Fundacja Mistrzom Sportu
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza
Creative Green

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
Masters
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Igrzyska Europejskie: przedstawiamy kadrę mężczyzn Full Contact

08.05.2023
Igrzyska Europejskie: przedstawiamy kadrę mężczyzn Full Contact
Igrzyska Europejskie: przedstawiamy kadrę mężczyzn Full Contact
Trzej (komplet) reprezentanci Polski w Full Contact zdobyli kwalifikację i wystąpią na ringu w Myślenicach w zbliżających się Igrzyskach Europejskich. Turniej w kickboxingu potrwa od 30 czerwca do 2 lipca. Nasza dyscyplina sportu debiutuje w tych prestiżowych zawodach.

W poprzednich odcinkach przedstawiliśmy sylwetki czterech polskich zawodniczek - Anna Knobel Light Contact -50kg, Monika Puzio-Nieszporek Light Contact -60kg, Kinga Szlachcic Full Contact -60kg, Karolina Juja Full Contact -70kg, a także trzech zawodników, którzy wystąpią na macie Albert Mederski Light Contact -63kg, Krystian Rzepka Light Contact -79kg, Maciej Kasprzyk -63kg Pointfighting.

Dzisiaj prezentujemy kickboxerów, którzy rywalizować będą w ringowej formule Full Contact. Tymi sportowcami są Oskar Sobański -63,5kg, Jakub Pokusa -75kg, Robert Krasoń -86kg. W kadrze narodowej ich trenerzy to Radosław Laskowski i Wojciech Kierstein.

- Uczestnicy Europejskich Igrzysk Olimpijskich zawodnicy zostali wyselekcjonowani podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Europy, więc o słabszych zawodnikach startujących w Polsce nie ma mowy. Wszystkie trzy kategorie, od najwyższej 86kg, 75kg i 63,5kg są obstawione przez mocnych kickboxerów – mówi Radosław Laskowski, trener główny Biało-Czerwonych.

Rywale Polaków:

-63,5kg Damiano Tramontana (Włochy), Eoin Glynn (Irlandia), Farid Aghamoghlanov (Azerbejdżan), Tatu Maunu (Finlandia), Emil Khalilovi (Gruzja), John Dalton (Wlk. Brytania), Milton Barrios (Norwegia)

-75kg Tymur Brykov (Ukraina), Peter Carr (Irlandia), Pedro Sauzelo (Portugalia), Luka Shoniya (Gruzja), Jaakko Haanpaa (Finlandia), Aleksandar Konovalov (Serbia), Mario Andrea Nani (Włochy)

-86kg Artem Melnyk (Ukraina), Sebastian Fapso (Słowacja), Zurab Ivaniadze (Gruzja), Aymerik Tessier (Francja), Emrah Yasar (Turcja), Elios Lulaj (Włochy), Hamdi Hajji-Mohamed (Hiszpania)

- Oskar Sobański ma na swojej drodze świetnie technicznie wyszkolonego Włocha Tramontanę, bardzo dobrze boksującego Irlandczyka Daltona, czy piekielnie silnego Fina Maunu. Jednak wszyscy są w zasięgu naszego Oskara.

- Jakub Pokusa zmierzy się z objawieniem poprzednich Mistrzostw Europy, Gruzinem Shoniyą, który został najlepszym zawodnikiem turnieju albo wielokrotnym Mistrzem Świata w K-1 i Low Kick Serbem Konovalovem. Może też wylosować Ukraińca Brykova, który również boksuje zawodowo i jest niepokonany na profesjonalnych ringach. Można powiedzieć, że jest to "kategoria śmierci", bo każdy zawodnik może wygrać z każdym. Jestem przekonany że to nasz Kuba Pokusa będzie zwycięzcą.

- Również kategoria Roberta Krasonia jest bardzo wyrównana. "Robson" ma rachunki do wyrównania w Hiszpanem Hajji-Mohamedem, z którym przegrał zarówno w walce zawodowej jednogłośną decyzją sędziów, jak i w rywalizacji amatorskiej stosunkiem głosów 1:2. Jeśli Robert Krasoń dobrze mentalnie "wejdzie” w turniej ma wielką szansę wygrać całe Igrzyska Europejskie – mówi trener Radosław Laskowski.

Podsumowując szanse Polaków, szkoleniowiec z Poznania stwierdził: - Zdecydowanie należy poczekać na losowanie. Jednak, tak jak powiedziałem, wszystkie trzy kategorie wagowe są tak wyrównane, że praktycznie każdy z każdym może wygrać.

Najmłodszy z reprezentacji Full Contact Oskar Sobański ma niespełna 20 lat, Jakub Pokusy liczy 27 lat, a najstarszy jest Robert Krasoń, który wkrótce skończy 32 lata.

W 3 edycji Igrzysk Europejskich (poprzednie bez naszej dyscypliny odbyły się w 2015 roku w Azerbejdżanie i 2019 roku w Białorusi) medale zdobędą kickboxerzy w Light Contact, Pointfightingu, Full Contact. Walki odbywać się będą w 16 kategoriach - po 8 kobiet i mężczyzn, łącznie 128 zawodniczek i zawodników. Pojedynki ćwierćfinałowe zaplanowano na 30 czerwca, półfinałowe 1 lipca i finałowe 2 lipca. Nie ma pojedynków o 3 miejsce.

Kadra mężczyzn w Full Contact na Igrzyska Europejskie:

Oskar Sobański (KO Gym Świebodzice)

- Kickboxing debiutuje na Igrzyskach Europejskich w Krakowie/Małopolsce, więc cieszę się, że z moim udziałem i dołożę wszelkich starań, aby stanąć na najwyższym stopniu podium i godnie reprezentować nasz kraj na tak poważnej imprezie międzynarodowej.

- Jeśli chodzi o zawodników z mojej wagi, jest to ścisła czołówka światowa z wielokrotnym Mistrzem Świata WAKO i WAKO PRO włącznie. Mam dopiero 19 lat, dlatego wszystkich zawodników nie znam, ale nie kalkuluję, każdego traktuję poważnie.

Sylwetka
Data i miejsce ur.: 22.08.2003, Bydgoszcz
Wzrost: 176 cm, waga: 63,5 kg
Początek treningów: przygodę z kickboxingiem rozpocząłem w 2016 roku w klubie Smok Toruń u trenera Marka Marszała. Jako kadet wygrałem swoje pierwsze zawody Polish Fighter Cup 6, co zapoczątkowało chęć dalszego rozwoju. Chcąc poszerzać sportowe horyzonty, postanowiłem, że nauczę się pięściarstwa. Trenowałem równolegle boks i kickboxing. Wywalczyłem brązowy medal Mistrzostw Polski juniorów w boksie olimpijskim, reprezentując klub Pomorzanin Toruń
Trenerzy, kluby: aktualnie współpracuję z trenerami Mariuszem Cieślińskim i Adrianem Ochnickim
Największe sukcesy: w kickboxingu wywalczyłem pięć złotych medali Mistrzostw Polski w formułach ringowych: juniorów, młodzieżowców i seniorów, a także brązowy medal Mistrzostw Europy reprezentując A&W Team Obrowo, KO Gym Świebodzice)
Marzenie w kickboxingu: moim marzeniem jest stanąć na podium Igrzysk Olimpijskich słuchając Mazurka Dąbrowskiego

Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań)

- Dla mnie jest to przełomowy moment w historii polskiego, jaki i światowego kickboxingu. Tym samym bardzo się cieszę, że mogę pisać tę historie.

- W mojej ósemce w kategorii -75kg są zawodnicy znani mi osobiście, z którymi miałem okazje wygrywać, ale także kickboxerzy, którym chcę się zrewanżować jak zawodnik z Serbii Konovalov. Będą także przeciwnicy, z jakimi spotkam się w ringu pora pierwszy.

- W tym toku stoczyłem 3 walki i wszystkie wygrałem. Przede mną kilka zgrupowań przygotowujących mnie do Igrzysk Europejskich.

Sylwetka
Data i miejsce ur.: 16.02.1996, Szczecinek
Wzrost: 182 cm, waga 75 kg
Początek treningów: w 2008 roku rozpocząłem treningi w KSW Szczecinek pod okiem Świętej Pamięci Krzysztofa Pajewskiego oraz Zbigniewa Sołtysa, a w 2015 roku rozpocząłem treningi w KKS Sporty Walki Poznań pod okiem Radosława Laskowskiego i Wojciecha Kiersteina
Największe sukcesy: Zawodowe Mistrzostwo Świata w kickboxingu, 5 złotych medali Pucharu Świata w kickboixngu, Mistrzostwo Świata w taekwondo
Najtrudniejsi rywale zagraniczni: największy rywal to ja sam
Marzenie w kickboxingu: marzenia, a w zasadzie cele w kickboxingu to amatorskie Mistrzostwo Świata, złoto na Igrzyskach Europejskich oraz stoczenie i wygranie kilku-, kilkunastu walk zawodowych.
Hobby, zainteresowania: moje hobby to sport, motoryzacja, sztuka i natura.

Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center)

- Dla mnie to bardzo ważna sprawa, jestem dumny i szczęśliwy, bo o Igrzyskach marzyłem jako mały dzieciak. Wiedziałem, że kickboxing nie jest dyscypliną olimpijską, ale sekcji boksu w Piotrkowie Trybunalskim nie było, więc wybrałem kick. I teraz moje marzenia się spełniają.

- Rywale są znani, będziemy ich analizować. Z niektórymi walczyłem, ale z większością jeszcze nie. Jedno jest pewne, będą bici, będą leżeć i będą płakać.

- Pierwsza cześć półrocza obfitowała w starty. Każdy z występów traktowałem jako start kontrolny, mimo że były to walki w różnych formułach to jednak dużo wniosły do przygotowań do Igrzysk Europejskich. Pierwszy z nich to Włochy i mecz reprezentacji w Full Contact, kolejny to walka zawodowa w K-1 na gali FEN, później boksowałem na Mistrzostwach Województwa w pięściarstwie olimpijskim a na koniec Mistrzostwa Polski Full Contact. Przed nami dwa zgrupowania i około 2 miesiące ciężkiej tyrki. Cel jest jeden!

Sylwetka
Data i miejsce ur.: 12.05.1991, Piotrków Trybunalski
Wzrost, waga: 189 cm, 86 kg
Data rozpoczęcia treningów kickboxingu: 1 stycznia 2007 roku
Trenerzy: Krzysztof Toma - Tom Center Piotrków Trybunalski, Bartek Jawornik - Pif Paf Team, Radosław Laskowski KKS Sporty Walki
Sukcesy: srebrny medal Mistrzostw Świata Dublin 2015, złoty medal Mistrzostw Europy Maribor 2018, Zawodowe Mistrzostwo Europy Cean 2016, brązowy medal Mistrzostw Świata Lido di Jesolo 2021
Najtrudniejsi rywale w tym roku: Damian Piskorz oraz Hamdi Hajji-Mohamed
Marzenie w kickboxingu: chciałbym zostać Mistrzem Świata, tylko tego mi brakuje, a następnie chciałbym dostać się do Karate Combat do Stanów Zjednoczonych i tam zdobyć pas mistrzowski.
Hobby, zainteresowania: bushcraft, aktywne spędzanie czasu, tj. sport w każdej odsłonie, najlepiej na dziko, a także gry na PC.
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL