnioski, zmieniłem sposób poruszania się na macie i poprawiłem się boksersko. Także nasz bilans wynosi 1:1. W Polsce była to moja najcięższa walka finałowa do tej pory w Light Contact.
Malwina Strzelecka: - Występ na Mistrzostwach Polski oceniam dobrze, pojechałam obronić tytuł i tak też się stało. W finale spotkałam się z Natalią Woińską, było to już nasze chyba trzecie starcie, także wiedziałam czego mogę się spodziewać i na ile sobie pozwolić. Całe trzy rundy spokój i kontrolowanie tego, co się dzieje na macie, narożnik mój także ze spokojną głową. Starty zaczęłam jako senior, także jest to mój ósmy tytuł w pointfightingu.
Maciej Kasprzyk: - Walczyłem z finałowym rywalem Dariuszem Pazdanem w ciągu ostatnich lat kilka razy na mniejszych zawodach. W Pointfightingu zawsze wygrywałem, dlatego wiedziałem czego się spodziewać i jak zawalczyć. W Będzinie startowałem także w LC, ale nie poszło po mojej myśli, przegrałem pierwszą walkę.
Dominik Kaim: - Mój występ na Mistrzostwach Polski w Będzinie zaliczam do udanych. Zdobyłem złoty medal w Pointfightingu. Rywalizację zacząłem od pewnie wygranego półfinału z utytułowanym Maksymilianem Palejem. W finale zmierzyłem się z Kamilem Krukiem, z którym nigdy nie miałem okazji zawalczyć. Zacząłem narzucać swój styl walki i bardzo szybko odskoczyłem na punkty. Zwyciężyłem na początku drugiej rundy przewagą techniczną 13:3. Swoich sił spróbowałem też w formule Light Contact. Bardzo dobrze zacząłem, od wygranej walki z Maksymilianem Palejem, ale niestety już w ćwierćfinale musiałem uznać wyższość Dawida Hellwing. Doszedł on do finału, czego bardzo mu gratuluję.
Wyniki walk finałowych MO – seniorzy:
Light Contact
+94kg Bartosz Słodkowski (Klub Sportów Walki Gorilla Głubczyce) - Marcin Szuleta (KKS Sporty Walki Poznań) 3:0
-94kg Filip Chmera (Kkt Bałtyk Koszalin) - Patryk Rasch (Rebelia Kartuzy) wo
-89kg Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice ) - Bartosz Papierz (KKT Bałtyk Koszalin) TKO 3
-84kg Piotr Kołakowski (Sekcja Kickboxingu LUKS Zamek Expom Kurzętnik) - Dawid Hellwing (KKS Sporty Walki Poznań) 3:0
-79kg Marcin Blicharski (Fighter Wrocław) - Krystian Rzepka (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) 3:0
-69kg Oskar Zawiślak (KS Shark Łódź ) - Patryk Możdżyński (KKS Sporty Walki Poznań) 3:0
-63kg Albert Mederski (MUKS Olimpia Kickboxing Nowe Miasto Lubawskie) - Maciej Mucha (KS CSE Sparta Kickboxing Krzeszowice) 3:0
+70kg Hanna Wysocka (Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Boksing" Zielona Góra) - Iwona Witka Jeżewska (KKT Bałtyk Koszalin) TKO 3
-70kg Paulina Stenka (KTS-K Kickboxing GOSRiT Luzino) - Julia Marciniak (KSW Szczecinek) 2:1
-65kg Karolina Słodkowska (Klub Sportów Walki Gorilla Głubczyce) - Maria Jackowska (SKF Boksing Zielona Góra) 2:1
-60kg Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra) - Natalia Zakrzewska (MUKS Olimpia Nowe Miasto Lubawskie) 2:1
-55kg Marta Pyra (KKS Sporty Walki Poznań) - Michelle Maier (Jurajska Akademia Sportu-Łazy) dyskw.
-50kg Anna Knobel (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański) -
Nicola Kaczmarek (Klub sportowy "Prosna" Kalisz) 3:0
Pointfighting
+94kg Bartosz Słodkowski (Klub Sportów Walki Gorilla Głubczyce) - Jakub Górecki (WKS Sfinks Węgrów) wo
-94kg Mariusz Migdalski (KS Ippon Koronowo) - Patryk Orzechowski (SKT Dzierżoniów Skt Tiger) 12:2
-89kg Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice) - Jakub Płachta (Klub Sportowy Centrum Tang Soo Do Pionki) 21:19
-84kg Dominik Kaim (UPLKS Tęcza Stanisławów - Klub Tang Soo Do- Ronin TSD Stanisławów) - Kamil Kruk (Krakowska Akademia Taekwon-do) 13:3
-79kg Krystian Biś (KSW TEAM POLICE) - Błażej Krause (Szkoła Sztuk Walki Tajfun Gdynia ) 11:1
-74kg Kacper Kołodziejczyk (Klub Sportowy Orient Częstochowa) - Dominik Kiełbowicz (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime) 22:20
-69kg Oliwier Baranowski (Pabianicki Klub Sztuk Walki AZJA) - Mateusz Kucharz (Wielicko-Gdowska Szkoła Walki Prime Wieliczka) 19:18
-63kg Maciej Kasprzyk (KS Orient Częstochowa) - Dariusz Pazdan (Krakowskie Centrum Taekwon-do) 14:4
-57kg Jakub Grzywacz - Piotr Olszewski (obaj KS Centrum Tang Soo Do Pionki) 24:20
+70kg Patrycja Jaworska (Top Team Poland Warszawa) - Zuzanna Maj (KS Centrum Tang Soo Do Pionki) 11:1
-70kg Paulina Stenka (KTS-K GOSRiT Luzino) - Magdalena Gadomska (Top Team Poland Warszawa) 26:20
-65kg Karolina Słodkowska (Klub Sportów Walki Gorilla Głubczyce) - Łucja Smorawińska (Akademia Sportów Walki Knockout Zielona Góra) 10:0
-60kg Zuzanna Kalbarczyk (KTS-K GOSRiT Luzino) - Julia Bonder (Top Team Poland Warszawa) 13:10
-55kg Malwina Strzelecka (KSW Police) - Natalia Woińska (X Fight Piaseczno) 29:23
-50kg Aleksandra Mądraszewska (Gdański Klub Sportowy Champion) - Aleksandra Grzywacz (KS Centrum Tang Soo Do Pionki) 15:12