Fundacja Mistrzom Sportu
Masters
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Igrzyska Europejskie: w środę ceremonia ślubowania polskich kickboxerów, walki od piątku

28.06.2023
Igrzyska Europejskie: w środę ceremonia ślubowania polskich kickboxerów, walki od piątku
Igrzyska Europejskie: w środę ceremonia ślubowania polskich kickboxerów, walki od piątku

10 reprezentantów Polski (4 zawodniczki i 6 zawodników) wystąpi w turnieju kickboxerskim podczas Igrzysk Europejskich Kraków/Małopolska 2023. Nasza dyscyplina debiutuje w tak wielkim wydarzeniu sportowym. W środę, 28 czerwca o g. 16:00 kickboxerzy wezmą udział w ceremonii ślubowania w Arenie Myślenice. Tam będą walczyć o medale.


To trzecia edycja Igrzysk Starego Kontynentu. W Myślenicach rywalizacja kickboxerska odbywać się będzie w trzech formułach: Light Contact, Pointfighting, Full Contact. Kwalifikację zdobyło po 8 kobiet i mężczyzn w 16 kategoriach (PF – 6, FC – 6, LC - 4), a zatem w sumie zawodniczek i zawodników. Chociaż organizatorzy informują, że start potwierdziły 123 osoby z 22 krajów.

Największe reprezentacje w kickboxingu awizowali Włosi – 16 (komplet), Turcja (12), Irlandia (10), Polska (10). Najmniejsze zaś mają Azerowie, Czesi, Francuzi – po jednym przedstawicielu.

Pojedynki ćwierćfinałowe Igrzysk Europejskich odbędą się 30 czerwca (piątek), półfinałowe 1 lipca (sobota) i finałowe 2 lipca (niedziela). Walki o złote medale rozpoczną się o g. 11:00 i potrwają do 17:00. To będzie wielkie święto kickboxingu.

Nasz kraj reprezentować będą: kobiety Light Contact - Anna Knobel -50kg i Monika Puzio-Nieszporek -60kg, Full Contact - Kinga Szlachcic -60kg i Karolina Juja -70kg, mężczyźni Albert Mederski -63kg i Krystian Rzepka -79kg w Light Contact oraz Maciej Kasprzyk -63kg w Pointfightingu, Oskar Sobański -63,5kg, Jakub Pokusa -75kg, Robert Krasoń -86kg w Full Contact.

Mamy w składzie czterech młodych kickboxerów: urodzonego w 2003 roku Oskara Sobańskiego, 2001 – Krystiana Rzepkę, Macieja Kasprzyka, 2000 – Alberta Mederskiego. W gronie najstarszych i najbardziej doświadczonych są: Anna Knobel 1990, Robert Krasoń 1991, Karolina Juja 1992, Monika Puzio-Nieszporek 1993.

Trenerami naszej kadry narodowej są Leszek Jobs/Henryk Piwowar (Light Contact), Bartosz Baczyński/Tomasz Kurzeja (Pointfigting), Radosław Laskowski/Wojciech Kierstein (Full Contact). Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Europejskich w Krakowie polski kickboxing reprezentowali m.in. Prezes Polskiego Związku Kickboxingu Piotr Siegoczyński i trener Tomasz Mamulski.

W Full Contact kibice obejrzą walki w wagach -63,5 -75 -86kg mężczyzn, -52 -60 -70kg kobiet, w Pointfightingu -63 -74 -84kg mężczyzn, -50 -60 -70kg kobiet, w Light Contact -63 -79kg mężczyzn, -50 -60kg kobiet. Nie ma pojedynków o 3 miejsce.

Głos oddajemy szkoleniowcom:

Radosław Laskowski: - Jesteśmy gotowi na start na Igrzyskach. Cała piątka naszych zawodników, wraz ze mną i trenerem Wojtkiem Kiersteinem, zamelduje się w Myślenicach jutro, tj. w środę o g. 13:00. Trzy godziny później mamy ceremonię ślubowania. Następnie kontrola lekarska i waga. W czwartek zrobimy rozruch. Będziemy wiedzieć już personalnie z kim kto walczy, więc przypomnimy sobie jeszcze raz założenia taktyczne na konkretny pojedynek. Jestem dobrej myśli, jedziemy po 5 złotych medali, a co z tego uda nam się zrealizować, czas pokaże.

Leszek Jobs: - Na Igrzyska Europejskie zakwalifikowali się: Anna Knobel, Monika Puzio-Nieszporek, Albert Mederski i Krystian Rzepka. Spotykamy się o g. 13:00 w Arenie Myślenice, gdzie odbieramy akredytację, następnie odbędzie się kontrola medyczna i oficjalne ważenie. Losowanie przeprowadzone zostanie 29 czerwca o g. 16:00. Na Igrzyskach Europejskich są sami najlepsi zawodnicy danych kategorii wagowych, jak również Mistrzowie Świata, którzy na Mistrzostwach Europy zmienili swoją kategorię wagową, żeby wystartować w Polsce. Nasi kickboxerzy na ostatnim zgrupowaniu pokazali wysoką dyspozycję. Mamy również cały czas kontakt z trenerami klubowymi i wiemy, że zawodnicy ciężko pracują i są bardzo dobrze przygotowani. Liczymy na medale i wiemy, że każdy z reprezentantów zrobi wszystko, żeby je zdobyć.

Bartosz Baczyński: - Skład bez zmian na IE, w formule pointfighting wystąpi jako jedyny Maciej Kasprzyk. W Myślenicach spotykamy się jutro, a losowanie w czwartek. Co do oczekiwanych wyników, będziemy zadowoleni z każdego wygranego pojedynku na tak wysokim poziomie. Odnośnie tego kto zostanie gwiazdą igrzysk to ciężko przewidzieć, ponieważ jest wielu świetnych zawodników.

Skład reprezentacji Polski:

Full Contact
-60kg Kinga Szlachcic (SKF Boksing Zielona Góra), 13.09.1995
-70kg Karolina Juja (KKS Sporty Walki Poznań), 27.08.1992

-63,5kg Oskar Sobański (KO Gym Świebodzice), 22.08.2003
-75kg Jakub Pokusa (KKS Sporty Walki Poznań), 16.02.1996
-86kg Robert Krasoń (Piotrkowska Szkoła Sztuk Walki Tom Center), 12.05.1991

Light Contact
-50kg Anna Knobel (KS Beniaminek 03 Starogard Gdański), 14.03.1990
-60kg Monika Puzio-Nieszporek (Krakowska Szkoła Sportowa Smok), 07.06.1993

-63kg Albert Mederski (Olimpia Nowe Miasto Lubawskie), 09.09.2000
-79kg Krystian Rzepka (Zamek Expom Kurzętnik), 25.02.2001

Pointfighting
-63kg Maciej Kasprzyk (Orient Częstochowa) 09.10.2001

Robert Krasoń: - W maju i czerwcu już nie startowałem, skupiliśmy się na treningach i sparingach. Odbyliśmy dwa obozy z trenerem kadry narodowej Radkiem Laskowskim i jeździłem trochę po Polsce na sparingi. Zdrowie dopisuje, nie było przerw ani kontuzji. W Myślenicach jeszcze nie walczyłem.

Monika Puzio-Nieszporek: - W ostatnich tygodniach nie startowałam w zawodach w kickboxingu. W tym czasie intensywnie przygotowywałam się w moim klubie - liczne sparingi, indywidualne treningi z trenerem Grzegorzem Majcherem. Byłam również na zgrupowaniu kadry w Light Contact. Cały okres przygotowawczy udało się przejść bez większych kontuzji. W Myślenicach startowałam na Międzynarodowym Grand Prix w boksie w 2018 roku. Był to jeden z moich pierwszych startów i dobrze go wspominam, bowiem wygrałam.

Jakub Pokusa: - Nie brałem wcześniej udziału w żadnych zawodach rozgrywanych w Myślenicach. Nie uczestniczyłem też w zawodach na przełomie maja i czerwca, jedynie w mocnym obozie sparingowym, podczas którego sparowałem m.in. z Robertem Krasoniem i Patrykiem Możdżyńskim. Zdrowie na poziomie przyzwoitym.

Karolina Juja: - Przygotowania przebiegły dobrze. Wzięłam udział w dwóch zgrupowania kadry narodowej. Pierwsze w Olandii, drugie natomiast w Zakopanem. Były to zgrupowania sparingowe, dlatego w maju i czerwcu nie startowałam na zawodach. Nie miałam przerw w treningach, zdarzały się kontuzje, ale nie aż tak poważne żeby rezygnować z treningów.

Maciej Kasprzyk: - Od Mistrzostw Polski wystartowałem tylko w Pucharze Świata w Budapeszcie, niestety bez medalu. Ze zdrowiem na szczęście w porządku. Całe przygotowania przebiegły bez kontuzji. Nigdy wcześniej nie miałem okazji walczyć w Myślenicach.

Kinga Szlachcic: - Przygotowań startowych nie było, trenerzy kadrowi zorganizowali zgrupowanie, na którym uwzględnione były sesje sparingowe z czołówką zawodników naszego kraju. Stan zdrowia umożliwił mi do końca zrealizować założony plan treningowy. Nie musiałam przerywać ani rezygnować z żadnej jednostki treningowej. W Myślenicach będę sportowo rywalizowała pierwszy raz, więc liczę na to, że będą dla mnie “szczęśliwym miastem”.

Oskar Sobański: - Wcześniej nie startowałem w Myślenicach. Stan zdrowotny jest na dobrym poziomie, obyło się bez większych kontuzji. Natomiast w maju/czerwcu nie występowałem w turniejach. Jako najmłodszy w kadrze, oprócz wieku, niczym się nie różnię od pozostałych. Dlatego muszę tak samo dać z siebie wszystko jak inni. Odrobina stresu na pewno się pojawi przed walką, ponieważ nie walczymy tylko o medale, ale też o godną prezentację naszej pięknej dyscypliny.

Albert Mederski: - Jeśli chodzi o starty na przestrzeni maja i czerwca nie było ich, wszelkie przygotowania do Igrzysk Europejskich skupiały się na treningu i nie przewidywały występów w tym okresie. Co do treningów na całe szczęście byłyciągłe, obeszło się bez kontuzji czy też problemów zdrowotnych.

Anna Knobel: - Przygotowania przebiegły bardzo dobrze. Wygrałam Mistrzostwa Polski w Light Contact, które były bezpośrednim startem przede Igrzyskami Europejskimi. Zdrowie dopisuje, nie było żadnych przerw w treningach. Na dzień dzisiejszy wszystko zagrało idealnie, więc jestem dobrej myśli.

Krystian Rzepka: - W Myślenicach nigdy wcześniej nie startowałem i pierwszy raz odwiedzę to miasto. Przygotowania przebiegły z drobnymi problemami przez specyfikację moich studiów (leśnictwo – red.). Ostatnie trzy tygodnie spędziłem na zajęciach terenowych w Rogowie pod Łodzią i jedyne treningi jakie mogłem robić, to bieganie i trening siłowy z własną masą ciała. Co gorsze pod koniec wyjazdów terenowych, czyli około 4 dni temu rozchorowałem się, więc treningi musiałem odpuścić całkowicie. Pomimo tego wszystkiego do zawodów jestem nastawiony pozytywnie i zrobię cokolwiek się da, żeby wywalczyć medal.

WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2024 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL