Fundacja Mistrzom Sportu
Masters
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza

GŁÓWNI PARTNERZY

Quanta cars
Fight Time
Gorący potok
VOYTEX
OCTAGON - polska marka sportowa

PARTNERZY

Mistrzostwa Polski Light Contact i Pointfighting: ponad 920 startujących w Będzinie

16.04.2025
Mistrzostwa Polski Light Contact i Pointfighting: ponad 920 startujących w Będzinie
Mistrzostwa Polski Light Contact i Pointfighting: ponad 920 startujących w Będzinie
Link do galerii zdjęć: https://www.facebook.com/photo?fbid=1078709794292197&set=pcb.1078715057625004

Ponad 920 zgłoszeń ze 103 klubów – Będzin Arena była gospodarzem Mistrzostw Polski w kickboxingu w formułach Light Contact i Pointfighting seniorów, juniorów, kadetów i weteranów. Zapraszamy na podsumowanie rywalizacji seniorów.

Po dwa złote medale zdobyli: w kategoriach -50kg Natalia Maćkiewicz, -57kg Michał Klimek, -89kg Roman Bushchak, -94kg Filippos Filippidis. Z kolei w Pointfightingu Magdalena Gadomska i Krystian Biś triumfowali i w „klasycznych” zawodach, i Grand Champion. W finałach tych drugich pokonali, odpowiednio Aleksandrę Przytulską i Jakuba Płachtę.

W ostatnich latach Biało-Czerwoni świetnie spisują się w Light Contact na arenie międzynarodowej. Aktualnymi Mistrzami Świata (z Albufeiry, 2023 rok) są Roman Bushchak -89kg, Filip Chmera -94kg, Bartosz Słodkowski +94kg. Natomiast w ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy w Atenach srebro wywalczyli Grzegorz Błotnicki -69kg i Filip Chmera -94, a brąz Michelle Maier -60kg, Szymon Grzebyk -79kg i Piotr Kołakowski -84kg.

W finałach Roman Bushchak (KS Mistral Wojkowice) wygrał w Light Contact z Piotrem Kołakowskim (LUKS Zamek Expom Kurzętnik) i Pointfightingu z Robertem Szczęśniewskim (X Fight Piaseczno). Z kolei Filippos „Filip” Filippidis pokonał – odpowiednio – Kewina Prymasa (LZS Siedlików) i Piotra Tomczaka (LZS Siedlików).

Po Mistrzostwach Polski Filippos Filippidis powiedział: - Oceniam swój start bardzo pozytywnie, tym bardziej, że wywalczyłem dwa złote medale. Był to mój debiutancki występ na Mistrzostwach Polski PZKB, choć wcześniej miałem już okazję startować w innych turniejach organizowanych przez WAKO i PZKB.
Łącznie stoczyłem pięć walk: dwie w Pointfighting i trzy w Light Contact. Cztery z nich zakończyły się przed czasem, co świadczy zarówno o dobrej dyspozycji w dniu zawodów, jak i o skutecznie przepracowanym okresie przygotowawczym. Najtrudniejsze były zdecydowanie pierwsze walki, to one wymagały największego skupienia i wejścia w odpowiedni rytm turniejowy. Z każdą kolejną rundą udawało mi się złapać lepsze tempo i konsekwentnie realizować założenia taktyczne. Nie da się ukryć, że duży wpływ miało moje doświadczenie z Taekwon-Do ITF. Lata spędzone na macie w tej dyscyplinie dają konkretny fundament zarówno techniczny, jak i mentalny. Zresztą, podobnie jak u innych zawodników z naszego środowiska, co potwierdzają świetne wyniki i seniorskie tytuły Mistrza Polski zdobyte przez: Nikodema Lewandowskiego (-63 kg), Kamila Sierzchulskiego (-79 kg) i Michała Dominiaka (+94 kg).

Roman Bushchak: - W konkurencji Pointfighting stoczyłem dwie walki. Nie była to łatwa przeprawa, ale dobry narożnik i skupienie dały mi Mistrza Polski. Startowałem również w konkurencji Light Contact. W pierwszej walce nagle zaczęła lecieć mi krew z nosa. Musiałem skończyć walkę jak najszybciej, aby nie dopuścić do decyzji o zakończeniu jej przez lekarzy. Parę sekund i po robocie. Walka finałowa to nie była walka z przeciwnikiem, a z sędziami. Dostawałem ostrzeżenia, które totalnie nie powinny mieć miejsca. Po drugiej rundzie miałem po 3 ostrzeżenia we wszystkim, co mogłem, a i tak moja tablica wyników świeciła się na niebiesko. Dziwiłem się, że nie było przewagi punktowej. W trzeciej rundzie musiałem walczyć bardzo ostrożnie. W ostatnich sekundach stanąłem w gardzie, aby przypadkiem nic się nie stało, bo wiedziałem, że przeciwnik nie jest w stanie mi zagrozić. Wygrałem. Z przeciwnikiem, narożnikiem i sędziami. To była jedna z najtrudniejszych walk jakie stoczyłem pod względem sędziowania i warunków takie były.
Aktualnie mam 4 Mistrzostwa Polski w PF oraz 3 Mistrzostwa Polski w LC, do tego Mistrza Polski w FC z 2024 roku.

Natalia Maćkiewicz: - Start w Będzinie był dla mnie jedną z ważniejszych imprez w tym roku. Udało mi się obronić tytuł Mistrzyni Polski Point Fighting z tamtego roku oraz wywalczyć złoto w Light Contact. Oba w wadze -50kg senior. Zaliczam ten start do bardzo udanych. Łącznie na MP miałam 2 walki w Light Contact i każda z nich odbyła się z nową dla mnie przeciwniczką. Najcięższą walką okazał się finał Light Contact z przeciwniczką z KKT Bałtyk Koszalin. Młoda zawodniczka postawiła poprzeczkę wysoko, jednak zabrakło jej doświadczenia, aby zakończyć walkę zwycięsko i ostatecznie to moja ręka powędrowała ku górze. Jeśli chodzi o moje złote medale na Mistrzostwach Polski to przez 13 lat startów wywalczyłam ich naprawdę wiele, jednak skupiam się na dalszych startach i wynikach.

Krystian Biś: - Start klasycznie na plus. Czwarty rok z rzędu bronię tytułu Mistrza Polski oraz kategorii Gramdchampion. Stoczyłem łącznie 6 walk - po 3 w swojej wadze i 3 w Gramdchampionie. Ogromnym zaskoczeniem był podopieczny trenera Radka z KKS Poznań Kamil Sierszchulski, który ze względu na swoje gabaryty był trudnym przeciwnikiem. Ma bardzo dobre predyspozycje do Pointfightingu i kategorii wagowej. W Grandchampionie walki bardzo wyrównane, chlopaki cały czas stawiają wysoko poprzeczkę, lecz ja też ciągle trenuję i nie zamierzam tak łatwo oddać tytułu.

Michał Niebrzydowski: - Miałem tylko dwie walki, ale obie z najgroźniejszymi przeciwnikami w kategorii. Kuba Solka to jeden z tych zawodników, z którymi od dłuższego czasu spotykam się właściwie na każdych zawodach. Lubię te starcia, bo jest bardzo waleczny i chociaż wymusza dynamikę na macie, to przy tym zawsze walczy fair. Z Darkiem Pazdanem walczyłem pierwszy raz, wiedziałem jedynie, że specjalizuje się w formule Light Contact, ale też, że jest wicemistrzem Polski w poincie z ubiegłego roku.
Jesteśmy z trenerką Emilią Szabłowską bardzo zadowoleni, bo dla sekcji pointowej klubu, którego jestem wychowankiem i walczę w jego barwach od ponad 10 lat, od razu w seniorskim debiucie zdobyłem złoty medal. W ogóle był to mój ósmy finał z rzędu na MP i piąty wygrany. Jestem też podekscytowany, bo z tytułem mistrzowskim wejdę w drugą część sezonu, a przede mną w tym roku jeszcze na pewno Puchar Europy, Puchar Świata, i imprezy akademickie – Mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Europy. Szkoda, że Puchar Polski w Świdniku nie jest dla seniorów, bo zawsze fajnie się tam walczyło w super atmosferze.

Marta Pyra: - Ze startu jestem bardzo zadowolona. Byłam świetnie przygotowana, za co dziękuję trenerom Radkowi i Wojtkowi oraz każdemu z klubu za świetną atmosferę na treningach. Dzięki temu ciężka praca to przyjemność. Był to mój debiut jeśli chodzi o wagę -60kg w Light Contact. Z powodu tego, że nie robiłam wagi czułam się w pełni wypoczęta i 3 walki jednego dnia nie stanowiły żadnego problemu. Najcięższa była walka półfinałowa z Michelle. Walczyłyśmy wcześniej dwa lata temu w finale Light Contact -55kg, gdzie również wyszłam zwycięstwo z pojedynku. Wiedziałam, że jest to zawodniczka, która podobnie jak ja korzysta dużo z kopnięć. Dlatego postawiłam na więcej boksu wiedząc, że jestem zdecydowanie lepsza w tym aspekcie. Reszty swoich przeciwniczek wcześniej nie znałam, ale oczywiście dziękuję im wszystkim za walki, bo poziom był wysoki i wygranie w mojej kategorii wagowej zapewniło mi również tytuł najlepszej seniorki zawodów. Jeśli chodzi o złote medale to licząc również z tymi z juniorskich startów jest to już mój 17.

Tymoteusz Kopa: - Tegoroczne Mistrzostwa Polski zdecydowanie przeszły moje najśmielsze oczekiwania. Na każdą walkę mieliśmy z trenerką opracowany konkretny plan i - co najważniejsze - udało się go zrealizować. Najtrudniejsze walki to ćwierćfinał z Dawidem Omelanowiczem i półfinał z Marcinem Blicharskim. Obie walki były niesamowicie wyrównane i zakończyły się wynikiem 2:1. Walczyłem z nimi po raz pierwszy, więc nie do końca znałem ich styl, co dodawało adrenaliny i wymagało dużej elastyczności w trakcie starć. Finał wygrałem przez przewagę techniczną w trzeciej rundzie.
To już ósmy raz, kiedy wystąpiłem w finale Mistrzostw Polski w formule planszowej. I trzeci raz, gdy sięgnąłem po złoto. Poprzednie tytuły zdobyłem w 2022 roku (LC juniorów -74 kg) i w 2024 podczas Akademickich Mistrzostw Polski (KL -79kg). Ten sukces smakuje wyjątkowo, bo za każdym razem to nie tylko walka na macie, ale i ze sobą samym.

Żaneta Stenka: - Jeśli chodzi o mój start na MP w Będzinie, to mogę śmiało powiedzieć, że jestem zadowolona z siebie, jak i ze swoich walk w obydwu formułach. Stoczyłam łącznie 3 walki, półfinał i finał w Pointfightingu oraz półfinał w Light Contacie, finał wygrałam poprzez niestawienie się mojej przeciwniczki do walki. Uważam, że podeszłam do tych walk ze spokojem i nastawieniem na dobrą zabawę, nie miałam narzuconej większej presji. Z tego też powodu podchodziłam do moich walk z pozytywnym nastawieniem. Niestety w finale pointfightingu z Wiktorią Ziober coś nie poszło po mojej myśli, ale za to nadrobiłam to w półfinale z tą samą zawodniczką. Można poniekąd stwierdzić, że z Wiktorią się „wymieniamy” nawzajem kolorem medalu w różnych formułach - ja wygrywam w walkach ciągłych, a Wiktoria w pointfightingu. Dorobek złotych medali w mojej karierze? Jeśli się nie mylę w lighcie mam jeden złoty medal za kadeta, trzy za juniora i teraz w mojej nowej kategorii wiekowej jako senior, w pointfightingu wygrałam jeden lub dwa za kadeta i trzy za juniora.

Julia Szyjkowska: - Start oceniam bardzo pozytywnie, był to mój drugi występ w seniorach. I cieszę się, że tak samo jak poprzednio wróciłam ze złotem. Na zawodach stoczyłam 3 walki, z czego 2 wygrałam przed czasem. Jak zawsze w drabince pokazały się nieznajome mi nazwiska, jednak większość była mi znana. Mój dorobek wynosi 14 złotych medali na Mistrzostwach Polski.

Wiktoria Lendzion: - Jest to mój szósty tytuł Mistrzyni Polski, przy czym w tym roku jest to mój pierwszy start w nowej kategorii wiekowej - senior. Stoczyłam dwie walki, a trudniejszy był finał. Nie znałam swoich przeciwniczek, więc nie wiedziałam czego się spodziewać.

Złoci (na pierwszym miejscu) i srebrni medaliści seniorskich Mistrzostw Polski:

Light Contact

-50kg MAĆKIEWICZ NATALIA (GSWW NAJEMNIK GLIWICE) - ROMAŃSKA NATALIA (KKT BAŁTYK KOSZALIN)
-55kg SZYJKOWSKA JULIA (BLACK WIDOW OBROWO) - ZAWALSKA NATALIA (JURAJSKA AKADEMIA SPORTU-ŁAZY)
-60kg PYRA MARTA (KKS SPORTY WALKI POZNAŃ) - WOIŃSKA NATALIA (X FIGHT PIASECZNO)
-65kg SŁODKOWSKA KAROLINA (KLUB SPORTÓW WALKI GORILLA GŁUBCZYCE) - ŚNIEGOWSKA WIKTORIA (SKF BOKSING ZIELONA GÓRA)
-70kg WENDYKIER MICHELLE (KS AZS AWF WARSZAWA) - STENKA-FORMELA PAULINA (KTS-K GOSRIT LUZINO)
+70kg STENKA ŻANETA (KTS-K GOSRIT LUZINO) - NĘCKA ALICJA (AKADEMIA MIESZANYCH SZTUK WALKI WŁOCŁAWEK)

-57kg KLIMEK MICHAŁ (KRAKOWSKIE CENTRUM TAEKWON-DO) - PODEJKO ADRIAN (UKS DRAGON GORZÓW WIELKOPOLSKI)
-63kg LEWANDOWSKI NIKODEM (FIGHTER WROCŁAW) – SOSNOWSKI ŁUKASZ (SKF BOKSING ZIELONA GÓRA)
-69kg BŁOTNICKI GRZEGORZ (BLACK WIDOW OBROWO) - ZAWIŚLAK OSKAR (KS SHARK ŁÓDŹ)
-74kg KOPA TYMOTEUSZ (JURAJSKA AKADEMIA SPORTU-ŁAZY) - SZUMOWSKI FILIP (SKF BOKSING ZIELONA GÓRA)
-79kg SIERSZCHULSKI KAMIL (KKS SPORTY WALKI POZNAŃ) - DURMA ADRIAN (UKS SILVANT KAJAK ELBLĄG)
-84kg PALEJ MAKSYMILIAN (SKT TIGER DZIERŻONIÓW) - MIKOŁAJCZAK PAWEŁ (HUSARIA WAŁCZ)
-89kg BUSHCHAK ROMAN (KS MISTRAL WOJKOWICE) - KOŁAKOWSKI PIOTR (LUKS ZAMEK EXPOM KURZĘTNIK)
-94kg FILIPPIDIS FILIPPOS (KT LEGIA WARSZAWA) - PRYMAS KEWIN (LZS SIEDLIKÓW)
+94kg DOMINIAK MICHAŁ (LEGIONOWSKI KLUB SPORTÓW WALKI TAJFUN) - MARCZYŃSKI MARIUSZ (X FIGHT PIASECZNO)

Weterani, złoto
-55kg GONDEK-WINIAREK SYLWIA (SIEDLECKI KLUB SPORTOWY GLADIATOR)
+65kg SIWA KINGA (BESKID DRAGON BIELSKO-BIAŁA)
-74kg ŁUSZCZ PAWEL (KS C.S.E. SPARTA KRZESZOWICE)
-84kg HELLWING DAWID (KKS SPORTY WALKI POZNAŃ)
-94kg NIZIOŁEK MARIUSZ (X FIGHT PIASECZNO)
+94kg PIECHOCKI TOMASZ (KKS SPORTY WALKI POZNAŃ)

X

Pointfighting
-50kg MAĆKIEWICZ NATALIA (GSWW NAJEMNIK GLIWICE)
-55kg GADOMSKA MAGDALENA (TOP TEAM POLAND WARSZAWA) - STRZELECKA MALWINA (KSW POLICE)
-60kg MAIER MICHELLE (JURAJSKA AKADEMIA SPORTU-ŁAZY) - WOIŃSKA NATALIA (X FIGHT PIASECZNO)
-65kg LENDZION WIKTORIA (TOP TEAM POLAND WARSZAWA) - SŁODKOWSKA KAROLINA (KLUB SPORTÓW WALKI GORILLA GŁUBCZYCE)
-70kg PRZYTULSKA ALEKSANDRA (KARWIŃSKI TEAM MŁAWA) - MUSIAŁEK JULIA (SKT TIGER DZIERŻONIÓW)
+70kg ZIOBER WIKTORIA (KS C.S.E. SPARTA KRZESZOWICE) - STENKA ŻANETA (KTS-K GOSRIT LUZINO)

-57kg KLIMEK MICHAŁ (KRAKOWSKIE CENTRUM TAEKWON-DO) - GRZYWACZ JAKUB (KS CENTRUM TANG SOO DO PIONKI)
-63kg TRZEŚNIAK JAKUB (DAN ŚWIDNIK) - ANDRZEJEWSKI PATRYK (KSW POLICE)
-69kg NIEBRZYDOWSKI MICHAŁ (NINJA ACADEMY WARSZAWA) - PAZDAN DARIUSZ (KRAKOWSKIE CENTRUM TAEKWON-DO)
-74kg KOŁODZIEJCZYK KACPER (KS ORIENT CZĘSTOCHOWA) - KOPA TYMOTEUSZ (JURAJSKA AKADEMIA SPORTU-ŁAZY)
-79kg BIŚ KRYSTIAN (KSW POLICE) - SIERSZCHULSKI KAMIL (KKS SPORTY WALKI POZNAŃ)
-84kg KAIM DOMINIK (KLUB WALHALLA MIŃSK MAZOWIECKI) - KIEŁBOWICZ DOMINIK (WIELICKO-GDOWSKA SZKOŁA WALKI PRIME WIELICZKA)
-89kg BUSHCHAK ROMAN (KS MISTRAL WOJKOWICE) - SZCZĘŚNIEWSKI ROBERT (X FIGHT PIASECZNO)
-94kg FILIPPIDIS FILIPPOS (KT LEGIA WARSZAWA) - TOMCZAK PIOTR (LZS SIEDLIKÓW)
+94kg MIGDALSKI MARIUSZ (KS IPPON KORONOWO) - DOLECKI MARCIN (STOWARZYSZENIE GLADIUS OSTRÓDA)

Weterani, złoto
+65kg URODA MIROSŁAWA (KS FIGHTING JAWORZNO)
+94kg SZINDLER ROBERT (UKS RONIN – RADLIN)
-74kg MAZUR ALAN (KS ZIĘTEK TEAM KALISZ)
-84kg MAŚLANKA PIOTR (LKS PUNCHER PŁOCK)
-94kg NIZIOŁEK MARIUSZ (X FIGHT PIASECZNO)
WSPÓŁPRACA:
WAKO
WAKO EUROPE
Ministerstwo Sportu
Antydoping
Prawo Sportowe
Fundacja Mistrzom Sportu
SportAccord
IWGA
Fisu
Polski Komitet Olimpijski
18.Dywizja Zmechanizowana im. gen. broni Tadeusza Buka
Centralny Ośrodek Sportu
Copyright 2014 - 2025 Polski Związek Kickboxingu
Created by: KREATORMARKI.PL